„Rusztowanie” w procesie dydaktycznym. Studium nauczycielskiego scaffoldingu

Urszula Dernowska

Opis:

Wydanie: 1

Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2022

Język publikacji: polski

Liczba stron: 278

Typ publikacji: praca naukowa

Dr Urszula Dernowska jest adiunktem w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień związanych z interakcyjnymi uwarunkowaniami procesu kształcenia oraz kulturą szkoły. Jest autorką licznych publikacji naukowych. Ma też w swoim dorobku wystąpienia na konferencjach krajowych i zagranicznych. 

Przeczytałam z zainteresowaniem książkę Urszuli Dernowskiej i formułuję swoją ocenę jako psycholog o orientacji poznawczej. […]. Jeden z podstawowych problemów współczesnej edukacji definiuję podobnie, doceniając pomocną rolę dorosłego (w tym nauczyciela) w budowaniu jednostkowej wiedzy. Budowanie owo jest procesem rozłożonym w czasie i zakłada aktywną postawę osoby uczącej się. Tworzenie wiedzy ma charakter konstruktywistyczny i w niczym nie przypomina kolekcjonowania informacji przekazywanych przez nauczyciela. [...]. Jeśli nie przekaz treści od N do U, to co jest istotą nauczania? Odpowiedzi brzmią następująco: towarzyszenie, wspieranie, kierunkowanie itp. […]. Bruner proponuje kategorię „rusztowania”, którą Urszula Dernowska eksponuje w swojej książce. W dedukcyjnym wywodzie autorka eksponuje cztery kwestie: różne (dwa) sposoby pojmowania scaffoldingu, jego status w relacji dorosły – dziecko, miejsce w edukacji sformalizowanej oraz procesie dydaktycznym. To ważne, dobrze wyodrębnione obszary analiz teoretycznych i badań empirycznych.

Tekst starannie przygotowany, napisany przez znawcę problematyki nauczania i uczenia się.

 Z recenzji prof. dr hab. Marii Ledzińskiej

Autorka […] podjęła próbę przybliżenia czytelnikowi samego tytułowego terminu „rusztowanie” […], ukazuje jego metaforyczne znaczenie, zanim wszakże do tego dojdzie, nakreśla szerokie, a zarazem nieoczywiste jego zastosowanie w licznych naukach […]. Zmierzając ku zastosowaniom w dydaktyce, Autorka omawia liczne prace, w których pojawia się „rusztowanie” czy to jako główny ich przedmiot, czy to jako jedno z możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań. Z uznaniem należy się odnieść do wysiłku, jaki włożyła ona w dotarcie do prac polsko- i obcojęzycznych, zwłaszcza że jej praca penetruje nie tylko samo zagadnie-nie rusztowania jako wspomagania ucznia, lecz także jego „obrzeża”, mające swój rodowód w szeroko rozumianej humanistyce. [...]. Przeprowadzone przez Autorkę badania zorientowane zostały na dwa cele. Z jednej strony chodziło o opis nauczycielskich działań wspierających uczenie się w klasie szkolnej, z drugiej zaś – o dotarcie do nauczycielskich spostrzeżeń i subiektywnych ocen dotyczących własnej praktyki. […].

Praca stanowi istotny postęp w badaniach realnie przebiegającego w szkole procesu edukacyjnego. Z pewnością zainteresuje ona liczne grono odbiorców – od teoretyków-badaczy do praktyków.

Cena:

38,00

Rok wydania:

2022

Strony:

278

ISBN:

978-83-66879-67-6