Mikołajczyk Marta, Stankowska Magdalena Aktywność zawodowa a macierzyństwo. Perspektywa matek małych dzieci

Opis:

Marta Mikołajczyk – doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Od 2005 roku wykładowca w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół rodziny, bezdomności i uzależnień. Autorka książki Bezdomne macierzyństwo. Profilaktyka i działania pomocowe.

Magdalena Stankowska – doktor nauk społecznych w zakresie socjologii. Adiunkt w Instytucie Profilaktyki Społecznej  i Pracy Socjalnej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. W kręgu jej zainteresowań naukowych znajdują się zagadnienia dotyczące socjologii rodziny, w szczególności relacji międzypokoleniowych w rodzinie i rodzicielstwa. Autorka artykułów naukowych i monografii Teściowe I synowe. Studium relacji. Ma bogate doświadczenie w realizacji badań jakościowych i prowadzeniu zajęć dla dzieci, studentów, seniorów. Współpracowała m.in. ze Szkołą SuperBAbci i SuperDziadka, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Muzeum Historii Żydów Polskich  POLIN, Fundacją ZACZYN.

Książka, jestem pewna, wzbudzi zainteresowanie czytelników. Wymieniłabym wśród nich socjologów, pedagogów, psychologów, polityków społecznych, ekonomistów, a także pracowników socjalnych. Z pewnością będą nią zainteresowani praktycy oraz rodzice. Cenny jest fakt, że oni sami wypowiadają się na temat (młode matki), bo właśnie to ujęcie ma wartość i pozwala postrzegać zjawisko z innej perspektywy. Książka wpisuje się w nurt rozważań na temat problemów pracujących młodych kobiet w kontekście nauk społecznych. Jest to ważny głos w dyskusji polskich naukowców, badaczy tej problematyki.

Dr hab., Beata Szluz, prof. UR

W dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości rośnie zapotrzebowanie na umiejętne łączenie wielu ról społecznych jednocześnie. Dlatego dziś nie mówimy już tylko o łączeniu pracy zawodowej z macierzyństwem, ale szerzej o łączeniu zespołu ról, z którymi wiąże się wykonywanie konkretnych czynności wg określonych reguł i zasad. Wiele prowadzonych badań pokazuje, że kobiety, które łączą pracę zawodową z rolą matki, lepiej wykonują swoją pracę, są bardziej zdyscyplinowane i obowiązkowe. Stąd stale zastanawia kwestia braku zaufania u pracodawców do młodych kobiet, które planują w przyszłości być matkami. Autorki publikacji bardzo kompetentnie poruszają się w problematyce z zakresu funkcjonowania kobiet-pracownic i jednocześnie matek, relacji w ich rodzinach i pracy oraz sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Słusznie uczyniły analizy dotyczące zatrudnienia kobiet i mężczyzn podstawą do interpretacji przeprowadzonych wywiadów z młodymi matkami-pracownicami, ukazując aktywność zawodową na przestrzeni wielu lat. 

Dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO

Wydawca:

Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Edycja:

1

Miejsce i data publikacji

Warszawa, 2021

Język

polski

ISBN:

978-83-66010-41-3

Liczba stron:

276

Rozmiar pliku:

2,79 MB

Typ publikacji:

praca naukowa

Pobierz