Jurkiewicz Patrycja Rodzeństwo osób z niepełnosprawnością intelektualną w drodze od osamotnienia do zaradności, zrozumiałości i sensowności

Opis:

Patrycja Jurkiewicz, doktor nauk humanistycznych, pedagog specjalny, psycholog kliniczny, psychoterapeuta w nurcie TSR, nauczyciel praktyk. Pracuje w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na stanowisku adiunkta. Współpracuje z poradniami: Pozytywka, Dobre miejsce i Ad Verbum (konsultacje psychologiczne, terapia indywidualna, terapia par). Przygotowała 61 publikacji naukowych (w tym autorstwo dwóch monografii i współredakcja dwóch). Uczestniczyła w następujących projektach badawczych: •Podniesienie efektywności kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (wspólnie z MEN); • Projekt EFS Dobre Praktyki – Dobrzy Nauczyciele – Skuteczna Szkoła; • BW01/08-I Identyfikacja zawodowa nauczycieli a ich system wartości; • BSTP5/12-I Poczucie samotności a poczucie koherencji rodzeństwa osób niepełnosprawnych intelektualnie; • BSTP 10/11-III Identyfikacja zawodowa nauczycieli przez pryzmat wartości Studium teoretyczno-empiryczne; • 2014-1-PL01-KA202-003428 Program ERASMUS+ Projekt Laboratoria innowacji w rozwoju kompetencji nauczycieli pedagogiki specjalnej i osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (i-Lab3) Innovation Laboratories in the development of competences of special pedagogy teachers and people with special educational needs (i-Lab3); • I.P. 20 Dostępność środowiska pracy do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością intelektualną); • Projekt polegający na przeprowadzeniu ewaluacji on-going Warszawskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2010–2020; • Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze. Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tematyka, którą podejmuje w swoich przedsięwzięciach naukowych, dydaktycznych i terapeutycznych koncentruje się wokół: edukacji specjalnej, integracyjnej i włączającej, seksualności osób z niepełnosprawnościami, chorobami przewlekłymi, zagrożonych wykluczeniem społecznym, normalizacji ich życia, rehabilitacji zawodowej, pedeutologii, terapii osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych, terapii par. Interesują ją również zagadnienia dotyczące nauczycieli i rodzin osób z niepełno sprawnościami oraz chorobami przewlekłymi.

 

Tematyka pracy mieści się w obszarze poszukiwań badawczych głównie pedagogiki specjalnej – oligofrenopedagogiki. Mając to na uwadze, autorka starała się omówić tu podstawowe problemy dotyczące rodziny jako środowiska wychowawczego, w tym poczucia osamotnienia i koherencji u rodzeństwa osób z niepełnosprawnością intelektualną. Każde z tych zagadnień niesie wiele ciekawych, bardzo skomplikowanych problemów praktycznych o indywidualnym charakterze.

Z recenzji wydawniczej Prof. dr hab. Janiny Wyczesany

Wydawca:

Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Edycja:

1

Miejsce i data publikacji

Warszawa, 2017

Język

polski

ISBN:

978-83-64953-85-9

Liczba stron:

158

Rozmiar pliku:

1,80 MB

Typ publikacji:

praca naukowa

Keywords:

rodzina, niepełnosprawność intelektualna, rodzeństwo, dziecko, poczucie koherencji, samotność, ologofrenopedagogika

Pobierz