Obchody Roku Marii Grzegorzewskiej i Jubileuszu 100-lecia Uczelni

Aktualizacja: 12-07-2022

W tym roku zbiegają się dwa wyjątkowe dla naszej Uczelni wydarzenia – ogłoszenie w Polsce roku 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej oraz Jubileusz 100-lecia istnienia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

Zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej „w 100. rocznicę utworzenia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, w uznaniu wybitnych zasług jej założycielki, dyrektorki i patronki prof. Marii Grzegorzewskiej” rok 2022 został ogłoszony w Polsce Rokiem Marii Grzegorzewskiej.

W Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej pragniemy, aby rok 2022 był świętem nie tylko naszej Uczelni, ale świętem pedagogiki specjalnej - świętem ludzi, którzy na co dzień wspierają osoby o różnych potrzebach edukacyjnych. Miło nam przy tym podkreślić, że obchody Jubileuszu 100-lecia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS) objął Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF.

- Mamy nadzieję, że rok 2022 – pisze Rektor APS Barbara Marcinkowska w liście z okazji ogłoszenia Roku Marii Grzegorzewskiej – będzie inspirował nas wszystkich do refleksji i działań - z jednej strony na rzecz rzeczywistego docenienia codziennej pracy specjalistów wspierających osoby o różnych potrzebach, a z drugiej strony na rzecz nieustannej dbałości o jakość prowadzonych badań naukowych oraz jakość działalności dydaktycznej.

 

Ikona kształcenia nauczycieli, emancypacji kobiet, działaczka na rzecz praw człowieka


Jako społeczność APS mamy głębokie przekonanie, że tak jak i my, tak i opinia publiczna w naszym kraju może dostrzec w Marii Grzegorzewskiej ikonę kształcenia nauczycieli oraz ikonę emancypacji kobiet i odbudowy edukacji w Polsce po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, działaczkę na rzecz praw człowieka w zakresie pedagogiki specjalnej oraz wybitną akademiczkę oddaną problematyce integracji społecznej poprzez wysokiej jakości edukację i przygotowanie nauczycieli. 

Zapraszamy serdecznie do włączenia się w nasze działania i do uczestniczenia w wydarzeniach, które przygotowaliśmy dla uświetnienia obchodów 100-lecia istnienia Akademii i Roku Marii Grzegorzewskiej.


Strona obchodów 100-lecia


Zachęcamy do odwiedzenia i obserwowania specjalnie przygotowanej przez nas strony - 100.aps.edu.pl, gdzie prezentujemy kalendarium wydarzeń obchodów Jubileuszu 100-lecia Uczelni, dorobek Marii Grzegorzewskiej oraz sylwetki osób znaczących ze względu na historię APS, jak i współczesne oblicze pedagogiki specjalnej w Polsce.

Święto Uczelni. 25 maja 

W tym roku obchody naszego Święta były szczególnie radosne, ponieważ obchodziliśmy je wspólnie po dwuletnim okresie pandemii które po okresie pandemii. Centralnym punktem Święta Uczelni, które odbywało się 25 maja 2022 roku stanowiło uroczyste Posiedzenie Senatu APS z udziałem wielu Gości – przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, władz Uczelni z całego kraju, przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych, reprezentantów organizacji pozarządowych, placówek edukacyjnych i innych instytucji zaprzyjaźnionych z APS.

Podczas Posiedzenia Senatu Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS) został nadany tytuł doktora honoris causa s. Małgorzacie Chmielewskiej, którą Akademia uhonorowała za wieloletnią, pełną zaangażowania i determinacji działalność społeczną na rzecz osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych - doświadczających ubóstwa, kryzysu bezdomności, osób z niepełnosprawnościami.

Szczegółowa relacja z przebiegu Święta Uczelni dostępna jest na naszej stronie, Galerii oraz Youtube Akademii.

 

Przeżyjmy to jeszcze raz - Jubileusz Akademii oczami Studentów

Prezentujemy relacje Studentów APS z Jubileuszu 100-lecia Akademii w dniu 25 maja 2022 r.  Łza w oku się kręci, bo oficjalne Święto Uczelni już za nami.

Dziękujemy Gościom za cudowną atmosferę, za to, że byli z nami, że mogliśmy razem celebrować ten czas.

Miło jest wracać wspomnieniami do tamtych chwil, dziękujemy studentom za przesłane materiały.

Fotorelacja - Rafał Goral (PDF 40,4 MB)

Wideorelacja - Aleksandra Michałek

 

Profil Marii Grzegorzewskiej w mediach społecznościowych


Poza stroną obchodów 100-lecia APS, zapraszamy do obserwowania profilu o naszej Patronce na Facebooku. Znajdziemy tutaj treści przybliżające biografię i dorobek Marii Grzegorzewskiej, w tym wiele mało znanych, a bardzo ciekawych faktów z życia Patronki APS, które będą publikowane cyklicznie w ciągu całego roku.

Profil o Marii Grzegorzewskiej prowadzić będą studentki i studenci Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Zachęcamy gorąco nie tylko do obserwowania go, ale i do komentowania publikowanych wiadomości oraz współtworzenia profilu przez tworzenie i nadsyłanie własnych treści związanych z postacią i działalnością Patronki APS.

 

 

 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 30-12-2021