Nabór osób z niepełnosprawnością wzroku do udział w treningu orientacji przestrzennej i mobilności

Aktualizacja: 19-05-2022

Zapraszamy chętne osoby z niepełnosprawnością wzroku do udziału w zajęciach „Trening Orientacji Przestrzennej i Mobilności”.

Trening realizowany będzie w ramach projektu „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)”, którego Liderem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zaś Partnerami: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego Polski Związek Niewidomych Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie oraz Instituttet for Blinde og Svagsynede z Danii.

Forma zajęć

Zajęcia prowadzone będą w formie indywidualnych treningów orientacji przestrzennej i mobilności (O&M) przez instruktorów biorących udział w szkoleniach organizowanych w ramach ww. projektu.

Odbiorcy zajęć

Treningi adresowane są do osób z niepełnosprawnością wzroku: dzieci, osób nastoletnich oraz dorosłych, które potrzebują wsparcia w obszarze samodzielnego i bezpiecznego poruszania się. Przy czym, w przypadku dzieci z zajęć mogą skorzystać te, które przynajmniej rozpoczęły naukę w szkole podstawowej (od klasy 0).

Realizacja zajęć

Indywidualny trening będzie odbywać się w oparciu o wypracowany w projekcie Standard nauczania orientacji przestrzennej i mobilności osób z niepełnosprawnością wzroku (wersja wstępna 1.0). Instruktor orientacji przestrzennej i mobilności przeprowadzi zajęcia zgodnie z opracowanym Indywidualnym Programem Nauczania Orientacji Przestrzennej i Mobilności (IPNOM). Termin i miejsce realizacji zajęć ustalane będą w porozumieniu z instruktorem oraz Organizatorem treningu. Organizatorami treningu O&M będą: Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego Polski Związek Niewidomych Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie.

Dokumenty zgłoszeniowe, o których mowa w pkt 2.5. Regulaminu, tj.:

1. podpisany formularz zgłoszeniowy: dla osoby pełnoletniej według wzoru stanowiącego załącznik nr 1A do regulaminu, dla osoby małoletniej według wzoru stanowiącego załącznik nr 1B do regulaminu;
  2. klauzulę informacyjną według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do regulaminu

należy przesyłać do 12 czerwca 2022 r. Zgłoszenie dokonywane jest wyłącznie w formie elektronicznej na adres mailowy: topon@pfron.org.pl.

Informacji o projekcie udzielają

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych