„Dekalog wartości. Co naprawdę jest ważne w życiu?” - wystawa Agnieszki Pietruszki od 21 stycznia w APS

Aktualizacja: 03-01-2023

Osobistościom z całego świata znanym i cenionym w swoich środowiskach Agnieszka Pietruszka zadaje jedno pytanie – Co naprawdę jest w życiu ważne. W efekcie realizowanego na sześciu kontynentach projektu powstają wystawy, książki, filmy...

Agnieszka Pietruszka, absolwentka APS szuka ponad wszelkimi podziałami – kulturowymi, religijnymi, politycznymi – tego, co nas łączy. Jest przekonana, że tworząc RAZEM świat, nie musimy być tacy sami, ale trzeba znaleźć wspólny mianownik. Pyta więc znanych i cenionych w swoich środowiskach osobistości z całego świata o jedną rzecz:

- O to, co jest naprawdę ważne w życiu, postanowiłam zapytać tych, którzy niczego już udowadniać nie muszą. Osoby znane i szanowane w swoich środowiskach, które mają dystans do życia i widzą je z należnej perspektywy. Utrwalone w kadrze i słowie wywiady, mam nadzieję, że będą rozmową różnych pokoleń i różnych kultur oraz odsłonią to, w co głęboko wierzę – jedną wspólną ludzką naturę oraz wartości, które są ponad wszelkimi podziałami i różnicami [...] Realizuję ten projekt dla wszystkich, którzy zauważyli, że nie są szczęśliwi i zadają sobie pytanie, co jest ważne w życiu, czym należy się kierować, czy są wartości ponadczasowe. Pogubieni w codzienności zatraciliśmy nawet chęć pytania siebie, jacy powinniśmy być. Ten projekt to powrót do korzeni, do wartości, które pozwalają z uśmiechem i spokojem wstać rano.

W ramach projektu „Dekalog wartości. Co naprawdę jest ważne w życiu? powstały dwie edycje - Europa i Afryka. Trwa edycja trzecia – Azja (2021-2023). Po kolejnych realizowanych na pozostałych kontynentach planowana jest ogólnoświatowa wystawa.

Pierwszą odsłonę projektu - wystawę "Dekalog wartości - POLSKA" będziemy mogli oglądać od połowy stycznia br. w APS. Na wystawie zobaczymy portrety oraz przeczytamy fragmenty wypowiedzi Beaty Tyszkiewicz, Krzysztofa Baranowskiego, Ireny Santor, Ernesta Brylla, Elżbiety Dzikowskiej, ks. Adama Bonieckiego, Haliny Machulskiej, Hanny Krall, Marii Czubaszek, Stefana Jasińskiego, Stefana Stuligrosza, Wandy Błeńskiej, Wojciecha Młynarskiego. Fotografie wykonał „portrecista dusz” - Andrzej Wiktor, znany z tego, że we właściwy sobie sposób potrafi zatrzymać w kadrze prawdę o człowieku.

Zapraszamy serdecznie w imieniu organizatora - Instytutu Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji - 21 stycznia br. o godzinie 10:30 przed Aulę im. Janusza Korczaka (budynek C, piętro I).

Świat nie jest tylko dla Ciebie. On jest dla mnie i dla Ciebie, Mariam Olban (nauczycielka, społeczniczka, bohaterka II edycji projektu "Dekalog wartości. Co naprawdę jest ważne w życiu?")

 

Wystawa "Dekalog wartości - POLSKA" - informacje organizacyjne

  • Organizator - Instytut Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji; Kurator wystawy - prof. dr hab. Józefa Bałachowicz
  • Data wernisażu w APS - 21 stycznia 2022, godz. 10:30
  • Miejsce - przestrzeń przed Aulą im. Janusza Korczaka w APS, budynek C APS, piętro I
  • Czas trwania - 01.22-28.02.22
  • Strona projektu - dekalogwartosci.com
  • Informacja prasowa: PDF (126 KB), Word (93 KB)

 

Partnerzy: Polskie Przedstawicielstwo Unii Europejskiej / Ministerstwo Turystyki Informacji i Dziedzictwa Narodowego Zanzibaru / Ambasada Polski w Tanzanii / Towarzystwo Polsko Nepalskie

Projekt ma formułę otwartą. Autorka zaprasza do współpracy instytucje, organizacje, osoby indywidualne.

 

Agnieszka Pietruszka – z wykształcenia pedagog specjalny. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (obecnie APS). Życie zawodowe związała z mediami, specjalizując się w komunikacji i promocji. Po wyjściu z korporacji była producentem telewizyjnym oraz promotorem i menagerem artystów, wydarzeń artystycznych. Współpracuje z fundacjami na rzecz edukacji rozwijającej jednostkę i społeczność. Aktywność zawodową przerwał wypadek, po którym powstał projekt „dekalog Wartości”. Autorka mówi o nim, że jest projektem jej życia. Wyspecjalizowała się w wywiadach. Pisze, fotografuje, podróżuje po świecie, odkrywając treści i ludzi, których jej zdaniem warto pokazać światu.

 

Andrzej Wiktor - fotograf portrecista. Absolwent Wyższej Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zawodową drogę rozpoczął w dzienniku Rzeczpospolita i Polskiej Agencji Prasowej. Kilkukrotny Laureat Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

Plakat wystawy

logo UNICEF

 

Patronat Honorowy

Polski Komitet Narodowy UNICEF udzielił patronatu honorowego obchodom 100-lecia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 18-01-2022