Od redakcji

Praca Socjalna

OD REDAKCJI

Publikowanie wychodzącej od ponad trzydziestu lat „Pracy Socjalnej” Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej przejmuje z gotowością kontynuowania misji podjętej w jej pierwszym numerze: Chcemy, by „Praca Socjalna” była pismem wyrażającym kierunki rozwoju pomocy społecznej i podejmującym próby usytuowania w niej pracownika socjalnego. Zakładamy, że kwartalnik będzie nie tylko pismem dla pracowników socjalnych, ale i pismem pracowników socjalnych, podejmujących dialog na temat ich roli, zadań, powinności, tych na dziś i tych na jutro.

„Praca Socjalna” od początku stała się forum debaty nad teorią i praktyką pracy socjalnej. Na jej stronach pojawiły się zarówno odwołania do dziedzictwa Heleny Radlińskiej, jej uczniów i następców, jak i do zagranicznych wkładów w rozwój pracy socjalnej, jedne i drugie jakże przydatne wobec wyzwań, które zaczęły stawać przed tą dziedziną w naszym kraju.

Autorki i Autorzy z wciąż poszerzającej się społeczności badaczy i refleksyjnych praktyków, rozwijali wątki definiowania tożsamości zawodowej, zobowiązań etycznych, zagrożeń stresem i wypaleniem zawodowym, historii, doświadczeń zagranicznych pracy socjalnej, analizowali zjawisko przemocy w rodzinie, dopiero w końcu lat dziewięćdziesiątych ustawowo uznane za problem do rozwiązywania w domenie publicznej pomocy społecznej. Naświetlali, zaniedbywane w polityce społecznej, zagadnienia gerontologiczne oraz integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Często podnosili kwestie wolontariatu i organizacji pozarządowych w pomocy społecznej, ostatnio wzbogacane o wątek ekonomii społecznej. Zarówno badacze, jak i praktycy pracy socjalnej opisywali innowacyjne modele praktyki, zagadnienia kształcenia pracowników socjalnych. Jeszcze przed sprowadzeniem tego kształcenia na studiach wyższych do kierunku praca socjalna, zostały opublikowane Globalne standardy edukacji i szkolenia w zakresie pracy socjalnej rekomendowane przez międzynarodowe organizacje pracy socjalnej oraz analiza procesów rozwojowych pracy socjalnej jako zawodu i dziedziny kształcenia akademickiego.

Przejmując obowiązek kontynuowania misji „Pracy Socjalnej” zapraszamy na jej strony P.T. Autorki i Autorów, dotychczasowych i nowych, ze społeczności badaczy, nauczycieli i praktyków pracy socjalnej oraz organizatorów publicznej i pozarządowej pomocy społecznej z nadzieją na owocną współpracę.