Projekt SmartFood “Engaging citizens in food diversity in cities”

Aktualizacja: 10-05-2024

Konferencja podsumowująca projekt SmartFood “Engaging citizens in food diversity in cities”, 12.04.2024 r.

W dniu 12 kwietnia 2024 r.  w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej odbyła się konferencja podsumowująca trzyletni projekt SmartFood “Engaging citizens in food diversity in cities”, który dofinansowany był z Funduszy Norweskich 2014-2021 oraz z budżetu Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu "Badania Stosowane".

Celem konferencji było zaprezentowanie rezultatów projektu oraz wypracowanych osiągnięć, związanych z nowatorskimi społeczno-technologicznymi rozwiązaniami w zakresie zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności, które przyczyniają się do powstawania zrównoważonych i inteligentnych miast przyszłości.

Całość konferencji była efektem współpracy sześciu instytucji: trzech z Polski (Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz Politechniki Krakowskiej) oraz trzech z Norwegii (Stiftelsen NILU, BI Norwegian Business School, Western Norway Research Institute).

Konferencję poprowadził Łukasz Gontar z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia oraz dr Ewa Duda z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

Podczas wydarzenia odbyły się prezentacje i dyskusje dotyczące gotowości miast do innowacji w rolnictwie miejskim związanym z wprowadzeniem hydroponiki do budynków miejskich, angażowania mieszkańców w rolnictwo miejskie, współtworzenia miejskich systemów żywnościowych, czy produkcji zielonej żywności przez gospodarstwa domowe i firmy w miastach w Polsce i Norwegii.

Całość konferencji została podsumowana wizytą studyjną w SmartFood Urban Living Lab zlokalizowanym przy ulicy Kaspijskiej 1 w Warszawie, która w sposób praktyczny pokazała domową uprawę zielonej żywności w kabinach SmartFood prowadzoną przez kilka miesięcy przez 20 gospodarstw domowych. To doświadczenie zapewniło uczestnikom bezpośredni wgląd w to, jak koncepcje omawiane w rolnictwie miejskim mogą być stosowane w rzeczywistych warunkach.

Organizację konferencji wsparły członkinie Koła Naukowego Ekologii „EKO APS”.

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 10-05-2024