Tu się urodziła - tu świętowaliśmy

Aktualizacja: 15-06-2022

Bogaty program, radosna atmosfera... Gminne Obchody Roku Marii Grzegorzewskiej w Wołuczy i Kurzeszynie na długo pozostawią miłe wspomnienia.

W dniu 10 czerwca 2022 roku w miejscowościach Kurzeszyn i Wołucza odbyły się Gminne Obchody Roku Marii Grzegorzewskiej. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej włączyła się w ich organizację razem z: 

  • Urzędem Gminy Rawa Mazowiecka reprezentowany przez wójta Michała Michalika,
  • Gminnym Ośrodkiem Kultury w Matyldowie reprezentowanym przez dyrektora Łukasza Glimasińskiego oraz
  • Szkołą Podstawową w Kurzeszynie kierowaną przez dyrektor Urszulą Matysiak.

 

Skarb domaga się, aby go strzec


Podczas Gminnych Obchodów Roku Marii Grzegorzewskiej nie zabrakło chwil podniosłych, jak i radosnej zabawy. 

Gminne Obchody Roku Marii Grzegorzewskiej - Msza Święta

Uroczystości rozpoczęły się w kościele, w którym Maria Grzegorzewska było ochrzczona – kościele parafialnym pw. NMP Królowej Polski w Kurzeszynie. 

Słowa okolicznościowej homilii dr. hab. Adama Solaka, prof. APS niosły przesłanie nie tylko dla osób wierzących należących do wspólnoty katolickiej, ale dla wszystkich, którym są bliskie idee Marii Grzegorzewskiej. Wychodząc od egzystencjalnego pytania o sens naszego życia, Profesor Solak podkreślał, że tożsamość budujemy nie tylko przez więzy krwi, ale przede wszystkim przez pielęgnowanie człowieczeństwa w człowieku.

 

- Kto zapomina o dziecku w sobie staje się tyranem dla drugiego – mówił Profesor i dodawał, że wśród licznych działań i projektów, które realizujemy nie wolno nam zapomnieć o „projekcie” życie i miłość – Jedyny "projekt" wart zaangażowania, to strzeżenie w sobie człowieczeństwa […] Strzeżenia wymaga też skarb, jakim jest Profesor Maria Grzegorzewska i jej dzieło. Ten Skarb trzeba strzec w dwóch nierozłącznych obszarach: intelektu i serca. 

Po zakończonej homilii delegacje z Gminy Rawa Mazowiecka i Akademii udały się do Wołuczy, gdzie urodziła się Maria Grzegorzewska. Tutaj pod obeliskiem poświęconym jej pamięci złożone zostały kwiaty, zapalone znicze, odczytany został fragment "Listów Marii Grzegorzewskiej do młodego nauczyciela".

 

Roztańczony i rozśpiewany Kurzeszyn

 

Gminne Obchody Roku Marii Grzegorzewskiej

Główne uroczystości Gminnych Obchodów Roku Marii Grzegorzewskiej odbywały się Szkole Podstawowej w Kurzeszynie. Gości powitali- wójt Gminy Rawa Mazowiecka Michał Michalik oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Kurzeszynie Urszula Matysiak. Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej reprezentowała prorektor ds. kształcenia dr hab. Barbara Pasamonik, prof. APS, przedstawiciele Komitetu Obchodów 100-lecia oraz studentki i studenci. Wśród zaproszonych gości był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jędrzejowie z dyrektor Agnieszką Zaczkowską, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rawie Mazowieckiej wraz z uczniami, przedstawiciele samorządu gminnego z przewodniczącą Rady Gminy Rawa Mazowiecka Katarzyną Klimek, przedstawiciele oświaty - dyrektorzy szkół z Rawy Mazowieckiej, wieloletniej dyrektor SOWS w Rawie Mazowieckiej Helena Kwiatkowska oraz wieloletni zastępca inspektora oświaty Bonifacy Adamczyk.

Gminne Obchody Roku Marii Grzegorzewskiej - występu dzieci w Kurzeszynie

Po uroczystych przywitaniach wykład o życiu Marii Grzegorzewskiej - jej drodze do edukacji, pracy zawodowej, życiu prywatnym i wartościach, jakie ceniła i realizowała - wygłosił dr hab. Jacek Kulbaka, prof. APS, kierownik Katedry Historii Wychowania APS.

Po barwnym wykładzie Profesora Kulbaki przyszedł czas na występy artystyczne dzieci i młodzieży. Obecni podczas uroczystości mieli okazję zobaczyć występy: uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej w Kurzeszynie, SOSW w Rawie Mazowieckiej oraz Szkolnego Zespołu Ludowego "Podchlebnicki" ze Starej Wojskiej.

 

Jednym z najważniejszych punktów programu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie wiedzy o Marii Grzegorzewskiej zorganizowanym wśród uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Rawa Mazowiecka. 

Gminne Obchody Roku Marii Grzegorzewskiej - laureaci i laureatki konkursu wiedzy o Marii Grzegorzewskiej

 

 

 

Nagrodę główną zdobyła Weronika Niezgoda - uczennica kl. VIII ze Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Boguszycach. 

 

 

 

Po części artystycznej rozpoczął się festyn plenerowy. Wśród atrakcji dla dzieci i młodzieży, w tym prezentacji samochodu ratowniczo-gaśniczego Ochotniczej Straży Pożarnej z Kurzeszyna, nie zabrakło zabaw, które zorganizowali i poprowadzili studenci i studentki Akademii. Atmosfera towarzysząca obchodom Roku Marii Grzegorzewskiej w Gminie Rawa Mazowiecka sprawi, że ten dzień na długo pozostawi w pamięci miłe wspomnienia.


Podziękowania

Obchody Roku Marii Grzegorzewskiej w gminie urodzenia naszej Patronki mogły odbyć się dzięki współpracy wielu zaangażowanych osób z Urzędu Gminy Rawa Mazowiecka, Gminnego Ośrodka Kultury Matyldowie, Szkoły Podstawowej w Kurzeszynie, Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz wielu innych:

Gminne Obchody Roku Marii Grzegorzewskiej - festyn plenerowy- Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom wydarzenia – pisał Łukasz Glimasiński dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Matyldowie w mediach społecznościowych - Słowa wdzięczności za zawsze życzliwy kontakt i miłą współpracę przy organizacji uroczystości, kierujemy do całej Społeczności Akademii Pedagogiki Specjalnej na czele z Rektor prof. dr hab. Barbarą Marcinkowską oraz liderką grupy roboczej dr Dorotą Jankowską. Dziękujemy również wójtowi Gminy Rawa Mazowiecka Michałowi Michalikowi, pracownikom Urzędu Gminy, Społeczności szkolnej w Kurzeszynie na czele z dyrektor szkoły Urszulą Matysiak, radą rodziców i uczniami. Nie mniejsze podziękowania kierujemy do ks. proboszcza Zbigniewa Pilichowskiego, pana Bonifacego Adamczyka z Rawy Mazowieckiej, Koła Gospodyń Wiejskich w Kurzeszynie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurzeszynie, a także wszystkich innych osób, które włączyły się w organizację Obchodów.

Gminne Obchody Roku Marii Grzegorzewskiej - festyn plenerowyZe strony Akademii dodatkowo serdeczne podziękowania za zaangażowanie we współorganizację Gminnych Obchodów Roku Marii Grzegorzewskiej dla Komitetu Obchodów 100-lecia APS z przewodniczącą dr hab. Ewą Kuleszą, prof. APS na czele oraz dla dr Doroty Jankowskiej za koordynację wszystkich działań ze strony APS; dla Samorządu Studentów i kół naukowych oraz ich opiekunów dr Aleksandry Chmielnickiej-Plaskoty oraz dr Justyny Wiśniewskiej: Koła Arteterapii, Koła Edukacji i Rehabilitacji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną IDEM, Koła Naukowego PKDIM "Małym Oczkiem" i dla studentek i studentów: Weroniki Białeckiej, Julity Domiziak, Michała Ekiela, Moniki Harman, Marii Kapczyńskiej, Joanny Każmierczyk, Kamila Klimańskiego, Juli Król, Gabriela Kublika, Aleksandry Marks, Agnieszki Ostrowskiej, Zuzanny Pawelczyk, Klaudii Pietrzak, Darii Sławińskiej, Marcela Szkuciaka, Aleksandry Urbańskiej.

 

Gminne Obchody Roku Marii Grzegorzewskiej - wpis Rektor Pasamonik do księgi pamiątkowej

 

Zdjęcia: Kamil Klimański, Beata Kwiatkowska

Więcej zdjęć w albumie na Facebooku i w multimediach APS

 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 08-06-2022