Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Aktualizacja: 13-11-2022

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej jako pierwsza uczelnia w Polsce wprowadziła do programu studiów, na specjalności tyflopedagogika, przedmiot „Orientacja przestrzenna osób niewidomych i słabowidzących”.
Podczas zajęć z orientacji przestrzennej studenci mają możliwość doświadczenia poruszania się bezwzrokowo z białą, długą laską. Wszystko po to, aby uczyć się przez doświadczenie i w przyszłości stać się profesjonalnie wyszkolonymi nauczycielami/instruktorami  orientacji przestrzennej osób niewidomych i słabowidzących.

Osoby niewidome od najdawniejszych czasów poruszały się za pomocą kija lub laski, przeważnie w towarzystwie osób widzących. Laska traktowana była przede wszystkim jako znak niepełnosprawności wzrokowej, rzadko używana jako narzędzie służące do rozpoznawania terenu.

Popularyzatorką używania białej laski przez osoby niewidome była Guilly d'Herbemont (1931 r.). Laska, dzięki swej odmiennej barwie, wyróżniała się spośród innych lasek i sygnalizowała, że jej właściciel jest pozbawiony wzroku i w pewnych sytuacjach może potrzebować pomocy. White Cane Safety Day proklamowany przez Kongres Stanów Zjednoczonych, został ogłoszony przez prezydenta Lyndona S. Johnsona 15 października 1964 r.

Źródło - dr Małgorzata Paplińska, media społecznościowe


Plakat Międzynarodowy dzien Białej Laski

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 15-10-2021