Archiwum


 

    

Szanowni Czytelnicy,

Biblioteka Główna APS dołączyła do ogólnopolskiej Wielkiej Zbiórki Książek dla pacjentów szpitali dziecięcych. Akcja ta prowadzona jest w ramach kampanii społecznej Fundacji Zaczytani.org, a jej celem jest tworzenie biblioteczek w szpitalach. Książki nie muszą być nowe, ale powinny być w bardzo dobrym stanie, wydane po 2000 roku, przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Książki można oddawać do specjalnie przygotowanego w tym celu pudełka znajdującego się koło „wrzutni” w przedsionku na parterze budynku B. Zbiórka potrwa do 11 października 2020 r.

Zachęcamy do aktywnego wsparcia i pomocy pacjentom szpitali dla dzieci. Stwórzmy razem Biblioteczki Małych Pacjentów.

 


 

 BIBLIOTEKA W WAKACJE

1-31 lipca

pon. - pt. 9-14

---------------

 1-23 sierpnia

NIECZYNNE

(przyjmowanie zwrotów i wydawanie obiegówek pon. - pt. 9-14)

---------------

24 sierpnia - 30 września

pon. - pt. 9-15


 Zapraszamy na szkolenia on-line z EBSCO

 Terminy i tematy:

 Webinaria EBSCO | Harmonogram szkoleń po polsku | LIPIEC 2020


 Od dnia 25.05.2020 r. Biblioteka wznawia działalność w ograniczonym zakresie

Komunikat nr 1/2020 z dnia 21 maja 2020 r. Dyrektora Biblioteki Głównej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w sprawie wznowienia działalności Biblioteki Głównej APS w okresie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2

Dyrektor Biblioteki Głównej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej informuje, że zgodnie z Zarządzeniem NR 350/2020 Rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej z dnia 14 maja 2020 r w sprawie zamiany zakresu i okresów obowiązywania ograniczeń określonych w zarządzeniu nr 333/2020 Rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej z dnia 11marca 2020 r, w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, z dniem 25 maja 2020 r. Biblioteka Główna APS wznawia usługi wypożyczeń, zwrotów oraz przyjmowania opłat za nieterminowy zwrot materiałów bibliotecznych. Czytelnia oraz Informatorium pozostają zamknięte dla użytkowników do odwołania.

Usługi wypożyczeń, zwrotów oraz przyjmowania opłat realizowane są według zasad opisanych w Instrukcji stanowiącej Załącznik nr 1 do Komunikatu. Zasady opisane w Instrukcji obowiązują od 25 maja 2020 r. do odwołania.

Kontakt z Biblioteką:

  • telefoniczny pod numerem: 22-589-36-00 wew. 2324 (poniedziałek – piątek w godz. 8-16),
  • e-mailowy: bibl@aps.edu.pl (poniedziałek – piątek w godz. 8-16)
  • zaświadczenia o likwidacji kont - zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie mailowo i telefoniczne
  • zgłaszanie dorobku do BW APS wyłącznie mailowo na adres: bazawiedzy@aps.edu.pl

Opłaty za nieterminowy zwrot materiałów bibliotecznych za okres 1.03-8.06.2020 nie będą naliczane

Studenci, Doktoranci i Pracownicy APS mają możliwość zdalnego dostępu do kolekcji książek i czasopism elektronicznych będących w subskrypcji, dostępnych ze strony Biblioteki w zakładkach: IBUK Libra - ksiązki elektroniczne oraz Bazy Danych

W celu uzyskania loginu i hasła do EBSCO prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 22-589-36-00 wew. 2324 (poniedziałek – piątek w godz. 8-16)

IBUK Libra nie wymaga PIN - aby korzystać z serwisu należy skonfigurować przeglądarkę wg instrukcji umieszczonej w zakładce IBUK Libra - ksiązki elektroniczne 

Polecamy krótkie filmy instruktażowe Jak korzystać z IBUK Libra oraz Bazy EBSCO - dostęp zdalny


W związku z "Zarządzeniem nr 333/2020 Rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej z dnia 11 marca 2020 r w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19  wśród społeczności Akademii Pedagogiki Specjalnej  im. Marii Grzegorzewskiej" oraz zarządzeniem Rektora APS z dnia 10 kwietnia 2020 r.  (zarządzenie nr 347/2020) i zamknięciem dla czytelników Biblioteki Głównej APS w okresie 12.03-15.05.2020 informujemy, że opłaty za nieterminowy zwrot materiałów bibliotecznych za okres 12.03-15.05.2020 nie będą naliczane. Wstrzymane zostały zamówienia i rezerwacje.

Ponadto, by umożliwić Państwu odbiór zamówionych książek Wypożyczalnia APS będzie czynna  w dniu dzisiejszym (11.03.2020) do godz. 19.00.


IBUK Libra w Międzynarodowym Tygodniu E-książki 1-7 marca 2020. Nowe funkcje

Czy znasz już IBUKA Librę? Czy wiesz jakie to proste, aby mieć dostęp do dziesiątek, a nawet setek e-książek z dowolnego miejsca na ziemi, w wybranym przez Ciebie czasie, za darmo? IBUK Libra to nie tylko e-czytelnia PWN. To zaawansowane narzędzie do pracy z tekstem, gdzie możesz robić notatki, czy tworzyć cytowania do pracy semestralnej, bądź dyplomowej.

W pierwszym tygodniu marca kolejny raz obchodzimy Międzynarodowy Tydzień E-książki. Nasza biblioteka udostępnia zasób e-książek, które możecie czytać bez ograniczeń czasowych i geograficznych, bez kar za nieterminowy zwrot, wreszcie bez potrzeby pobierania aplikacji. Wystarczy urządzenie obsługujące HTML5.

Więcej informacji w zakładce IBUK Libra - książki elektroniczne


Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że dla pracowników, doktorantów oraz studentów APS zostały uruchomione dostępy testowe do baz EBSCO:

 - APA PsycTherapy - bezpośredni odnośnik do bazy: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&custid=s4520544&groupid=main&profile=ehost&defaultdb=ldpsy

 - eBook Subscription Psychology Collection - bezpośredni odnośnik do bazy: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&custid=s4520544&groupid=main&profile=ehost&defaultdb=e001tww

 Bezpłatny dostęp potrwa do 19 marca 2020 r.

 Tak, jak i do innych baz EBSCO dostępnych na platformie EBSCOhost (http://search.ebscohost.com/), dostęp jest otwarty dla adresów IP uczelni oraz zdalnie po zalogowaniu.

 PsycTHERAPY stanowi unikalną bazę danych wideo z prezentacją sesji terapeutycznych w streamingu, wspierającą edukację kliniczną i poradnictwa psychologicznego. Wyprodukowana przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA), biblioteka PsycTHERAPY oferuje ponad 500 nagrań sesji terapeutycznych z wykorzystaniem najnowszych technik psychoterapii. PsycTHERAPY zapewnia lekarzom, doradcom i stażystom możliwość obserwacji rzeczywistych filmów z psychoterapii. Kolekcja ta obejmuje sprawdzone metody pokazujące typowe przeszkody napotykane podczas sesji terapeutycznych. Filmom wideo towarzyszą odpowiednie transkrypty, ułatwiające wyszukiwanie interakcji w ramach nagrań. Ta unikalna kolekcja filmów wideo uwzględnia praktykę ponad 140 znanych terapeutów i oferuje ponad 240 tematów psychoterapeutycznych, takich jak lęk przed uzależnieniem, fobie, problemy związane z relacjami i depresja. Tematy te są poruszane za pomocą różnych metod terapeutycznych, w tym zintegrowanej behawioralnej opieki zdrowotnej, terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii akceptacji i zaangażowania

EBSCO eBook Subscription Psychology Collection zawiera ponad 500 książek elektronicznych z zakresu psychologii, wybranych przez zespół bibliotekarzy dziedzinowych EBSCO. Kolekcja zawiera akademickie oraz branżowe wydawnictwa z zakresu tematów takich jak psychoanaliza, psychoterapia, doradztwo, psychologia społeczna oraz wielu innych. Tytuły zawarte w kolekcji dostępne są w modelu nielimitowanego dostępu.

Lista tytułów książek elektronicznych zawartych w kolekcji znajduje się pod poniższym linkiem: https://www.ebscohost.com/assets-ebooks/title-lists/eBook_Psychology_Collection.xlsx

Zachęcamy Państwa do skorzystania z okazji darmowego dostępu do baz oraz przesyłania ewentualnych uwag na adres: bibl@aps.edu.pl


 

W ramach akcji „Ucz się Warszawo”, organizowanej przez Porozumienie Uczelni Warszawskich, Biblioteka Główna APS wydłuża godziny otwarcia Czytelni.

W dniach 24 stycznia do 1 lutego 2020 r.

Czytelnia będzie czynna:

poniedziałek - czwartek - godz. 8.30-19.00

piątek  - godz. 9.00-19.00

Godziny otwarcia Czytelni w weekendy pozostają bez zmian.

Uwaga!

W najbliższą niedzielę, 19 stycznia 2020 r. Biblioteka czynna jest w godz. 9.00-13.30. Zapraszamy!


 Szanowni Państwo,

Od dnia 1 stycznia 2020 r. pracownicy Biblioteki APS wprowadzają do Bazy Wiedzy APS informacje o publikacjach podlegających ewaluacji tj. monografiach (książki redagowane, książki autorskie), rozdziałach z monografii i artykułach z czasopism wydanych po 2017 r. (włącznie).

Z zasadami i warunkami przekazywania pracownikom Biblioteki informacji o dorobku mogą Państwo zapoznać się na stronie Biblioteki w zakładce Baza Wiedzy APS.


Drodzy Czytelnicy!

Od 12 listopada 2019 r. Biblioteka Wydziału Fizyki UW oraz dwie biblioteki neofilologiczne: Biblioteka Instytutu Anglistyki UW i Biblioteka Iberystyki, Italianistyki, Romanistyki UW wypożyczają zbiory czytelnikom zarejestrowanym w Systemie Wypożyczeń Warszawskich (BiblioWawa). Użytkownicy w każdej z tych bibliotek mogą wypożyczyć 3 książki na 30 dni z możliwością trzykrotnej prolongaty.
Zachęcamy do korzystania z SWW, więcej informacji na stronie System Wypożyczeń Warszawskich.


Open Access Week 2019

 

Z okazji X edycji Tygodnia Otwartej Nauki w Polsce Biblioteka Akademii Pedagogiki Specjalnej zaprasza na wykład pt.:

„Otwarte dane badawcze w naukach społecznych i humanistycznych”

Podczas spotkania przybliżona zostanie kwestia otwierania danych badawczych w naukach społecznych i humanistycznych, omówione zostaną inicjatywy na rzecz zasad FAIR w zarządzaniu danymi badawczymi oraz najważniejsze rozwiązania w zakresie polityk otwartości.

Prowadząca: Natalia Gruenpeter - członkini prezydium Koalicji Otwartej Edukacji, pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, gdzie zajmuje się m.in. Biblioteką Nauki, organizacją warsztatów i promocją otwartych modeli komunikacji naukowej. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Spotkanie odbędzie się 25 października 2019 r. (piątek) w godzinach 12.00-14.00 w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, ul. Szczęśliwicka 40, Sala 3131 (budynek C, I piętro)

Osoby zainteresowane prosimy o przysyłanie zgłoszeń na adres: bibl@aps.edu.pl

Międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki to cykliczne wydarzenie propagujące ideę otwartości w nauce i edukacji. Tematem przewodnim tegorocznej edycji trwającej od 21 do 27 października jest hasło „Otwartość dla kogo? Powszechny dostęp do wiedzy” („Open for Whom? Equity in Open Knowledge”). „Czyje interesy traktowane są jako priorytetowe w podejmowanych przez nas działaniach i wspieranych platformach? Czyje głosy są wykluczone? Czy grupy niedostatecznie reprezentowane od początku włączane są we wspólne działania jako pełnoprawni partnerzy? Czy wspieramy nie tylko otwarty dostęp, ale także powszechne uczestnictwo w komunikacji naukowej?” - to pytania sformułowane przez Nicka Shockeya z koalicji SPARC (Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition), organizatora międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu.


Szanowni Państwo,

zgodnie z obecnie obowiązującą polityką prywatności firmy EBSCO dostęp do baz EBSCO został ograniczony czasowo. Istniejące hasła do kont wygasają najpóźniej 31 grudnia 2019 roku, w zależności od momentu ich aktywowania. W celu otrzymania nowego hasła dostępu (ważnego przez kolejne 365 dni) prosimy o osobiste zgłoszenie się do Informatorium Biblioteki APS w godzinach otwarcia:

poniedziałek - czwartek: 8:30 - 16:00

piątek: 9:00 - 15:00


Dnia 3 października 2019 r. (czwartek), w związku z uroczystą inauguracją roku akademickiego, zmienią się godziny otwarcia Biblioteki APS. W tym dniu Biblioteka będzie nieczynna od godz. 10.00 do czasu zakończenia uroczystości. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy na inaugurację nowego roku akademickiego http://www.aps.edu.pl/aktualno%C5%9Bci/inauguracja-roku-akademickiego-20192020/


W dniu 30 sierpnia 2019 r. (piątek) Biblioteka czynna jest do godz. 13.00. Za utrudnienia przepraszamy

 


 

 

 


 

Drodzy Czytelnicy!

W 2019 Biblioteka Główna APS włączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej – Wielkiej Zbiórki Książek, której celem jest stworzenie bibliotek w szpitalach, domach dziecka oraz hospicjach.

Zebraliśmy 693 książki, z czego 566 (241 książek dla dzieci i młodzieży i 325 - dla dorosłych) w bardzo dobrym stanie, zostało przekazanych organizatorom akcji - Fundacji Zaczytani.org. Pozostałe książki są wystawione na regałach bookcrossingowych w bibliotece.

Dziękujemy!


 

W dniu 22 maja obchodzimy Święto Akademii Pedagogiki Specjalnej


Biblioteka będzie tego dnia czynna w godz. 8:30-10:00.


Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania.


PREKTOR, SENAT oraz Samorządy Studentów i Doktorantów AKADEMII PEDAGOGIKI SPECJALNEJ im. Marii Grzegorzewskiej zapraszają wszystkich na obchody jubileuszu, 22 maja 2019, godz. 10.00, aula im. Janusza Korczaka,


Szanowni Państwo,

Biblioteka APS serdecznie zaprasza na kolejną wystawę z cyklu „Prekursorzy i twórcy polskiej pedagogiki specjalnej”. Tym razem prezentujemy sylwetkę i dorobek Tytusa Benniego (1877-1935)zasłużonego dla rozwoju surdopedagogiki, twórcy podstaw polskiej fonetyki opisowej i eksperymentalnej, jednego z pierwszych wykładowców powołanego w 1922 r. Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej.

Prezentowane na wystawie materiały pochodzą z archiwalnej części naszego księgozbioru.

Wystawa jest dostępna w Czytelni w godzinach jej otwarcia do końca czerwca 2019 r.

Zapraszamy do oglądania!


 W dniu 9 maja 2019 (czwartek) Biblioteka jest nieczynna w godz. 9.30-12.30.

Za utrudnienia przepraszamy!


Szanowni Czytelnicy,

Biblioteka Główna APS dołączyła do ogólnopolskiej Wielkiej Zbiórki Książek dla pacjentów szpitali dziecięcych. Akcja ta prowadzona jest w ramach kampanii społecznej Fundacji Zaczytani.org, a jej celem jest tworzenie biblioteczek w szpitalach. Książki nie muszą być nowe, ale powinny być w bardzo dobrym stanie, wydane po 2000 roku, przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Książki można oddawać w Wypożyczalni w godzinach jej otwarcia lub do specjalnie przygotowanego w tym celu pudełka znajdującego się koło „wrzutni” na parterze budynku B. Zbiórka potrwa do 26 maja 2019 r.

Zachęcamy do aktywnego wsparcia i pomocy pacjentom szpitali dla dzieci. Stwórzmy razem Biblioteczki Małych Pacjentów


 Uprzejmie informujemy, że w dniach 29-30.04.2019 r. Biblioteka czynna jest w godz. 8.30-13.00, w dniach 1-5.05.2019 r. - nieczynne.


Szanowni Czytelnicy!

W okresie Wielkanocnym Biblioteka APS jest czynna:

18.04.2019 (czwartek) - 8.30-15.00

19.04.2019 (piątek)  - 9.00-13.00

20-22.04.2019 - nieczynne

23.04.2019 (wtorek) - 8.30-15.00

 


Kwiecień to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Świętuj go z nami: świeć, edukuj i wspieraj. Każda z tych aktywności jest ważna i każda z nich poprawi jakość życia osób dotkniętych autyzmem.

Zapraszamy do Czytelni Biblioteki APS na wystawę najnowszych publikacji na temat autyzmu.

 


21 marca to obchodzony na całym świecie Dzień Zespołu Downa - święto, które ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, nad którym od 2012 roku patronat sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data 21 marca (21.03) nie jest przypadkowa, wskazuje ona na trzy chromosomy w 21 parze ludzkiego kariotypu, które wyróżniają osoby z zespołem Downa. Ten dzień ma przypomnieć, że każde dziecko i każdy dorosły z zespołem Downa ma takie samo prawo do edukacji, opieki zdrowotnej i życia społecznego jak inni. Z tej okazji Biblioteka APS otrzymała w darze od Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” niezwykłą książkę - "Nie było czasu na koniec świata" - zapis rozmów z matkami dzieci z niepełnosprawnościami, które zmagając się z bardzo trudną codziennością, oprócz zaspokajania potrzeb swoich dzieci, starają się dać im jak najwięcej miłości nie rezygnując przy tym z własnych potrzeb, a nawet marzeń. Książka dostępna jest do wypożyczenia (zob. katalog Biblioteki). Zapraszamy do lektury!


Drodzy Czytelnicy!

Od 4 do 8 marca 2019 r. na całym świecie obchodzony będzie Tydzień Otwartej Edukacji, wydarzenie zainicjowane w 2013 roku przez Open Education Consorcium. Celem inicjatywy jest promocja otwartych zasobów, narzędzi i praktyk edukacyjnych oraz popularyzacja wiedzy na temat ruchu otwartej edukacji. W tym roku Koalicja Otwartej Edukacji, główny koordynator akcji w Polsce, zaprasza nauczycieli akademickich i szkolnych na bezpłatny, ekspresowy kurs online "Rentgen otwartych zasobów" oraz webinaria na temat licencji Creative Commons oraz wyszukiwania otwartych zasobów. Więcej informacji na stronie KOED. Zachęcamy do uczestnictwa!


Szanowni Państwo,

29 stycznia 2019 r. przypada 153 rocznica urodzin Józefy Joteyko – jednej z pionierek polskiej pedagogiki specjalnej, osoby niezwykłej, którą Maria Grzegorzewska określała mianem swego mistrza, a także jej wieloletniej przyjaciółki.

Z tej okazji Biblioteka APS serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy, na której prezentowane są niektóre z prac autorstwa Józefy Joteyko oraz książki, w których inni autorzy piszą o tej wybitnej Polce. Jest to pierwsza wystawa w cyklu „Prekursorzy i twórcy polskiej pedagogiki specjalnej”. Przedstawione materiały stanowią tylko niewielką część dorobku Józefy Joteyko i pochodzą z archiwalnej części naszego księgozbioru.

Wystawa jest dostępna w Czytelni w godzinach jej otwarcia do końca kwietnia 2019 r.

Zapraszamy do oglądania!

 

Zespół Biblioteki APS


 W dniach 4 - 8 lutego 2019 r.

Biblioteka APS czynna będzie:

pon. - czw. (4 - 7 lutego) 8:30 - 15:00

pt. (8 lutego) 9:00 - 15:00


Drodzy Czytelnicy!

Zapraszamy Wszystkich studentów przygotowujących się do sesji egzaminacyjnej.

W weekend 25-27 stycznia Biblioteka APS będzie otwarta dla Was dłużej.

 

Piątek (25.01) - Wypożyczalnia i Czytelnia – czynne do 18:00

Sobota (26.01) - Wypożyczalnia i Czytelnia – 8:30 – 16:30

Niedziela (27.01) - Wypożyczalnia – 8:30 – 13:30

 

Zapraszamy!


Szanowni Państwo,

Zapraszamy na 30-minutowy webinar, na którym przedstawimy bazy Academic SearchUltimate oraz Business Source® Ultimate dostępne dla członków konsorcjum EBSCO w ramach licencji krajowej. Bazy Ultimate są wyższymi, bogatszymi wersjami baz Academic Search Complete oraz Business Source® Complete i z początkiem 2019 r. zastąpiły w licencji krajowej bazy w wersji Complete, znacznie zwiększając liczbę e-zasobów dostępnych w kolekcji biblioteki.

Więcej informacji TU


Szanowni Czytelnicy!

Z powodu przerwy świątecznej Biblioteka w dniach 22-31.12.2018r. będzie nieczynna.

02.01.2019 r. Biblioteka będzie otwarta w godz. 8.30-15.00

Za utrudnienia przepraszamy


Drodzy Czytelnicy,

REKTOR oraz SAMORZĄD STUDENTÓW APS serdecznie zapraszają pracowników APS wraz z rodzinami oraz studentów Uczelni na Spotkanie Wigilijne 19.12.2018, godz. 11.30 w Audytorium im. Janusza Korczaka.

W związku z uroczystościami Biblioteka będzie zamknięta w godz. 11:30 - 13:30.

Zapraszamy 


Drodzy Czytelnicy

W dniu 12.12.2018 r. (środa) w godz. 9:30 - 11:30 Biblioteka będzie zamknięta

Przepraszamy


Drodzy Czytelnicy

Biblioteka APS na rok akademicki 2018/2019 wykupiła w IBUK Libra dostęp do 381 publikacji (pełna lista).

 

Więcej informacji w zakładce: IBUK Libra - książki elektroniczne


Drodzy Czytelnicy!!!

Biblioteka APS wraz z Kołem SBP, pod patronatem Instytutów Socjologii i Psychologii zapraszają na wykład, który poprowadzi mgr Stanisław Krawczyk, doktorant Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

„Opowieść podręcznej” jako dystopia i opowieść o buncie.

 

26 listopada 2018 r. godz. 11:40

Budynek C, aula A

 

„Lepiej” nigdy nie znaczy lepiej dla wszystkich – mówi (…)

– Zawsze dla niektórych jest gorzej”

Margaret Atwood „Opowieść podręcznej” 

 


Drodzy Czytelnicy,
serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej polskim elementarzom, które znajdują się w zbiorach naszej Biblioteki. Prezentujemy książki wydane na przestrzeni ponad 100-tu lat (od 1909 przez 1956 aż po rok 2018), zarówno elementarze Konrada Prószyńskiego czy Mariana Falskiego, jak i materiały metodyczne oraz opracowania przekrojowe, dzięki czemu wystawa ta ma szczególną wartość historyczną oraz edukacyjną.
Wystawa jest dostępna w Czytelni w godzinach jej otwarcia.

Drodzy Czytelnicy!

W dniu 31 października 2018 r. Biblioteka czynna będzie w godz. 8:30 - 15:00.

W dniach 1 - 2 listopada 2018 r. Biblioteka będzie nieczynna

Za utrudnienia przepraszamy


 Drodzy Czytelnicy,

informujemy, że od 1 listopada 2018 r. ulegną zmianom godziny pracy Biblioteki APS

- w soboty wypożyczalnia i czytelnia czynne będą w godz. 8:30 - 16:30

- w niedziele biblioteka będzie zamknięta


Szanowni Państwo, zachęcamy do zapoznania się z instrukcją „Zakładanie konta ORCID. Jak uzyskać swój unikalny numer?”

Pomoc związaną z rejestracją i otrzymaniem numeru ORCID uzyskają Państwo w Informatorium Biblioteki APS, pokój 2307, budynek B, 3 piętro.

Więcej informacji: http://www.aps.edu.pl/nauka/baza-wiedzy-aps/


Open Access Week 2018

Marzy Ci się otwarta nauka? Chcesz publikować  w otwartym dostępie? Realizujesz grant, w którym musisz publikować na licencjach Creative Commons? Z okazji Tygodnia Otwartej Nauki zapraszamy na otwarte szkolenie specjalnie dla Ciebie!

Szkolenie odbędzie się 25 października 2018 r. (czwartek)w godzinach 10.00-13.00 w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, ul. Szczęśliwicka 40, Sala Senatu APS (budynek C, II piętro)

Celem szkolenia jest:

- przekazanie uczestnikom wiedzy na temat praw autorskich i wolnych licencji w nauce,
w szczególności w kontekście publikacji naukowych i danych badawczych

- promowanie wśród uczestników idei Open Access, zachęcenie do otwartości w ich działalności;

- promowanie wśród uczestników zasobów wiedzy na temat otwartości w nauce, tak aby po szkoleniu samodzielnie mogli podnosić swoje umiejętności w zakresie publikowania w modelu Open Access.

Szkolenie poprowadzi Ewa Majdecka- specjalistka ds. otwartości w nauce i kulturze. Socjolożka
i animatorka kultury, doktorantka w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwentka specjalizacji animacja kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW, badaczka społeczna, autorka projektów kulturowych. W ISNS UW stworzyła Inicjatywę Otwieracz
 – pierwszą w Polsce studencką grupę działającą na rzecz popularyzacji otwartego dostępu do publikacji naukowych. W Centrum Cyfrowym współtworzy Pracownię Otwierania Kultury i Otwarte Zabytki oraz szkoli naukowców, jak wdrażać otwartość w nauce w ich własnej praktyce naukowej. Jest współautorką publikacji o otwartej nauce, m.in. "Otwarta nauka: prawo autorskie i wolne licencje", "Jak poprowadzić szkolenie o Open Access. Narzędziownik".

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety : https://goo.gl/forms/lIROpv1ZWEA0zw9p2

oraz przysyłanie zgłoszeń na adres: bibl@aps.edu.pl

Serdecznie zapraszamy!


Drodzy Czytelnicy!

Osoby z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi czytanie zwykłego druku zapraszamy do korzystania z Platformy IBUK Libra Light – wirtualnej czytelni książek elektronicznych dla osób niewidomych, niedowidzących i niepełnosprawnych ruchowo. Link do strony: https://libralight.pwn.pl

Kody PIN umożliwiające korzystanie z tej usługi należy odebrać w Informatorium (p. 2307) po wcześniejszym potwierdzeniu swoich uprawnień u Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych p. Wojciecha Polaka (budynek C, parter, pokój 3065)e-mail: wpolak@aps.edu.pl czynne: Poniedziałek - Piątek w godz. 9:00-15:00 tel. 022/589-36-00 (wew. 3063). 

Więcej informacji w zakładce Bazy Danych


 Z powodu spotkania Pana Rektora z pracownikami APS w dniu 03.10.2018, Biblioteka
będzie zamknięta w godz. 9:30 - 11:00


Godziny pracy Biblioteki

Lipiec

Wypożyczalnia i Czytelnia:

pon. – pt.  9 – 14

Sierpień

Wypożyczalnia: pon. – pt. 8 – 12

Czytelnia: wyłącznie środy 8 – 12

Wrzesień

Wypożyczalnia i Czytelnia:

pon. – pt. 9 – 15

 

Informatorium w miesiącach lipiec, sierpień i wrzesień NIECZYNNE


Drodzy Czytelnicy!

W dniu 15.06.2018r. (piątek), Biblioteka będzie czynna w godz. 8:30 – 12:00

Za utrudnienia przepraszamy


Drodzy Czytelnicy!

Z okazji Nocy Bibliotek, 8 czerwca Biblioteka APS nie będzie naliczać opłat za zwrot przetrzymanych książek!*

Zapraszamy Wszystkich do obejrzenia w naszej Czytelni ekspozycji książek archiwalnych.

*dotyczy pozycji zwracanych w Wypożyczalni 8 czerwca


Drodzy Czytelnicy!


Informujemy, iż w dniach:
31 maja oraz 1 czerwca 2018 r. Biblioteka będzie nieczynna.
Weekend pozostaje bez zmian.


Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że w dniu 18 maja Biblioteka APS czynna będzie w godz. 8:30 do 10:00.

Po godz. 10-tej zapraszamy wszystkich na Święto Uczelni!


Drodzy Czytelnicy!

Po zwrocie przetrzymanych książek, zanim dokonacie Państwo wpłaty za pośrednictwem przelewu. Prosimy o kontakt z wypożyczalnią w celu ustalenia należnej kwoty.


Drodzy Czytelnicy!

W dniach 30.04 - 04.05 Biblioteka będzie zamknięta. Przypominamy o terminowym zwrocie książek.


Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką książki "Listy w butelce", Anną Czerwińską - Rydel, które odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 13.30 w Czytelni!


Drodzy Czytelnicy!

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowy Regulamin Biblioteki Głównej APS. Zachęcamy do zapoznania się treścią Regulaminu (KLIKNIJ TUTAJ). Wprowadzonych zostało kilka istotnych zmian, m.in. zniesione zostały blokady kont, a pojawiła się opłata za nieterminowy zwrot wypożyczonych pozycji (0,30 zł. za 1 dzień). Uprzejmie prosimy o szybki zwrot przetrzymanych książek.


Drodzy Czytelnicy!

W dniach od 23 grudnia do 1 stycznia 2018 Biblioteka będzie nieczynna, natomiast w dniu 2 stycznia pracować będzie do godziny 15! W pozostałe dni godziny otwarcia pozostają bez zmian.

Życzymy Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku! :)


Drodzy Czytelnicy!

Mamy dziś zaszczyt zaprosić Was na spektakl teatru Czuj Czuj pt. "Królowa Śniegu", który odbędzie się w Naszej Bibliotece w dniu 5.12.17 (wtorek)!

Miejsce: Czytelnia Biblioteki APS (s. 2321, Budynek B, III piętro)

data: 05.12.17 o godzinie 16.00

Po więcej informacji o wydarzeniu jak i samym projekcie zapraszamy na stronę główną Projektu CzujCzuj (kliknij w nazwę, aby otworzyć)


Drodzy Czytelnicy!

W Czytelni zapoznać możecie się z pracami uczniów Szkół Specjalnych wykonanymi w ramach akcji "Wydajmy Własną Książkę" (KLIKNIJ TUTAJ, aby poznać więcej szczegółów)!

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin w godzinach pracy Czytelni!


Drodzy Czytelnicy!

W dniach: 31 października oraz 1 listopada

Biblioteka będzie nieczynna.

W dniach: 30 października oraz 2 listopada

Biblioteka czynna od 8.30 do 16.00.


Drodzy Czytelnicy!

Informujemy, że w nowym roku akademickim zmianom ulegają godziny pracy biblioteki.

Więcej informacji w zakładce GODZINY OTWARCIA.


Drodzy czytelnicy!

Biblioteka Główna APS zaprasza 25 października 2017 r. na seminarium „Otwarta nauka – otwarty APS” organizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Otwartej Nauki 2017. Na seminarium przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Piotr Kępski, przybliży zalecenia oraz rekomendacje ministerialnej polityki otwartego dostępu, a Bożena Bednarek-Michalska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podzieli się doświadczeniami z wdrażania otwartości w dostępie do publikacji naukowych oraz przedstawi wynikające z tego korzyści dla naukowców i uczelni.

Seminarium odbędzie się dnia 25 października 2017 r. w godz. 13.00-15.30 w sali 1073 (budynek A, parter)

Tydzień Otwartej Nauki – Open Access Week (OAW) – to międzynarodowe wydarzenie, którego ideą jest promowanie otwartego dostępu do nauki i edukacji oraz nowych kanałów informacji naukowej. Tegoroczna edycja odbywać się będzie w dniach 23-29.10.2017 r. pod hasłem „Otwórz, aby…” (Open in order to…) – temat ten jest zaproszeniem do udzielenia odpowiedzi na pytanie, jakie konkretne korzyści można zrealizować poprzez udostępnienie otwartych zasobów naukowych (więcej o OWA 2017 http://www.openaccessweek.org/profiles/blogs/2017-open-access-week-theme; informacje na temat polskiej edycji oraz imprez organizowanych w ramach OWA dostępne są na portalu Uwolnij Naukę https://uwolnijnauke.pl/)

Bożena Bednarek-Michalska jest kustoszką dyplomowaną oraz Zastępcą Dyrektora w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu. Zajmuje się informacją elektroniczną i budowaniem zasobów cyfrowych Polski. Pracuje na rzecz otwartej nauki i nowoczesnych modeli publikowania naukowego open access. Działa w tym zakresie zarówno na forum krajowym (EBIB, KOED), jak i międzynarodowym (EIFL, SPARC). W 2015 r. brała czynny udział w pracach „Zespołu doradczego do spraw otwartego dostępu do treści naukowych” powołanego przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Piotr Kępski jest Głównym Specjalistą w Departamencie Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prowadzi liczne spotkania szkoleniowe obejmujące praktykę publikowania w Open Access.


Drodzy Czytelnicy!

Przedstawiamy kolejną nowość, czyli Internetową Bibliotekę Ebook'ów NASBI.pl.

Po więcej informacji zajrzyjcie TUTAJ lub pytajcie bezpośrednio w Wypożyczalni i Czytelni.


Drodzy Czytelnicy!

Na dobry początek roku akademickiego przedstawiamy jedną z kilku nowości, które dla Was przygotowaliśmy!

Biblioteka Główna APS nawiązała współpracę z systemem cyfrowych wypożyczeń publikacji naukowych Academica! Więcej informacji znajdziecie TUTAJ lub bezpośrednio uzyskacie w Wypożyczalni i Czytelni!