Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 2024

Aktualizacja: 23-02-2024

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

W tym dniu polecamy uwadze:

W RDC rozmawialiśmy na temat troski Komisji Europejskiej o zdrowie psychiczne osób z Ukrainy z doświadczeniem uchodźczym. Ucieleśniamy tę troskę programem MESUR #EU4Health, w którym rozdajemy ukraińską wersję warsztatów iFightDepression. Rozmawiamy przed Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, mając w Polsce także liczne osoby z Ukrainy z symptomami depresji i kilka zbudowanych przez Komisję Europejską i APS aliansów przeciw depresji. Warszawski Oddział Terenowy PTP organizuje na ten temat odpowiednie szkolenia dla psychologów z całej Polski.

Gośćmi red. Beaty Jewiarz byli: Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i dr Piotr Toczyski w roli psychologa z APS, dyrektora programowego Mental Health Support for Ukrainian Refugees (MESUR) w Polsce. Omawialiśmy dobre praktyki UE na rzecz publicznego zdrowia psychicznego poprzez angażowanie samorządów i społeczności lokalnych w alianse przeciw depresji oraz działania MHPSS na rzecz osób z Ukrainy z doświadczeniem uchodźczym. Poza programem EU4Health i iFightDepression wspomnieliśmy to, co robi International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies, Polski Czerwony Krzyż (PCK), WHO Regional Office for Europe, IOM - UN Migration. Wszystkie te działania są w miarę powiązane, także unijnym finansowaniem, o którym często zapominamy.

Rozmowa: https://www.rdc.pl/.../popoludnie-radia-dla-ciebie... (RDC)

Team Europe Direct / Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Polecamy także uwadze Konferencję "Razem przeciw depresji", która odbędzie się 6 marca, w godzinach 10:00 – 13:00 w Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim. Kliknij, aby poznać szczegóły >>

Zachęcamy też do odsłuchania nagrania rozmowy z dr hab. Katarzyną Prot-Klinger, prof APS, psychiatrką, psychoterapeutką >>