Warszawskie Święto Żywej Biblioteki z udziałem APS

Aktualizacja: 28-10-2021

Nasycone emocjami spotkanie z innym człowiekiem, rozmowa twarzą w twarz i prawdziwa osobista historia, której na co dzień nie mamy szans usłyszeć...

... takie rozmowy mogą poruszać do głębi, obalać stereotypy. Inspirują do myślenia i refleksji. Zwykłe słowa mają moc zmieniania rzeczywistości - pisze o Żywej Bibliotece Aneta Szarfenberg*, prezeska Fundacji Rubin organizującej od lat Żywą Bibliotekę w Warszawie.

Na początku 2020 roku mieliśmy jako Akademia przyjemność wspólnie z Fundacją organizować to wyjątkowe przedsięwzięcie na terenie naszej Uczelni. Wówczas w przygotowaniach i realizacji wzięły udział Instytut Pedagogiki, Samorząd Studentów oraz Biblioteka Główna Akademii. Dziś ponownie włączamy się w projekt - z jeszcze większym zaangażowaniem i na większą skalę. Odpowiadamy bowiem za współorganizację Ogólnopolskiej Żywej Biblioteki on-line, która odbędzie się 30 października br. Zaangażowanie naszych studentek i studentów w to przedsięwzięcie jest bezcenne.

Czym jest Żywa Biblioteka

Żywa Biblioteka to projekt umożliwiający spotkanie twarzą w twarz z osobami narażonymi na stygmatyzację i na wykluczenie społeczne; z osobami, wokół których narosły stereotypy. Osoby te wcielają się w role tzw. Żywych Książek, które można wypożyczyć na 30 minut i przeczytać, co oznacza - spotkać się i spokojnie porozmawiać. Zapytać. Dowiedzieć się. Skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością bezpośrednio u Źródła. Żywa Biblioteka pozwala nam sprawdzić, na ile jesteśmy otwarci na inność, na różnorodność.

Metoda Żywej Książki

Projekt Żywych Bibliotek zawdzięczamy pomysłowi Duńczyków. Młodzi ludzie założyli w Kopenhadze stowarzyszenie przeciwko przemocy "Stop Volden". W 2000 roku zostali poproszeni o przygotowanie wydarzenia, które przyciągnąłby uczestników festiwalu muzycznego w Roskilde. I tak wpadli na pomysł, by "wypożyczać" siebie nawzajem i w ten sposób lepiej się poznawać. Takie spotkania miały zmniejszać dystans i pomagać przezwyciężać uprzedzenia.

Pomysłodawcami metody Ż̇ywej Biblioteki byli: Tobias Rosenberg Jørgensen, Sune Bang, Asma Mouna, Dany Abergel, Philip Lipski Einstein, Christoffer Erichsen i Ronni Abergel. Po Żywej Bibliotece na Festiwalu w Roskilde metoda została przekazana do Departamentu Młodzieży i Sportu przy Radzie Europy, przez który w 2004 roku została uznana za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka i dzięki pierwszemu podręcznikowi wydanemu przez Radę Europy upowszechniona wśród kilkudziesięciu krajów na świecie.

Dziś Metoda Żywej Książki realizowana jest w ponad 70 krajach, a organizacją, którą czuwa nad Żywą Biblioteką i dba o jej jakość, jest Human Library Organization (Kopenhaga).

Święto Żywej Biblioteki

Ogólnopolska Żywa Biblioteka on-line 30 października br. współorganizowana przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej i koordynowana ze strony APS przez dr Ewę Dąbrowę jest jednym z wydarzeń większego przedsięwzięcia - Święta Żywej Biblioteki. W jego ramach odbyło się już w APS szkolenie dla Ambasadorów i Ambasadorek Żywej Biblioteki. Przed nami kolejne wydarzenia:

• Szkolenie dla osób, które chcą zaangażować się w Żywą Bibliotekę, np. być Żywą Książką lub pomagać w realizacji tego wydarzenia - 16 października w APS, godz. 11:00-15:00;
  • Szkolenie dla osób, które chcą zorganizować Żywą Bibliotekę - 23 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) w godz. 11:00-18:00;
  • Warsztat Storytelllingu - 26 października w APS, godz. 15.30-19.30;
  • Żywa Biblioteka w BUW - 30 października g. 13:00-18:00;
  • Ogólnopolska Żywa Biblioteka On-line w APS - 30 października g. 11:00-17:00 - formularz rejestracyjny

O wszystkich wyżej wymienionych wydarzeniach dowiemy się więcej za pośrednictwem mediów społecznościowych - wydarzenie na Facebooku. Tutaj na bieżąco podawane są najnowsze informacje o sposobie rejestracji.

Zapraszamy serdecznie Społeczność Akademii do udziału w Święcie Żywej Biblioteki. Święto Żywej Biblioteki jest wydarzeniem dla wszystkich chcących poznawać i lepiej zrozumieć świat wokół siebie.

Organizator Święta Żywej Biblioteki - Fundacja RUBIN

Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Współpraca: Rude Żyrafy, Żywa Biblioteka Jarocin, Żywa Biblioteka Katowice, Żywa Biblioteka Koszalin, Żywa Biblioteka Poznań, Żywa Biblioteka Trójmiasto, Żywa Biblioteka Warmia i Mazury, Żywa Biblioteka Zamość

* Aneta Szarfenber, Święto Żywej Biblioteki, www.ngo.pl, 27 września 2021