Liczba potwierdzonych zakażeń wirusem COVID-19 i działania Akademii

Aktualizacja: 16-11-2021

Władze Akademii przedstawiają szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania Uczelni w warunkach pandemii.

Szanowni Państwo,

Pracownicy i Studenci APS,

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju, obserwujemy wzrost niepokoju związanego z funkcjonowaniem Uczelni w warunkach pandemii wśród naszych pracowników i studentów. Chcąc uspokoić te nastroje, jak również przeciwdziałać chaosowi informacyjnemu w mediach społecznościowych, przedstawiamy poniżej szczegółową informację na temat liczby potwierdzonych zakażeń i działań Uczelni.

1. Do dnia 5.11.2021 wpłynęło 21 zgłoszeń zakażenia wirusem COVID-19, co stanowi niewielki procent ogółu członków naszej społeczności.
  2. Uczelnia działa zgodnie z procedurami zdefiniowanymi i nadzorowanymi przez SANEPID. Oznacza to, że Uczelnia natychmiast po uzyskaniu zgłoszenia od studentów czy pracowników o pozytywnym wyniku testu na COVID-19 podejmuje stosowne kroki - przesyła listy studentów/pracowników, z którymi osoba chora mogła mieć kontakt podczas zajęć/pracy, do SANEPID-u. Następnie system automatycznie znajduje osoby niezaszczepione i kieruje je na kwarantannę.
  3. Dodatni wynik testu na COVID-19 (przeprowadzonego w certyfikowanym punkcie wymazowym) oznacza objęcie osoby zakażonej bezwzględną izolacją oraz obowiązek poinformowania o tym miejsca pracy/nauki, czyli w naszym przypadku Uczelni. Jest niedopuszczalne (karalne) niepodporządkowanie się temu przepisowi i przychodzenie na Uczelnię w sytuacji choroby. Rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji o przychodzących na uczelnię osobach, u których zdiagnozowano zakażenie, jest wprowadzaniem w błąd lub nieporozumieniem.
  4. Przypominamy, że dla wspólnego bezpieczeństwa, w sytuacji złego samopoczucia lub zaobserwowania objawów choroby zakaźnej, zalecane jest pozostanie w domu i niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu.
  5. W sytuacji pandemii, osoby przebywające na izolacji lub kwarantannie traktujemy jak osoby ze szczególnymi potrzebami, co oznacza m. in. zwiększenie limitu ich nieobecności usprawiedliwionych na zajęciach do 25% wymiaru danych zajęć. Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji zdrowotnej, jak zawsze, mogą liczyć na indywidualne wsparcie w procesie nauczania-uczenia się.
  6. Informujemy, że z uwagi na rosnące wskaźniki zakażeń podjęto decyzję o hybrydowej formie dużych wykładów - o udostępnianiu tzw. dużych wykładów, odbywających się w dużych salach (aule A, B, C, 2120, 1115) także poprzez aplikację MS Teams (w czasie rzeczywistym).
  7. W zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej Władze Uczelni będą podejmowały stosowne decyzje dotyczące dalszego funkcjonowania Uczelni, uwzględniając ogólne regulacje i wskazania SANEPID-u dla zachowania bezpieczeństwa pracy, a także troszcząc się o jakość kształcenia i licząc się z głosami jej społeczności.
  8. Nieustająco rekomendujemy szczepienia przeciw COVID-19 jako najlepszy sposób na zapewnienie sobie i innym bezpieczeństwa zdrowotnego i normalizację procesu kształcenia w murach APS.

Władze Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Opublikowano: 05-11-2021