EN

Strona główna Aktualności Wszystko to, co będziemy robić między 24 a 26 grudnia...

Wszystko to, co będziemy robić między 24 a 26 grudnia...

08-04-2020

Transmisja dziedzictwa, transmisja tradycji następuje przez różne symboliczne momenty i - jak mówi dr. Piotr Toczyski z Instytutu Filozofii i Socjologii APS w Programie Czwartym Polskiego Radia, w audycji Przemysława Goławskiego - warto zwrócić uwagę, że czas Świat niesie pewien szczególny symboliczny ładunek, który może mieć większą trwałość niż codzienność.


Jedni z nas zostawiają robienie prezentów na ostatnią chwilę, inni na długo przed Świętami mają prezenty kupione i popakowane, jeszcze inni rezygnują z bożonarodzeniowych zwyczajów. Dr Piotr Toczyski zachęca nas do pogłębionej refleksji nad nad kulturą, która formuje człowieka przez kary i nagrody; nad symbolika prezentów.


- Każdy z nas jest istotą symboliczną - mówi dr Piotr Toczyski w audycji Nocne Czaty Przemysława Goławskiego - i wybieramy zestaw symboli, które wręczymy, z tej kultury symbolicznej [...] Transmisja dziedzictwa, transmisja tradycji następuje właśnie przez różne symboliczne momenty i pewne decyzje, które się z nimi wiążą i pewną opowieść i upamiętnienie, które potem do tego dobierzemy [...] I warto pamiętać, że te różne rzeczy, które będziemy robić między 24 a 26 grudnia zwłaszcza, one niosą pewien szczególny symboliczny ładunek i ten symboliczny ładunek może mieć większą trwałość niż codzienne symbolizowanie, które swoją drogą też ma znaczenie.

Zachęcamy do chwili refleksji przed Świętami z Przemysławem Głowackim i jego gośćmi - Zofią Rogalą, Małgorzatą Wołczyńską, Anetą Zalewską oraz cytowanym powyżej dr. Piotrem Toczyskim z Instytut Filozofii i Socjologii APS.

Audycja - posłuchaj >

 

Zdjęcie w zapowiedzi wiadomości pochodzi z profilu audycji Nocne Czaty w Programie Czwartym >

Aktualności

08-04-2020

Zdrowia, spokoju, optymizmu

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy całej Społeczności Akademickiej oraz naszym Bliskim, Przyjaciołom, Znajomym życzenia zdrowia, spokoju i optymizmu.
08-04-2020

Jak dbać o odporność psychiczną w czasie pandemii COVID-19?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinaru poprowadzonego przez dr n. med. Magdalenę Gawrych z Zakładu Psychologii Klinicznej Człowieka Dorosłego Instytutu Psychologii
03-04-2020

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich stanowczo sprzeciwia się tym działaniom zwiększającym zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli, które mogą być bez szkody odsunięte w czasie.