W najnowszym numerze czasopisma „Home Cultures” ukazał się artykuł prof. Joanny Zalewskiej poświęcony przemianom praktyk higienicznych w miejskiej Polsce.
Prof. Joanna Zalewska opublikowała artykuł pt. „Washing in a Bowl, Bathing, and Showering in Urban Poland: Studying the Dynamics of Practice” w czasopiśmie Home Cultures.
Publikacja analizuje zmiany praktyk dbania o czystość ciała w Polsce miejskiej od okresu powojennego do współczesności, wykorzystując perspektywę teorii praktyk społecznych. Autorka pokazuje, jak przemiany infrastrukturalne, kulturowe i społeczne wpływały na ewolucję codziennych rutyn higienicznych – od mycia w misce, przez kąpiele w wannie, po współczesne współistnienie kąpieli i prysznica.
Artykuł w wolnym dostępie: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17406315.2026.2687167#abstract