Strona główna Aktualności Prowincjonalne i nieprowincjonalne praktyki kulturalne. Po 10 latach spędzonych w terenie

20-02-2020

Szkoła Doktorska APS serdecznie zaprasza na wykład otwarty prof. dr. hab. Tomasza Szlendaka, dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykład organizowany jest w ramach cyklu "Wykłady interaktywne z wybitnymi badaczami" i odbędzie się 20 lutego br. w godz. 10:00-12:00

Podstawą wykładu "Prowincjonalne i nieprowincjonalne praktyki kulturalne. Po 10 latach spędzonych w terenie" są wyniki badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 10 lat - od ogólnopolskich badań jakościowych kultury na „prowincji” po złożony sondaż na dziewięciotysięcznej próbie warszawiaków i warszawianek. Profesor Szlendak pokaże, że w (nie)praktykach kulturalnych Polek i Polaków można zobaczyć więcej niż tylko sposoby spędzania wolnego czasu czy zbiorowe gusta. Można zobaczyć w nich wskaźnik zjawisk takich jak bierność społeczna i polityczna, przemiany klasowe, transformacje w obszarze wartości, dystynkcje międzypokoleniowe oraz rekonstrukcje stylów życia i szerszych praktyk codzienności.

Prof. dr hab. Tomasz Szlendak jest dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Bada przemiany obyczajów w kulturze zachodniej, style życia, przemiany w kulturze, zwłaszcza kulturze polskiej oraz biospołeczne uwarunkowania życia seksualnego. Zajmuje się śledzeniem trendów. W polu jego zainteresowań naukowych znajdują się też psychologia ewolucyjna, socjoantropologia relacji płciowych i socjologia konsumpcji.

Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika ,,Polityka” w ramach pierwszej edycji akcji ,,Zostańcie z nami”. Pisze i komentuje dla czasopism popularnonaukowych i gazet (m.in. Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy Extra, Polityka). W latach 2014-2016 członek Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wcześniej ekspert Komisji Ewaluacji Jednostek Naukowych przy MNiSW ds. parametryzacji jednostek naukowych w zespole nauk humanistyczno-społecznych. W latach 2012-2013 pełnił funkcję członka Zespołu ds. Polityki Rodzinnej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Informacje organizacyjne

• Termin: 20.02.2020 r., godz. 10:00-12:00 (wykład i dyskusja; od godz. 12:00 do 13:00 spotkanie z doktorantkami i doktorantami)
  • Miejsce: sala 1109, piętro I, bud. A Akademii Pedagogiki Specjalnej (ul. Szczęśliwicka 40, Warszawa)
  • Zapisy: Zapisy prowadzimy d18.02 pod adresem szkoladoktorska@aps.edu.pl

20-02-2020

Medal za zasługi dla rozwoju pedagogiki współczesnej dla prof. dr. hab. Stefana M. Kwiatkowskiego

Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza uhonorował prof. dr hab. Stefana M. Kwiatkowskiego medalem za zasługi dla rozwoju pedagogiki współczesnej.
10-02-2020

Szkoła Doktorska APS zaprasza na na wykład otwarty prof. dr. hab. Tomasza Szlendaka z UMK.
18-02-2020

Instytut Pedagogiki zaprasza do „Ogrodu dydaktyki”

Tym razem przedmiotem wspólnej refleksji będzie proces dydaktyczny i możliwości podnoszenia jego jakości. Instytut zaprasza 25 lutego br. od godz. 13:30 do Sali Senatu.