Supełki, czyli marzenia się spełniają

Aktualizacja: 21-03-2022

Poruszająca książka, której bohaterkę i jednocześnie autorkę Itę Plutowską-Witaszek warto poznać bliżej, by zobaczyć, jak tworzyć szczęśliwe życie pomimo ograniczeń.

„Supełki, czyli marzenia się spełniają" to książka, w której Ita Plutowska-Witaszek opowiada o swoim życiu - dzieciństwie, dorastaniu, małżeństwie dziewczyny "bogatszej o jeden chromosom na dwudziestej pierwszej parze chromosomów". To piękna i inspirująca opowieść o realizacji marzeń i przełamywaniu stereotypów. "Supełki..." to także książka stanowiąca świadectwo przyjaźni młodej dziewczyny z Zespołem Downa i psycholog Dominiki Słomińskiej, która publikację opatrzyła komentarzem psychologicznym.

"Rodzice postanowili, że będą wychowywać mnie jak zdrowe dziecko. W mamie było bardzo dużo czułości i delikatności. Nosiła mnie na rękach, przytulała, dużo do mnie mówiła. Wydaje mi się, że była pobłażliwa [...] Tata bardzo chciał, żebym żyła jak najlepiej. Bywał nieugięty... Pamiętam, jak kiedyś podczas wakacji w Chorwacji kazał mi chodzić na bosaka. Dzieci z Zespołem Downa mają płaskie, dość szerokie stopy i skłonność do haluksów. Lekarze zalecają, żeby dużo chodzić na bosaka. Wtedy, w Chorwacji, było bardzo gorąco i ziemia parzyła mnie w stopy. Ale tata nie pozwolił założyć mi butów. Trzeba było ćwiczyć i koniec. Ale pamiętam też, jak tata nosił mnie na barana i woził autem, trzymając mnie na kolanach. Często mnie przytulał. Zawsze zwracał się do mnie - Żaba. Uwielbiałam to".

Publikacja dostępna jest w trzech językach: polskim, angielskim i włoskim. Wydana została nakładem ARTI Wydawnictwa - Ita Plutowska-Witaszek, SUPEŁKI czyli marzenia się spełniają, ARTI Wydawnictwo.

Grafika promująca książkę Supełki

Dr hab. Jan Łaszczyk, prof. APS: Historia Pani Ity to wielki manifest nadziei związanej z przekonaniem, że dzięki własnej aktywności człowiek jest w stanie osiągnąć doniosłe cele. Jakże to wartościowy przykład do naśladowania wzmacniający jednocześnie optymizm pedagogiczny każdego wychowawcy.

Dr Joanna Moleda: Dawno nie miałam okazji przeczytać tak poruszającej historii, w której dojrzałość i spojrzenie na świat zdumiewają [...] Wielką wartością tej książki jest optymizm i głęboka wiara, że marzenia się spełniają, a miłość potrafi zaczarować i odmienić całe nasze życie. Tę historie warto poznać!"

Ks. dr Michał Szwemin FDP: Książka Ity (znamy sie od lat i jesteśmy po imieniu), choć niewielka objetościowo, stanowi dowód tego, jak wielkie siły jest w stanie poruszyć osoba obdarzona wiarą w mozliwość realizowania godnego zamiaru.

Opublikowano: 21-03-2022