Etyczne i naukowe standardy wydawnicze

Etyczne i naukowe standardy wydawnicze upoważniające do stosowania etykiety recenzyjnej

 

Publikacja wydana z poszanowaniem dobrych praktyk wydawniczych

 IWydawnictwa Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie stosuje zasady etyki publikacyjnej, przeciwdziałając nieuczciwym praktykom publikacyjnym. W tym celu stosuje wytyczne Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics -https://publicationethics.org/), a w szczególności:

  1. Wymaga od autorów i współautorów określenia ich wkładu w napisanie i opublikowanie dzieła naukowego oraz zamieszcza w widocznym miejscu (okładka, karta tytułowa, strona redakcyjna) nazwiska wszystkich autorów, współautorów i współpracowników.
  2. Przeciwdziała praktykom tzw. ghostwritingu i guestauthorship, będących przejawem nierzetelności naukowej; w razie ujawnienia takich praktyk powiadamia redaktorów naukowych odpowiedzialnych za publikacje danej dyscypliny lub redaktorów naukowych (naczelnych) czasopism.
  3. Przestrzega zasady ujawniania w pracach źródeł finansowania badań, wkładu instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów oraz wszystkich ewentualnych konfliktów interesów, które mogą wpłynąć na wyniki lub interpretację tych prac.
  4. Wymaga podawania przez autorów źródeł danych wykorzystanych w publikacji (źródło, opracowano na podstawie itd.), w sytuacjach wątpliwych żąda przedłożenia danych źródłowych do weryfikacji.
  5. Dba o niepublikowanie prac wielokrotnych, zbędnych lub konkurencyjnych (np. opisujących te same badania w więcej niż jednym czasopiśmie lub będących tłumaczeniem tekstu już opublikowanego).
  6. Wymaga od autorów cytowania publikacji, które miały wpływ na powstanie pracy.
  7. Stosuje się do aktualnego stanu prawnego w zakresie zniesławienia, naruszenia praw autorskich i plagiatu (w razie stwierdzenia naruszenia praw autorskich informuje o tym autora, współautorów, recenzentów i redaktorów naukowych); naruszenie ww. praw stanowi podstawę do odrzucenia pracy.
  8. Dba o właściwy dobór recenzentów przez wyznaczone do tego osoby i czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesu recenzowania; nie akceptuje wyznaczania na recenzentów osób, które pozostają w stosunku bezpośredniej podległości służbowej z autorami tekstów lub w innych bezpośrednich relacjach osobistych; czuwa nad tym, aby proces recenzji przebiegał w sposób bezstronny; przekazuje teksty do recenzji niezależnym recenzentom, którzy są specjalistami z zakresu tematyki recenzowanej pracy.
  9. W recenzjach artykułów do czasopism naukowych stosuje regułę podwójnej anonimowości (double-blind reviewproces).



II – Wydawnictwo zapewnia prawidłowy przebieg procesu wydawniczego, od recenzji po druk publikacji, zgodny za zasadami etycznymi i dobrymi praktykami wydawniczymi:

  1. Recenzenta/ów prac wyznaczają specjalnie powołane w tym celu osoby np. redaktorzy naukowi dyscyplin (monografie naukowe) lub redaktorzy naukowi (naczelni) czasopism. Wydawnictwo nie przyjmuje zrecenzowanych prac.
  2. Recenzja musi mieć formę pisemną i kończyć się jednoznacznym wnioskiem o dopuszczeniu pracy do publikacji lub jej odrzuceniu. Recenzja powinna być merytoryczna, obiektywna, konstruktywna. Recenzent jest zobowiązany do ujawnienia zauważonych plagiatów, zduplikowanych publikacji oraz uchybień/manipulacji w przytaczaniu danych. Recenzent jest zobowiązany do zachowania poufności do czasu opublikowania pracy.
  3. Recenzje są przekazywane autorom. Osoba powołująca recenzenta/ów jest zobowiązana do zapoznania się z otrzymanymi recenzjami. Autor zobowiązany jest poprawić pracę według wskazań recenzenta, a jeśli recenzent wskaże na konieczność ponownej recenzji po wprowadzeniu poprawek, praca powtórnie będzie kierowana do oceny do recenzenta. Jeżeli autor nie zgadza się z uwagami recenzenta, jest zobowiązany do przygotowania na piśmie odpowiedzi na recenzję, którą redakcja Wydawnictwa przekaże recenzentowi. W przypadku recenzji negatywnej praca jest odrzucana. Wydawnictwo nie publikuje prac, które otrzymały recenzję negatywną.
  4. Opracowania redakcyjnego i korekt językowych tekstów dokonują redaktorzy pracujący w Wydawnictwie lub współpracujący z nim, o kierunkowym wykształceniu i potwierdzonych kwalifikacjach.
  5. Skład komputerowy i opracowanie graficzne, z uwzględnieniem obowiązujących zasad edytorskich i typograficznych, wykonują profesjonalni składacze i graficy.
  6. Przestrzegana jest rygorystycznie zasada korekty autorskiej. Wszystkie prace muszą zostać zaakceptowane do druku przez autorów.
  7. W całym procesie Wydawnictwo przestrzega zasad edytorskich, zasad prawa autorskiego (np. w zakresie cytowań, publikacji ilustracji i fotografii pochodzących z innych źródeł itd.) oraz dobrych obyczajów.
  8. Wydawnictwo ma prawo do wstrzymania wydania monografii/publikacji lub jej dystrybucji, gdy toczy się postępowanie dyscyplinarne wobec autora/autorów.

III – Wydawnictwa mogą doprecyzować zasady zgodnie z wewnętrznymi regulaminami. Rekomenduje się stosowanie formularzy recenzyjnych (wzór w załączeniu).

Regulamin stosowania/przyznawania etykiety recenzyjnej

 

  1. Etykietę mogą stosować Wydawnictwa zrzeszone w Stowarzyszeniu Wydawców Szkół Wyższych i przestrzegające „Etycznych i naukowych standardów wydawniczych upoważniających do stosowania etykiety recenzyjnej” (zamieszczone powyżej).
  2. Etykieta jest dowodem na to, że recenzja była przeprowadzona, a proces był kontrolowany przez Wydawnictwo. Wydawnictwo archiwizuje dokumenty związane z procesem recenzyjnym.
  3. Etykieta jest umieszczana na stronie redakcyjnej książki lub pod artykułem w czasopiśmie. W przypadku monografii – zamiast nazwisk recenzentów lub (w szczególnych przypadkach) razem z nazwiskami recenzentów.
  4. Wydawnictwo podejmuje decyzję o nadaniu etykiety recenzyjnej konkretnej książce. Dopuszczalna jest sytuacja, w której nie wszystkie monografie/publikacje danego Wydawnictwa posiadają etykietę recenzyjną.
  5. W przypadku stwierdzenia kilkakrotnego nadania etykiety niezgodnie z przyjętymi zasadami Zarząd SWSW ma prawo, po przeprowadzeniu procedury wyjaśniającej, odmówić przywileju stosowania etykiety danemu Wydawnictwu na okres dwóch lat.

 

Opracowała: Iwona Pisiewicz

Zmodyfikowała: Aurelia Grejner

 

 

Załączniki:

 

- Arkusz recenzyjny – monografia autorska

- Arkusz recenzyjny – monografia wieloautorska

 

Opracowały: Ewa Bluszcz, Anna Kędziorek