Międzynarodowy projekt unijny EDUCATORE

Aktualizacja: 15-06-2022

Podejmujemy refleksję nad dobrostanem uczestników procesu edukacji w czasie pandemii oraz działamy na rzecz wspierania współpracy międzyuczelnianej.
W miniony weekend rozpoczęliśmy realizację wydarzenia naukowo-szkoleniowego z projektu EDUCATORE. Projekt ten, którego akronim oznacza "End of Disaster: Undoing Crisis. Active Tutors Open to Reflective Education" koordynuje Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, natomiast uczestniczą w nim studenci i wykładowcy z Belgii (Gandawa), Chorwacji (Zagrzeb) i Rumunii (Oradea). W sumie w przedsięwzięcie zaangażowanych jest aktualnie około 100 osób. 

EDUCATORE ma na celu wspólną refleksję studentów i nauczycieli akademickich nad zagadnieniem dobrostanu uczestników procesu edukacji w czasie pandemii oraz wspieranie współpracy międzyuczelnianej. W wyniku projektu powstaną rekomendacje dotyczące tworzenia środowiska edukacyjnego dla studentów, uczniów i ich nauczycieli, pozytywnie i trwale wpływającego na ich samopoczucie.  

Relacja


Nasi partnerzy z Chorwacji, Rumunii i Belgii od soboty są w Polsce. W niedzielę dołączyła grupa kilkunastu studentów z APS. Międzynarodowe towarzystwo zwiedzało Warszawę zgodnie z trzema wcześniej przygotowanymi trasami – śladami Korczaka, śladami islamu i śladami PRL. W wycieczkach towarzyszyli uczestnicy 15. międzynarodowej szkoły letniej Katedry UNESCO. 

Poniżej prezentujemy relację dr Moniki Czyżewskiej z kolejnych dni projektowych i obecności naszych gości w Akademii.

 

30 maja - poniedziałek

educatore 30 majaOd poniedziałku rozpoczęła się praca projektowa: w pomieszanych narodowościowo grupach uczestnicy rozważali, na jakie bariery, wyzwania i korzyści natrafili od początku pandemii w obszarze edukacji i życia prywatnego.  

Goście zapoznają się ze stuletnią tradycją naszej Akademii, spuścizną Janusza Korczaka i impaktem społecznym uczelni w zakresie wsparcia społecznego oraz realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ. 

 

31 maja - wtorek 

Drugi dzień rozpoczął się w Auli C prezentacjami przygotowanymi w międzynarodowych zespołach studenckich na podstawie omówionych wczoraj refleksji. Studentki i studenci dzielili się swoimi doświadczeniami i pomocnymi praktykami, które pomogły im przetrwać najtrudniejsze chwile kolejnych lockdownów. Drugą część zajęć wypełnił praktyczny warsztat poprowadzony przez dr hab. Martę Smagowicz z UW na temat podnoszenia dobrostanu psychicznego poprzez zatroszczenie się o swoje ciało (Workshop on wellbeing and working with your body in stressful situations).

Zanim przystąpiliśmy do praktyki M. Smagowicz opowiedziała nam o metodzie Rudolfa Labana i wynikającej  z niej tzw. labanotacji. Pierwsze ćwiczenie, do którego nas zaprosiła, rozpoczęło się od intrygującej instrukcji: „dotknij jedną dłonią drugiej i powoli poznaj jej krajobraz…”. 

Tymczasem w foyer przed aulą C całe przedpołudnie zajęło przygotowywanie wystawy zatytułowanej „Nie ma czasu na wyjaśnienia”, która 1 czerwca zostanie otwarta dla szerszej akademickiej publiczności, o czym więcej napiszemy w kolejnej naszej relacji...

 

1 czerwca

Educatore 1.06.2022Za nami trzeci dzień „polskiego tygodnia” w ramach projektu EDUCATORE. Rozpoczęliśmy wykładem dra Tore Sorensena (UJ) na temat czynników wspierających dobrostan nauczycieli. Zainspirowani tematem studenci z Chorwacji, Belgii, Rumunii i Polski dzielili się swoimi przemyśleniami. M.in. usłyszeliśmy o zderzeniu z bardzo trudnymi warunkami pracy rozpoczynających swoją karierę młodych nauczycieli rumuńskich i obniżającym się z roku na rok w ich kraju prestiżu zawodu nauczyciela a także braku wsparcia przedstawicieli szkół poprzez związki zawodowe, które – choć liczne – najczęściej są upolitycznione. Głos z Belgii dotyczył obrazu nauczyciela w społeczeństwie, kształtowanego w mediach, gdzie profesja nauczycielska kojarzona jest z domaganiem się wyższych zarobków przy relatywnie niewymagającej (sic!) pracy. Poruszono też kwestię braku adekwatnego wsparcia psychologicznego dla tych spośród pedagogów, którzy w obszarze zdrowia psychicznego potrzebują pomocy, w szczególności od czasu początku pandemii.  

Po krótkiej przerwie nastąpiło uroczyste zaanonsowanie nowego kierunku studiów na APS „Masters in Children’s Rights and Childhood Studies”, a uczynił to prof. Prof. Darrick Smith, z San Francisco University. 

Educatore 1.06.2022Następnie Dr Kishan Manocha – Senior Adviser on Freedom of Religion or Belief, Organization for Security and Co-operation, Europe Office for Democratic Institutions and Human Rights ODIHR, dokonał uroczystego otwarcia wystawy pt. "Czy mnie słychać?" stworzonej przez Janusza Byszewskiego, Mariusza Libla i Beatę Nessel-Łukasik. Wystawa składa się z kilkunastu stanowisk inspirowanych prawami dziecka, zapraszających do kreatywnego współtworzenia eksponatów. Uczestnicy projektu EDUCATORE z pełnym zaangażowaniem działali w ramach kolejnych wystawowych stanowisk, wchodząc w dialog z twórcami wystawy. Po ponadgodzinnym zwiedzaniu opowiadali o swoim doświadczeniu odczytywania nowych znaczeń odkrytych podczas pracy z eksponatami. Wystawę, usytuowaną w foyer przed aulą C będzie można zwiedzać do poniedziałku 6 czerwca. Oficjalne zakończenie trzeciego dnia projektowego nastąpiło po dwóch warsztatach odbywających się jako sesje równoległe: “Discourse Analysis” poprowadzonej przez dra Tore Sorensena oraz „The Implication of Children as Participants in Terrorism: Uche Aguh’s Sambisa as a Paradigm”, której autorem był dr Stephen Okpadah. 

 

2 czerwca 

educatore 2.06.22W czwartek uczestnicy projektu EDUCATORE byli zaproszeni do udziału w I dniu międzynarodowej konferencji naukowej „Discourses of Childhood and Social Education” organizowanej przez Katedrę UNESCO im. Janusza Korczaka. W porannej sesji plenarnej swoje referaty prezentowali naukowcy z San Francisco University, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ghent University, University of New Delhi i Zagreb University. Przerwę obiadową zakończyła sesja plakatowa, na którą złożyły się prace studentów, którzy w minionych dniach poszukiwali odpowiedzi na pytania o istotę dobrostanu poszczególnych uczestników procesów edukacyjnych.  

 

Popołudniowe sesje równoległe były okazją do zaprezentowania wielości spojrzeń na zagadnienia składające się na koncepcje teoretyczne i praktyki, które ujawniły się w naszych społeczeństwach w sytuacji przechodzenia przez kolejne etapy pandemii. Dzień zakończyły praktyczne warsztaty dotyczące relaksacji i technik duchowych wspierających proces utrzymywania ciała i ducha w dobrostanie.  

 

3 czerwca

edukator  3 czerwcaDrugi dzień konferencji naukowej „Discourses of Childhood and Social Education” był jednocześnie przedostatnim wizyty studyjnej uczestników projektu EDUCATORE w Polsce. Poranna sesja plenarna łączyła w sobie niezwykle poruszające wątki: prof. Ivo Jirasek z Uniwetrsytetu w Zlinie w Czechach mówił o potrzebie rozbudzania duchowości we współczesnych społeczeństwach, prof. Agnieszka Naumiuk z UW podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami badawczymi pracy nad historią życia i twórczości XIX-wiecznej amerykańskiej aktywistki Jane Addams, zaś Stephen Ogheneruro Okhpadah z University of Warwick przedstawił palącą i wciąż nierozwiązaną kwestię dzieci-żołnierzy wykorzystywanych przez terrorystyczną organizację Boko Haram z Nigerii. Poranną sesję zakończyło świętowanie 10-lecia istnienia naukowego czasopisma International Journal of Social Pedagogy wydawanego przez University College London - był tort, wspomnienia i życzenia. Po lunchu prof. Claire Cameron z UCL wygłosiła wykład o aktywnych społecznościach lokalnych skutecznie wspierających dzieci oraz odbyły się 3 sesje warsztatowe online, natomiast uroczystego zamknięcia konferencji dokonała prof. Kathleen Manion z Royal Roads University w Kanadzie podkreślając w swoim wykładzie rolę praw dziecka jako katalizatora edukacji i pedagogiki społecznej. 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 31-05-2022