EN

Numer ORCID w PBN i POL-on

Nauczyciele akademiccy – zatrudnieni na stanowiskach pracowników badawczych lub badawczo-dydaktycznych, osoby prowadzące działalność naukową zatrudnione na innych stanowiskach, a także uczestnicy Szkoły Doktorskiej APS mają obowiązek posiadania swojego konta w Polskiej Bibliografii Naukowej (PBN) i powiązania go z numerem ORCID oraz POL-on. Obowiązek ten uregulowany jest Zarządzeniem nr 311/2020 Rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej z dnia 29 stycznia 2020 r. (zob. BIP APS/Zarządzenie nr 311/2020).

Posiadanie tych danych wynika z konieczności przetwarzania w systemach centralnych (POL-on, PBN) zautoryzowanych (potwierdzonych przez właściciela) numerów ORCID. Dane te będą wykorzystywane w procesie ewaluacji podmiotów naukowych w 2021 roku. Po podpięciu ORCID iD do konta w PBN identyfikator będzie prezentowany przy każdej publikacji danego autora.

Rejestracji konta w PBN można dokonać na stronie: https://pbn.nauka.gov.pl/auth/login.

Instrukcja: Jak powiązać numer ORCID z PBN i POL-on? (prezentacja)

Pomoc związaną z rejestracją konta w PBN i łączeniem numeru ORCID z PBN i POL-on  uzyskają Państwo w Informatorium Biblioteki APS, pokój 2307, budynek B, 3 piętro.

ORCID identifier (Open Researcher and Contributor ID) to unikalny numer identyfikacyjny naukowca, który pomaga likwidować problem identyfikacji autorów działających na tym samym polu badawczym w przypadku bardzo popularnych nazwisk, precyzować tożsamość osób, które zmieniły nazwisko lub afiliację, a także eliminować problem różnych wersji zapisu imienia i nazwiska.
Numer ORCID wykorzystywany jest między innymi przy rejestracji i wysyłaniu artykułów naukowych do wydawców (np. IEEE, WILEY, SPRINGER), identyfikacji autorów składających wnioski grantowe np. w programie HORYZONT 2020. Umożliwia też wymianę danych pomiędzy profilem naukowca w ORCID a profilami w bazie Web of Science (Researcher ID) i w bazie Scopus.
Zgodnie z rozporządzeniem do Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r., ORCID został wskazany jako obowiązkowy element w procesie oceny parametrycznej jednostek naukowych, co nakłada na każdego pracownika naukowego obowiązek posiadania numeru ORCID.

Pomoc związaną z rejestracją i otrzymaniem numeru ORCID uzyskają Państwo w Informatorium Biblioteki APS, pokój 2307, budynek B, 3 piętro.

Zakładanie konta ORCID. Jak otrzymać swój unikalny numer? Poradnik

Aktualności

03-07-2020

PRAKTYKI STUDENCKIE - ZMIANY

Uwaga! ważny komunikat dotyczący zmiany w realizacji planów studiów w zakresie PRAKTYK
01-07-2020

Rozmowy kwalifikacyjne na Podyplomowe Studia z Logopedii

Rozpoczynamy rozmowy kwalifikacyjne na Podyplomowe Studia Logopedii nr 19. I tura rozmów odbędzie się 03.07.20 r. w godzinach 9.00 – 12.00 z wykorzystaniem aplikacji Teams, II tura rozmów odbędzie się…
25-06-2020

Insygnia władzy rektorskiej dla Rektor Elekt dr hab. Barbary Marcinkowskiej, prof. APS

Podczas XLI zwyczajnego posiedzenia Senatu, które odbyło się 24 czerwca 2020 r. Rektor prof. dr hab. S. M. Kwiatkowski przekazał insygnia rektorskie Rektor Elekt dr hab. Barbarze Marcinkowskiej, prof.…