Zapraszamy na Spotkanie z książką

Aktualizacja: 23-05-2023

Tym razem będziemy rozmawiać o monografii „Koalicje pamięci. Dworek „Milusin” 1956-2000” autorstwa dr Beaty Nessel-Łukasik. Spotkanie odbędzie się 25 maja o godz. 15:30.

Transmisja na żywo - kliknij, aby obejrzeć (dostępna 25.05 od 15:30) >>

Książka ukazała się w ramach serii „Współczesne Społeczeństwo Polskie wobec Przeszłości” nakładem Wydawnictwa Naukowego Scholar (t. 15).

Publikacja stanowi przykład nowatorskiego ujęcia problematyki z zakresu interdyscyplinarnych badań pamięci. Dlatego głównymi bohaterami tej książki jest miejsce pamięci, dworek „Milusin” oraz grupa ludzi, którzy w latach 1956-2000 uczęszczali do Miejskiego Przedszkola nr 1 mieszczącego się w dawnym domu Piłsudskich. Chociaż jest to klasyczne studium przypadku oparte na metodologii historii mówionej i badań pamięci indywidualnej koncepcja książki ma bardzo oryginalny charakter. Stawiając pytanie o to, co wpłynęło na wytworzenie się więzi społecznych i zbudowanie relacji pomiędzy konkretnym miejscem pamięci a określoną grupą nosicieli pamięci autorka szuka odpowiedzi stosując wciąż sporadycznie spotykane połączenie badania naukowego z praktyką. Dzięki temu udaje jej się w pełni pokazać, jak instytucje, które rzadko są centrum lokalnego życia, mogą oddziaływać na najbliższe otoczenie na wielu różnych płaszczyznach życia społecznego.

W spotkaniu udział wezmą:

dr Katarzyna Bock-Matuszyk, autorka książki „Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii Polski z Perspektywy najstarszych Polaków” (Wrocław 2020) i realizatorka wielu projektów historii mówionej m.in. „Akademicki Wrocław. Nauka wrocławska we wspomnieniach profesorów”, „Oral history. Historia mówiona Polski i Islandii uchwycona w ludzkich słowach” oraz „Wrocław i Falstad nie zapomną. Polskie i norweskie spojrzenie na totalitaryzmy”.

dr Beata Nessel-Łukasik, socjolożka i historyczka sztuki, stypendystka MKiDN, współautorka koncepcji muzeum relacyjnego oraz monografii „Publiczność (w) muzeum”. Autorka tekstów publikowanych m.in. na łamach: "Muzealnictwa", „Kultury i społeczeństwa”, „Kultury współczesnej”, „Zarządzania kulturą”. Członkini redakcji rocznika naukowego "Muzealnictwo", artystyczno-badawczej Grupy Celowej i Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka, w ramach którego współtworzy Archiwum Społeczne Sulejówka.

dr Marcin Zaborski, politolog, dziennikarz, który zajmuje się komunikowaniem społecznym i politycznym, polityką wobec przeszłości i pamięcią społeczną. Specjalizuje się w badaniach miejsc pamięci i ekspozycji muzealnych. Prowadzi także analizy archiwalnych wydań czasopism dla dzieci (w tym przedwojennych). Jest związany z Instytutem Nauk Społecznych, Katedrą Mediów i Kultury oraz Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS. Jako dziennikarz pracuje w redakcji telewizji TVN24. Autor książek: „Biuro Myśli Znalezionych” (2013), „Lato'39. Jeszcze żyjemy” (2019) oraz (razem z Magdą Umer) „Piekielna nieobecność. Opowieść o przyjaźni z Zuzią Łapicką” (2019).

Spotkanie poprowadzi:

dr Marta Cobel-Tokarska, socjolożka i badaczka, która interesuje się tematami z pogranicza socjologii kultury, antropologii, literatury i najnowszej historii. Obecnie zainteresowana tematyką Europy Środkowej (w literaturze, kulturze, relacjach podróżników) oraz PRL (historia społeczna, konsumpcja, emocje). Jej książka "Bezludna wyspa, nora, grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce" (IPN 2012) otrzymała Nagrodę KLIO dla najlepszej monografii historycznej 2013, była też nominowana do Nagrody Historycznej „Polityki”.

Publikacja została wydana w ramach programu „Doskonała Nauka” ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 10-05-2023