Pierwszy Alians Przeciw Depresji w Polsce oficjalnie zainaugurował działalność

Aktualizacja: 06-04-2022

Pod patronatem władz stolicy oraz Komisji Europejskiej 31 marca br. rozpoczął działalność alians mieszkańców Śródmieścia, lekarzy, organizacji społecznych, jednostek samorządowych. Metodę aliansu sprowadził do Polski dr Piotr Toczyski.

Śródmiejski Alians Przeciw Depresji powstał, aby uwrażliwiać społeczność lokalną na sytuację osób zagrożonych lub doświadczających depresji oraz pomagać w zapobieganiu zachowaniom samobójczym. Wydarzenia Alinasu zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Czwartkowe wydarzenie, które inaugurowało oficjalnie działania Aliansu odbyło się w Faktycznym Domu Kultury i było okazją do spotkania osób z różnych środowisk zainteresowanych połączeniem sił na rzecz zdrowia psychicznego.

- Wysiłki […] aby zmniejszyć liczbę osób, które giną w wypadkach samochodowych, powodują, że w Warszawie liczba pieszych, którzy giną na drogach, spadła do 25-27 w skali roku. Natomiast prawie bez echa pozostaje to, że kilkaset osób odbiera sobie życie – mówił Aleksander Ferens, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

Wagę problemu podkreślał dr Piotr Toczyski, kierownik Zakładu Socjologii Mediów i Komunikacji Społecznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej:

- Depresja to poważna, czasem wręcz śmiertelna choroba, której co roku doświadcza około 40 mln Europejczyków. Część z nich miewa myśli samobójcze. W Unii Europejskiej w ich efekcie umiera co roku około 48.000 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w wypadkach samochodowych. Ponad połowa z tych osób cierpiała na depresję.

 

Połączyć siły, skutecznie informować


Spotkanie rozpoczęło się warsztatem „Jak uwrażliwiać ważne grupy lokalne na doświadczenie osób w depresji”, po którym odbyły się otwarte dla publiczności dyskusje:

  • „Instytucjonalna perspektywa przeciwdziałania depresji – potrzeby i wsparcie dla osób chorych chorujących na depresję oraz wyzwania” (z udziałem Aleksandra Ferensa, Burmistrza Dzielnicy Śródmieście, Elizy Szklarczyk-Amati, Analityczki z Wydziału Politycznego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Magdaleny Sławińska, Koordynatorki Działu Pomocy Specjalistycznej w Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście) oraz
  • „Jak mądrze wspierać osoby chorujące na depresję?” (z udziałem specjalistów - dr Marleny Sokół-Szawłowskiej z Instytutu Psychiatrii i Neurologii i dr Pawła Trzcińskiego ze Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży).

Mówiono o konieczności bliskiej współpracy w ramach dzielnicy oraz o potrzebie skutecznego dystrybuowania informacji o dostępnej pomocy. Nie wszyscy mieszkańcy Śródmieścia wiedzą np., że w centrum Warszawy działa Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży mające swoją infolinię - 22 592 98 98, które służy kompleksową pomocą młodym mieszkańcom dzielnicy już w momencie, gdy pojawiają się pierwsze sygnały, że dzieje się coś niepokojącego.

 

Najbliższe wydarzenie organizowane przez Alians - 7. kwietnia, w Światowym Dniu Zdrowia


Śródmiejski Alians Przeciw Depresji w Warszawie organizuje już kolejne spotkanie. Tym razem pt. Dlaczego i jak warto dbać o zdrowie psychiczne”. Spotkanie odbędzie się7 kwietnia o godzinie 15:45 w Faktycznym Domu Kultury (FDK) przy ul. Gałczyńskiego 12. Wydarzenie będzie transmitowane online na profilu FDK na Facebook. Zapraszamy.

 

Dowiedz się więcej:


Depresja to choroba. Depresja może dotknąć każdego. Depresję można leczyć.

Zdjęcie z dyskusji Aliansu Przeciw Depresji 2

Zdjęcie z dyskusji Aliansu Przeciw Depresji 1

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 05-04-2022