Reprezentanci środowiska akademickiego Ukrainy z wizytą w Akademii

Aktualizacja: 17-05-2022

W dniu 14 maja br. gościliśmy grupę profesorów reprezentujących środowisko akademickie Ukrainy. Spotkanie stanowiło swoiste domknięcie IX Forum Polska-Ukraina odbywającego się w dniach 11-13 maja 2022 roku w UMCS w Lublinie.

W grupie dziesięciorga gości znalazły się osoby od wielu lat związane i współpracujące z Akademią: Profesor Nelly Nyczkało, Profesor Łarysa Łukianowa, nasza visiting professor Profesor Iryna Androszczuk, a także inni wybitni naukowcy z Ukrainy: Profesor Olga Matwijenko, Profesor Lubow Najdionowa, Profesor Mychajło Najdionow, Profesor Oksana Dubinina, Profesor Luba Grigoriewa, Rzecznik Praw Dziecka Ukrainy Luba Najdionowa  oraz dyplomata (Radca Ambasady Ukrainy w RP 2014-19) Mykoła Jarmoliuk.

„Dzień Warszawski” delegacji ukraińskiej rozpoczynało spotkanie z władzami Uczelni: Rektor Barbarą Marcinkowską i Prorektorem ds. Nauki Jarosławem Rolą oraz byłymi Rektorami - Profesorem Stefanem Kwiatkowskim i Profesorem Janem Łaszczykiem, a także Prezesem Towarzystwa Naukowego Polska-Ukraina Profesora Franciszka Szloska – niestrudzonego działacza na rzecz rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy.

Wybitni goście z Ukrainy mieli okazję poznać społeczność Akademii, przede wszystkim studentów podczas wzruszającego i przebiegającego w atmosferze bliskości spotkania. W jego trakcie zauważono, że szczególna więź jaką odczuwamy z Ukrainą w dramatycznych czasach wojny, w przypadku naszej Uczelni została zbudowana znacznie wcześniej i utrwalona długimi latami współpracy naukowej. Doceniając wkład APS w rozwój nauk pedagogicznych, odznaczono medalami i wyróżnieniami pracowników Akademii: Profesorów Adama Solaka i Jarosława Michalskiego oraz doktor Dorotę Jankowską.

Najbardziej poruszającą część spotkania stanowiły wypowiedzi Profesorów z Ukrainy kierowane do studentów, w których dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami i refleksjami, dotyczącymi pracy i życia w warunkach pandemii i wojny. Podziękował za nie Przewodniczący Samorządu Studentów – Gabriel Kublik, zapewniając o postawie solidarności dla Ukrainy. Kolory kwiatów wręczonych Gościom w harmonijnym przemieszeniu się błękitu i żółci, bieli i czerwieni- symbolicznie wyrażały wzajemność uczuć, wspólnotę losów i pełnię porozumienia między naszymi narodami i środowiskami.

Dopełnieniem dnia stała się wizyta w Łazienkach Królewskich, zwiedzanie obiektów oraz spacery parkowymi alejkami, którym towarzyszyły serdeczne rozmowy pracowników ukraińskich uczelni z nauczycielami akademickimi APS.

Relacja dr Dorota Jankowska

profesorowie z Ukrainy z wizytą w APS