Przełamywała stereotypy

Aktualizacja: 05-11-2021

Profesor Jacek Kulbaka w "Głosie Rawy Mazowieckiej" przybliża sylwetkę naszej Patronki, a Profesor Ewa Kulesza prezentuje główne punkty obchodów 100-lecia APS i Roku Marii Grzegorzewskiej w rodzinnych stronach naszej Patronki.

Przyszło jej żyć w burzliwych czasach, zmagać się z chorobą, a mimo to łamała stereotypy o kształceniu niepełnosprawnych dzieci. To ona stworzyła pedagogikę specjalną w Polsce. A jakim była człowiekiem? - pyta dziennikarz Włodzimierz Szczepański.

– Trudno znaleźć w jej charakterze coś niespójnego, coś, co stawiałoby Grzegorzewską w złym świetle. Chora na serce nie uskarżała się na siebie, na zdrowie. Była osobą skromną i jednocześnie wymagającą - czytamy w artykule wypowiedź dr. hab. Jacka Kulbaki, prof. APS, Kustosza Muzeum Marii Grzegorzewskiej w Akademii Pedagogiki Specjalnej.

"Trudno uwierzyć, czytając listę publikacji, zasług, odznaczeń, że dokonała tego jedna osoba [...] O utracie przez nią stanowiska dyrektora krążyła anegdota. W rozmowie z Wacławem Jędrzejewiczowi, ministrem odpowiedzialnym za oświatę, wytykała niski poziom nauczania. W pewnym momencie minister zirytowany przemową Grzegorzewskiej przerwał jej: – Niech pani pamięta, że rozmawia z ministrem! Na co Grzegorzewska odparowała: – Pamiętam o tym dobrze. Właśnie dlatego, że jest pan ministrem, przyszłam to panu powiedzieć".

W artykule "Życie poświęciła dzieciom niepełnosprawnym" zobaczymy Marię Grzegorzewską, jakiej do tej pory być może nie znaliśmy. Dowiemy się, jak będą wyglądały obchody Jubileuszu Akademii w Wołuczy i Rawie Mazowieckiej.

- Naszej Akademii zależy, aby społeczność Wołuczy i Rawy Mazowieckiej była aktywnie włączona w obchody Roku Marii Grzegorzewskiej i 100-lecia APS – mówi dr hab. Ewa Kulesza, prof. APS. Uroczystości jubileuszowe w Wołuczy ASP przygotowuje wspólnie z Urzędem Gminy Rawa Mazowiecka, Gminnym Ośrodkiem Kultury Matyldowie oraz Szkołą Podstawową w Kurzeszynie. W ramach uroczystości planowane są msza w kościele parafialnym z udziałem lokalnych władz i organizacji społecznych (KGW i OSP), prelekcja naukowa dotycząca postaci Marii Grzegorzewskiej, występy artystyczne młodzieży szkolnej i studenckiej, wręczenie nagród za udział uczniów gminnych szkół w konkursie wiedzy oraz piknik rodzinny na terenie Szkoły Podstawowej w Kurzeszynie.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem przybliżającym sylwetkę Marii Grzegorzewskiej mieszkańcom i mieszkankom jej rodzinnych strony - gminy Rawa Mazowiecka - Włodzimierz Szczepański, Życie poświęciła dzieciom niepełnosprawnym", 5 listopada 2021 r. eGłos Skierniewice, Żyrardów, Rawa Mazowiecka

Strona eGłosu

Opublikowano: 04-11-2021