FAQ

Najczęściej zadawane pytanie (FAQ)

Biblioteka APS - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

1. Jestem studentką/studentem APS i chcę skorzystać z Biblioteki. Od czego mam zacząć?

Jeśli chcesz skorzystać z zasobów Biblioteki na miejscu, możesz od razu udać się do Czytelni (książki, czasopisma, prasa codzienna, Archiwum Prac Dyplomowych, Academica) lub do Informatorium (bazy danych, IBUK Libra, pomoc katalogowa).

Jeśli chcesz wypożyczyć książkę, powinnaś/powinieneś najpierw aktywować konto biblioteczne. Zajrzyj do pytania nr 2: “Jak zapisać się do Biblioteki?”

2. Jak zapisać się do Biblioteki?
Najprościej zrobić to online, wysyłając na adres wypozyczalnia@aps.edu.pl wiadomość mailową z prośbą o aktywację konta bibliotecznego. Pamiętaj, aby pisać ze swojej studenckiej poczty, czyli z domeny @aps.edu.pl. Poczekaj na odpowiedź i wykonaj zalecone w niej czynności.
Możesz też aktywować konto osobiście, udając się do Wypożyczalni. Będzie do tego potrzebna Twoja legitymacja studencka. Od tej chwili będzie ona pełniła również funkcję karty bibliotecznej, więc miej ją zawsze przy sobie odwiedzając Bibliotekę.
Po aktywacji konta zapoznaj się z zasadami korzystania z Biblioteki oraz Regulaminem.

3. Chcę wypożyczyć książkę. Co mam zrobić?
W pierwszej kolejności upewnij się, że Twoje konto biblioteczne jest aktywne. Jeśli nie – zajrzyj do pytania nr 2: “Jak zapisać się do Biblioteki?”.
Jeśli tak, najlepiej zacznij od sprawdzenia listy książek podręcznych. Są to pozycje, które możesz wypożyczyć od razu, bez zamawiania. Jeśli szukana przez Ciebie książka jest na tym wykazie, udaj się do Wypożyczalni i poproś o wypożyczenie (pamiętaj o legitymacji).
Jeśli na liście nie ma szukanej przez Ciebie pozycji, sprawdź nasz katalog. Po odnalezieniu książki zaloguj się na swoje konto i kliknij przycisk “Pokaż/Zamów”. Po około 40 min. udaj się do Wypożyczalni po odbiór książki. Nie musisz się śpieszyć, gdyż zamówiona pozycja będzie na Ciebie czekała 5 dni. Po tym czasie zamówienie wygaśnie, a książka - jeśli jej nie odbierzesz - wróci do Magazynu.

4. Książka, której potrzebuję jest wypożyczona przez innego czytelnika. Jak mogę z niej skorzystać?
W takiej sytuacji możesz ustawić się w kolejce oczekujących na książkę poprzez kliknięcie przycisku “Rezerwuj”. Poczekaj cierpliwie, aż książka wróci do Biblioteki. Pamiętaj, że program oblicza szacunkową datę zwrotu, ale książka może wrócić w terminie, przed terminem lub po terminie. Zostaniesz o tym fakcie poinformowana/poinformowany mailowo. Jeśli zwrot książki się przedłuża, a Ty już jej nie potrzebujesz, możesz anulować rezerwację.
Sprawdź też, czy jeden z egzemplarzy nie jest przypadkiem dostępny w Czytelni.

5. Książka, która mnie interesuje jest dostępna tylko w Czytelni. Co mam zrobić?
Niektóre nasze książki są dostępne tylko w Czytelni. Niestety, takiej książki nie możesz wypożyczyć. Udaj się do Czytelni, by skorzystać z niej na miejscu. Możesz też użyć znajdującego się tam skanera i zrobić bezpłatnie skan potrzebnego Ci fragmentu lub wykonać zdjęcia własnym aparatem. Zabronione jest kopiowanie prac dyplomowych i doktorskich.

6. Zapomniałam/zapomniałem hasło do konta bibliotecznego. Co mam zrobić?
Otwórz stronę z naszym katalogiem i kliknij ikonkę “Zaloguj się”. Z lewej strony pod przyciskiem “Zaloguj” znajdziesz opcję “Nie pamiętam hasła”. Kliknij ją i wypełnij formularz. Pamiętaj, że Twoim loginem jest Twój uczelniany adres mailowy. Po chwili otrzymasz na swoją pocztę wiadomość z linkiem do ponownego ustawienia hasła. Link jest aktywny 24 godziny.

7. Jak zalogować się do konta bibliotecznego?
Wejdź na stronę naszego katalogu i kliknij ikonkę “Zaloguj się”. Loginem jest Twój uczelniany adres mailowy, a hasłem ten ciąg znaków, który ustawiłaś/ustawiłeś podczas aktywacji konta.
Upewnij się wcześniej, że Twoje konto biblioteczne jest aktywne. Jeśli nie, przejdź do pytania nr 2: “Jak zapisać się do Biblioteki?”.
Jeśli Twoje konto zostało już aktywowane, ale nigdy się nie logowałeś i nie pamiętasz hasła, zajrzyj do pytania nr 6: “Zapomniałam/zapomniałem hasło do konta bibliotecznego. Co mam zrobić?”

8. Jak mogę sprawdzić termin zwrotu wypożyczonej książki?
Zaloguj się na swoje konto biblioteczne. Następnie kliknij w awatara obok Twojego adresu mailowego (w prawym górnym rogu). Po kliknięciu zobaczysz po lewej stronie listę. Wybierz na niej zakładkę “Wypożyczenia”. Termin zwrotu znajdziesz przy każdej z książek. Będzie to trzecia pozycja, oznaczona niebieską kropką.

9. Ile książek mogę mieć wypożyczonych i jak długo mogę z nich korzystać?
Limity wypożyczeń dla poszczególnych grup użytkowników są następujące:

    • studenci APS – do 8 woluminów na okres 30 dni,
    • studenci APS studiujący na dwóch kierunkach – do 12 woluminów na okres 30 dni,
    • doktoranci APS – do 15 woluminów na okres 30 dni,
    • pracownicy APS – do 20 woluminów na okres 60 dni.

Termin zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych możesz przedłużyć trzy razy, każdorazowo na okres 14 dni. Prolongaty możesz dokonać wyłącznie przed upływem terminu zwrotu - jest ona możliwa tylko wtedy, gdy egzemplarz nie jest zarezerwowany przez innego czytelnika.

10. Kiedy powinnam/powinienem przedłużyć termin zwrotu wypożyczonej książki? Jak mogę to zrobić?
Na 5 dni przed upływem terminu zwrotu jest aktywowana opcja prolongaty. Wystarczy wtedy wejść na swoje konto biblioteczne i przy właściwej książce kliknąć “prolonguj”. Masz na to czas, od piątego dnia przed upływem terminu do ostatniego dnia wypożyczenia. Taką prolongatę możesz zrobić trzy razy (po 14 dni każda). Oczywiście pod warunkiem, że inny czytelnik nie zarezerwował tej samej książki.
Sprawdzaj swojego maila uczelnianego, ponieważ będą tam przychodziły powiadomienia o kończących się terminach.

11. Minął termin zwrotu wypożyczonych książek - czy mogę go jeszcze przedłużyć?
Nie, po przekroczeniu terminu zwrotu prolongata jest niemożliwa. Zwróć książki jak najszybciej do Wypożyczalni i opłać karę za przetrzymanie, o ile już się naliczyła. Jeśli książki nie są zarezerwowane przez innego czytelnika, będziesz mogła/mógł ponownie je wypożyczyć.

12. Kiedy trzeba zamknąć konto biblioteczne? Jak mogę to zrobić?
Konto najlepiej zamknąć kilka dni przed odbiorem dyplomu. Możesz to zrobić mailowo, wysyłając na adres wypozyczalnia@aps.edu.pl wiadomość z prośbą o zamknięcie konta lub przychodząc osobiście do Wypożyczalni. Jeśli jesteś zapisana/zapisany do SWW upewnij się, że jesteś rozliczona/rozliczony z bibliotekami, z których korzystałaś/korzystałeś. Poproś w Wypożyczalni o uruchomienie obiegówki SWW. Zrób to odpowiednio wcześniej, ponieważ może to dodatkowo wydłużyć procedurę zamknięcia konta. Rozliczenie z SWW również możesz zrobić mailowo.

13. W jaki sposób mogę opłacić karę za nieterminowy zwrot książek?
Biblioteka przyjmuje wyłącznie wpłaty bezgotówkowe. Opłaty możesz dokonać kartą płatniczą w Wypożyczalni lub przelewem na konto: 33 2490 0005 0000 4600 2494 5225 Alior Bank. W tytule przelewu należy wpisać “opłata za nieterminowy zwrot”.
Po dokonaniu przelewu przyślij na adres wypozyczalnia@aps.edu.pl wygenerowane z Twojego systemu bankowego potwierdzenie wykonania operacji (koniecznie w formacie PDF).
Ważne jest, aby opłaty dokonać po oddaniu wszystkich książek. Nie rób tego wcześniej! Kwota do opłacenia będzie widoczna na Twoim koncie bibliotecznym po zwrocie przetrzymanych materiałów. Możesz też o nią zapytać w Wypożyczalni lub sprawdzić swoją pocztę uczelnianą, gdyż wiadomości z przypomnieniem o opłacie oraz o jej wysokości przychodzą automatycznie.

14. Chcę skorzystać z platformy IBUK Libra. Co powinnam/powinienem zrobić?
W pierwszej kolejności należy skonfigurować przeglądarkę internetową, w której masz zamiar korzystać z IBUK Libra. Instrukcję do konfiguracji możesz pobrać na naszej stronie. Jeśli chcesz korzystać z IBUK Libra na kilku urządzeniach, na każdym z nich osobno musisz skonfigurować przeglądarkę. Po więcej informacji zgłoś się do Informatorium.

15. W bibliotece nie ma książki, której poszukuję. Co powinnam/powinienem zrobić?
Jeśli książki nie ma w naszych zbiorach, możesz poszukać jej w innych bibliotekach. Najlepiej będzie, jeśli zapiszesz się do Systemu Wypożyczeń Warszawskich (SWW) - nazywanym też BiblioWawa. Jest to porozumienie bibliotek uczelni warszawskich, na mocy którego studenci i pracownicy tych uczelni mogą korzystać nawzajem ze swoich zbiorów. Jest duże prawdopodobieństwo, że któraś z tych bibliotek będzie miała w swoich zbiorach szukaną przez Ciebie książkę. Jeśli tak nie jest - sprawdź katalogi innych bibliotek warszawskich, np. Biblioteki Narodowej lub Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy. Możesz zwrócić się o pomoc do Informatorium. Jeśli na terenie Warszawy nie ma szukanej przez Ciebie pozycji, zwróć się do Wypożyczalni Międzybibliotecznej. Pamiętaj, że sprowadzona z innej biblioteki książka będzie dostępna tylko na miejscu, w naszej Czytelni- nie wypożyczysz jej do domu.

16. Czy ktoś może wypożyczyć lub zwrócić książki za mnie?
Zamówione książki należy odebrać osobiście, gdyż podczas odbioru konieczne jest okazanie Twojej legitymacji studenckiej lub karty bibliotecznej.
Do zwrotu legitymacja/karta biblioteczna nie jest potrzebna, więc może to zrobić inna, upoważniona przez Ciebie osoba – możesz więc zwrócić się do kogoś zaufanego, by oddał za Ciebie książki w Wypożyczalni lub za pomocą wrzutni. Wrzutnia znajduje się w przedsionku wejścia do budynku B i jest dostępna również poza godzinami otwarcia Biblioteki. Książki zwrócone za pomocą wrzutni są zdejmowane z konta Czytelnika następnego dnia roboczego.
Możesz też przysłać książki pocztą na adres:
Biblioteka APS
Szczęśliwicka 40, pok. 2324
02-353 Warszawa
- z dopiskiem “Biblioteka Główna”. W takim wypadku o terminie zwrotu decyduje data stempla pocztowego.

17. Studiuję na 2 kierunkach – czy w związku z tym dotyczą mnie inne zasady?
Jeśli studiujesz na dwóch kierunkach, możesz wypożyczyć do 12 książek. Czas wypożyczenia i liczba prolongat pozostają takie same jak dla studentów jednego kierunku.

18. Czy mogę oddać książki w weekend?
Tak, możesz oddać książkę w weekend. Sprawdź godziny pracy Wypożyczalni lub skorzystaj z wrzutni. Znajdziesz ją w przedsionku wejścia do budynku B. Możesz tam oddać książki w dowolny dzień, również poza godzinami pracy Biblioteki.
Książki zwrócone za pomocą wrzutni są zdejmowane z konta Czytelnika następnego dnia roboczego.

19. Jak uzyskać obiegówkę?
Zajrzyj do odpowiedzi na pyt. 12: „Kiedy trzeba zamknąć konto biblioteczne? Jak mogę to zrobić?”

20. Skończyłam/skończyłem studia licencjackie i rozpoczęłam/rozpocząłem kolejne (magisterskie). Czy w związku z tym moje konto biblioteczne jest aktywne?
Aby odebrać dyplom pierwszych studiów konieczne było zamknięcie konta. Jeśli nadal chcesz korzystać z Biblioteki po prostu ponownie aktywuj konto. Jeśli nie pamiętasz, jak to zrobić, zajrzyj do pytania nr 2: „Jak zapisać się do Biblioteki?”.

21. Czy w Bibliotece mogę zeskanować fragment książki z Czytelni lub artykuł z czasopisma?
Tak, w ramach dozwolonego użytku osobistego możesz wykonać skany z utworów rozpowszechnionych (fragmentów książki, artykułów z czasopism). W tym celu skorzystaj bezpłatnie ze skanera znajdującego się w Czytelni lub wykonaj zdjęcia własnym aparatem.
Możesz też zamówić płatny skan. W tym celu należy pobrać z naszej strony i wypełnić formularz zamówienia, a następnie przesłać go na adres: wypozyczalnia@aps.edu.pl. Po dokonaniu przez bibliotekarza wyceny zamówienia otrzymasz mailem informację o kwocie do zapłaty. Opłać zamówienie i wyślij potwierdzenie opłaty w formacie PDF na w/w adres mailowy.

22. Czy na terenie Biblioteki jest Wi-Fi?
Tak, na terenie Biblioteki możesz skorzystać z uczelnianej sieci APS WIFI-Student (logowanie jak do portalu USOSweb).

23. Po czym poznam, że książka jest dostępna tylko w Czytelni?
W Czytelni dostępne są książki oznaczone w katalogu dopiskiem Czyt. w sygnaturze. Na miejscu skorzystać można także z pozycji opisanych jako Dep. lub Arch.

24. W jakich godzinach czynna jest Biblioteka?
poniedziałek, środa - 8:30 - 15:30
wtorek, czwartek - 10:00 - 18:00
piątek - 9:00 - 15:30
sobota* - 9:00 - 15:00
niedziela – nieczynne
*UWAGA: sobota - tylko w dni zjazdów studiów niestacjonarnych - przejdź do Plany zjazdów. Informacje o zmianach godzin pracy znajdziesz tutaj.

25. Czy Biblioteka pobiera jakieś opłaty?
Tak, Biblioteka pobiera opłaty. Informację o tym, czego dotyczą, jaka jest ich wysokość oraz jak je uiszczać znajdziesz w naszym Regulaminie w Załączniku nr 2.

26. Zgubiłam/zgubiłem wypożyczoną w Bibliotece książkę - co mam zrobić?
W przypadku zgubienia lub zniszczenia wypożyczonej książki jak najszybciej zgłoś ten fakt w Wypożyczalni. Teraz masz dwie możliwości:

    • możesz przekazać Bibliotece inny egzemplarz dokładnie tego samego lub nowszego wydania zagubionej książki,
    • lub wpłacić kwotę zgodną z cennikiem zamieszczonym w Regulaminie Biblioteki w Załączniku nr 2.

Nie zwlekaj - jeśli zgłosisz się do Wypożyczalni zbyt późno, na Twoim koncie bibliotecznym może dodatkowo naliczyć się opłata za przetrzymanie, którą również trzeba będzie uregulować.

27. Co się stanie, jeśli przez dłuższy czas nie oddam wypożyczonych książek?
Jeśli przekroczysz termin wypożyczenia nie będziesz mogła/mógł zamówić, zarezerwować ani wypożyczyć kolejnych książek. Po przekroczeniu terminu zwrotu na Twoim koncie bibliotecznym zacznie się naliczać opłata za przetrzymanie w wysokości 30 gr dziennie za każdą z książek. Ponadto nie otrzymasz rozliczenia z Biblioteką, które jest niezbędne do odbioru dyplomu.

28. Co się stanie, jeśli nie opłacę kary naliczonej za przekroczenie terminu zwrotu?
Nieuiszczona opłata blokuje Twoje konto biblioteczne. Nie będziesz mogła/mógł zamawiać, rezerwować ani wypożyczać książek. Nie otrzymasz rozliczenia z Biblioteką, które jest niezbędne do odbioru dyplomu.
Ponadto nieopłacenie naliczonych należności pociąga za sobą podjęcie przez Bibliotekę działań przedwindykacyjnych. W przypadku, gdy działania przedwindykacyjne Biblioteki nie przynoszą skutku, Akademia podejmuje działania windykacyjne, w tym dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Regulaminie Biblioteki w Załączniku nr 3.

29. Kto i na jakich zasadach może korzystać z Czytelni?
Ze zbiorów Czytelni w postaci książek i czasopism dostępnych na miejscu, a także baz danych (z wyjątkiem tych wymagających uwierzytelnienia) korzystać mogą wszyscy zainteresowani.

30. Jakie materiały są dostępne w Czytelni?
W Czytelni dostępne są książki oznaczone w katalogu dopiskiem Czyt. w sygnaturze. Na miejscu skorzystać można także z pozycji opisanych jako Dep. lub Arch., czasopism oraz baz danych.
Zainteresowani mogą także korzystać z bazy APD – Archiwum Prac Dyplomowych, zawierającej pełne teksty prac licencjackich i magisterskich absolwentów APS. Obejmuje prace od listopada 2009 roku po aktualne. Dane bibliograficzne prac dostępne są bez ograniczeń, natomiast pliki z pełnymi tekstami - wyłącznie po uwierzytelnieniu. Dostęp ten możliwy jest tylko dla studentów i pracowników APS.
W Czytelni znajduje się również terminal, dzięki któremu można skorzystać z systemu Academica. Academica to cyfrowa wypożyczalnia, która umożliwia korzystanie ze zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Narodowej.
Aby skorzystać z systemu Academica, załóż indywidualne konto. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji – zapytaj bibliotekarza w Czytelni.

31. Dlaczego nie mogę zamówić książki?
Przyczyn może być wiele. Oto kilka z nich:

    • masz na koncie nieuregulowaną opłatę za nieterminowy zwrot książki,
    • na Twoim koncie jest książka, której termin zwrotu minął,
    • w zasobach Biblioteki brakuje egzemplarzy do wypożyczenia - książka może być dostępna tylko w Czytelni lub wszystkie pozycje są już wypożyczone,
    • możliwe, że już tę książkę zamówiłaś/zamówiłeś. Jeśli po kliknięciu przycisku “Pokaż/zamów” otrzymujesz komunikat: “Limit zamówień na opis został wyczerpany” - tak właśnie się stało. Aby się upewnić, sprawdź na swoim koncie zakładkę “Zamówienia”

Jeśli żadna z w/w przyczyn Ciebie nie dotyczy, skontaktuj się z Wypożyczalnią.

32. Jak mogę sprawdzić status moich zamówień na koncie bibliotecznym?
Zaloguj się na swoje konto biblioteczne. Kliknij w awatara obok Twojego adresu mailowego (w prawym górnym rogu). Po kliknięciu zobaczysz po lewej stronie listę. Wybierz na niej zakładkę “Zamówienia”, a następnie spośród dostępnych statusów wybierz “Wszystkie”. Najnowsze zamówienia będą na początku listy.
Jeśli robisz to na telefonie komórkowym, lista statusów zamówień dostępna jest po kliknięciu w trzy niewielkie kreseczki w kształcie trójkąta w prawym górnym rogu ekranu.

33. Dlaczego nie mogę prolongować książki?
Przyczyn może być wiele. Oto kilka z nich:

    • książka, którą chcesz prolongować, przekroczyła już termin zwrotu i jest już za późno na prolongatę,
    • na Twoim koncie jest inna książka, której termin zwrotu już minął,
    • masz na koncie nieuregulowaną opłatę za nieterminowy zwrot książki,
    • wykorzystałaś/wykorzystałeś już wszystkie przysługujące Ci prolongaty - nie można przedłużyć terminu zwrotu książki więcej niż trzy razy,
    • książka została zarezerwowana przez innego Czytelnika,
    • możliwe, że robisz prolongatę za wcześnie. Ta opcja włącza się na 5 dni przed upływem terminu. W takim wypadku sprawdź termin wypożyczenia.

Jeśli żadna z w/w przyczyn Ciebie nie dotyczy, skontaktuj się z Wypożyczalnią.

34. Dlaczego nie mogę zarezerwować książki?
Przyczyn może być kilka:

    • masz na koncie nieuregulowaną opłatę za przetrzymanie,
    • na Twoim koncie jest książka, której termin zwrotu już minął,
    • książka może być dostępna tylko w Czytelni, więc nie można jej zamówić ani tym bardziej zarezerwować,
    • limit oczekujących w kolejce na wypożyczenie wynosi 3 osoby. Możliwe, że został już wyczerpany.

Jeśli żadna z w/w przyczyn Ciebie nie dotyczy, skontaktuj się z Wypożyczalnią.

35. Czy Biblioteka oferuje dostęp do baz danych? Jeśli tak – jak mogę go uzyskać?
Studenci i pracownicy APS mogą korzystać z wielu naukowych baz danych:

Nieograniczony dostęp do baz możliwy jest na terenie Uczelni, a z komputerów domowych - po uwierzytelnieniu przez Centralny System Uwierzytelniania (instrukcja uwierzytelniania i konfiguracji przeglądarki dostępna jest tutaj). Wyjątek stanowi platforma EBSCO - w tym przypadku nie jest potrzebna konfiguracja przeglądarki, wystarczy wpisać identyfikator i hasło - wszelkie informacje uzyskasz w Informatorium.
W Bibliotece znajduje się również terminal, dzięki któremu można skorzystać z systemu Academica. Jest to cyfrowa wypożyczalnia, która umożliwia korzystanie ze zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Narodowej. Aby skorzystać z systemu Academica, załóż indywidualne konto. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji - zapytaj bibliotekarza w Czytelni.
Studenci i pracownicy APS mogą także korzystać z bogatej kolekcji e-booków w serwisie IBUK libra. (patrz. punkt 14: „Chcę skorzystać z platformy IBUK Libra. Co powinnam/powinienem zrobić?”)

36. Jakie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami są w Bibliotece?
W Bibliotece znajduje się wiele udogodnień. Dostęp do budynku ułatwia podjazd dla wózków, winda z informacją głosową oraz tabliczki na drzwiach pisane alfabetem Braille'a.
Posiadamy następujące sprzęty i urządzenia, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami w efektywnym korzystaniu z naszych zbiorów:

    • specjalne stanowisko w Informatorium: stół z regulacją dla osoby korzystającej z wózka wraz z zestawem komputerowym (klawiatura z powiększoną czcionką + myszka komputerowa Big Track),
    • specjalne stanowiska w Czytelni: stół z regulacją dla osoby korzystającej z wózka oraz stanowisko wyposażone w powiększalnik Clear View,
    • czytniki książek elektronicznych przeznaczone do wypożyczania z funkcją lektora i powiększania czcionki,
    • powiększalnik Compact 6HD,
    • Czytak 4 - odtwarzacze książek mówionych,
    • OmniReader - urządzenie wielofunkcyjne (skaner, czytnik i powiększalnik).