Wykład otwarty dr Lidia Zabłocka-Żytka

Aktualizacja: 01-03-2024

Zapraszamy na wykład otwarty realizowany w Szkole Doktorskiej APS.

Zapraszamy na wykład otwarty realizowany w Szkole Doktorskiej APS w roku akademickim 2023/2024. Nasze zaproszenie przyjęła dr n. hum. Lidia Zabłocka-Żytka z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, która wygłosi wykład pt. "Zdrowie psychiczne na uczelni wyższej. Od pytania do działania".

Dr Lidia Zabłocka-Żytka, specjalistka psycholog kliniczny, psychoterapeutka, dr nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Psychoterapii i Poradnictwa Psychologicznego Instytutu Psychologii w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Łączy pracę naukową z praktyką kliniczną. W obszarze naukowym interesuje się głównie zdrowiem psychicznym i jego promocją oraz pomocą psychologiczną w różnych grupach odbiorców. Autorka i współautorka publikacji naukowych i popularnonaukowych z tego obszaru. Jako praktyk prowadzi terapię indywidualną i grupową dorosłych. Od 2015 roku kieruje Akademicką Poradnią Psychologiczną, w ramach której oferowana jest pomoc indywidualna studentom i studentkom oraz organizowane są warsztaty m.in. radzenia sobie ze stresem.

Zdrowie psychiczne to, obok zdrowia fizycznego, społecznego, element zdrowia jako całości (WHO, 1948). Ma znaczący wpływ na funkcjonowanie człowieka i ściśle związane jest z tym, co na co dzień dzieje się z jednostką. Aktualne modele zdrowia psychicznego biorą pod uwagę zarówno wskaźniki psychopatologii, jak i dobrostanu w kontekście samego zdrowia psychicznego oraz jego promocji (Kluczyńska, 2015).

Uczelnia wyższa jest miejscem spotkania wykładowców i studentów, pracowników i osób uczących się. Efektywna praca i nauka jest związana m.in. z funkcjonowaniem psychicznym i specyfiką środowiska, jakiego członkiem jest jednostka (Zabłocka-Żytka i in, 2023). Podczas wykładu otwartego przedstawię proces badawczy, którego efektem są praktyczne wskazówki do zastosowania w środowisku akademickim w celu wspierania zdrowia psychicznego członków społeczności akademickiej.

Termin wykładu: 27 lutego 2024, rozpoczęcie godz. 13.30 (Aula 4061, budynek D; warsztat: s. 3024)

Plan wydarzenia:
CZĘŚĆ I (otwarta dla wszystkich)
13.30-15.00 - wykład, dyskusja
CZĘŚĆ II (tylko dla doktorantów)
15.15-16.00 - warsztat dla doktorantów

Kliknij i dołącz do spotkania >>> Wykład otwarty - dr Lidia Zabłocka-Żytka