Wystawa malarstwa Mariusza Woszczyńskiego

Aktualizacja: 14-04-2023

W imieniu Instytutu Edukacji Artystycznej zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Mariusza Woszczyńskiego "Pasaże prowansalskie" w czwartek, 19.01.2023, o godz. 13.30 w Galerii APS.

logotyp Galerii APS

INSTYTUT EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ
AKADEMII PEDAGOGIKI SPECJALNEJ IM. MARII GRZEGORZEWSKIEJ

zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa
MARIUSZ WOSZCZYŃSKI
Pasaże prowansalskie

w czwartek, 19.01.2023, o godz. 13.30

Autor tak pisze o swoich zainteresowaniach:

Moje zainteresowania światłem Południa wiążą się z pobytem stypendialnym w Marsylii w latach 1992-1993. Odtąd rok rocznie do 1999 r., przyjeżdżałem do Prowansji w okresie wakacji. Fascynacja ta, także malarstwem postimpresjonistów i fowistów, była bardzo intensywna.

Na początku, w pracach rysowałem same linie, kolor objawił się po dłuższym czasie. Rysunki były pierwsze, następnie realizowałem grafiki. Moja droga wiodła od rysunku do koloru – to pewien paradoks przy tej południowej intensywności światła. Wiązało się to z intensywnością przeżycia. Malowałem prace w technice gwaszu na papierze o tematyce związanej z przenikaniem mitu do rzeczywistości codziennej, opowieści nad przemijalnością, kruchością ludzkiego życia, wspomnień, styku pomiędzy realnością a marzeniem, obrazem natury a jego zobaczeniem. Figury ludzkie łączyły się z coraz wyrazistszą wizją pejzażu. Rysowane tuszem i kredką na kamieniu, czarno-białe litografie, stanowiły kolejne nawiązanie do tematyki Południa. Sylwety postaci, słońca, mostów, plaży, palm, portów pojawiły się jako zapis reminiscencji motywów krajobrazu.

W 2017 roku przyjechałem na Południe ponownie, do Nicei. Odżyła silna fascynacja Południem. W latach 90-tych XX w. w obrazach południowych używałem elementów krajobrazu trochę jak z motywów biblijnych, malowałem na czystych tłach.

W obecnych obrazach kolor jest nasycony, a sceny rozbudowane. W mojej pracy i praktyce malarskiej spotykają się dwa nurty. Pierwszy to praca oka, obserwacja rzeczywistości, można rzec ,,myślenie’’ okiem. Drugi nurt stanowi zapis bogaty w treści (czasem niemalarskie) zanotowany w kompozycji, to materiał do działań formalnych, do gry plastycznej w obrazie malarskim czy rysunkowym. Stąd następuje połączenie myślenia zmysłowego, emocjonalnego z abstrakcyjnym porządkiem obrazu. Najistotniejsza jest praktyka, dzięki niej wszelkie zauważenia, przemyślenia wsparte intuicją, zastosowane w pracy zaczynają grać pierwsze skrzypce i stają się również czytelne w obrazie dla widza. Malarz powtarza pewne „błędy”, ich pokonywanie daje możliwość rozwinięcia plastycznych wartości w obrazie. A on „ożywiony’’ rozwija się wpierw dla malarza, w pracy, w procesie. Wtedy po żmudnych zabiegach, autorskich korektach, warsztatowych działaniach nabiera wagi, nośności, treści i „zobiektywizowany” staje się kompozycją dla potencjalnego widza.

Mariusz Woszczyński

Miejsce:

  • Galeria APS, budynek C,
    ul. Szczęśliwicka 40, Warszawa

Termin:

  • Wystawa czynna od 12 stycznie do 28 lutego 2923

więcej ...

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 18-01-2023