Finał konkursu "Maria Grzegorzewska znana / nieznana mieszkanka gminy Rawa Mazowiecka"

Aktualizacja: 17-05-2022

W Kurzeszynie, 22 kwietnia br. uczennice i uczniowie szkół podstawowych z gminy Rawa Mazowiecka brali udział w finale konkursu wiedzy o naszej Patronce. Wyniki poznamy w czerwcu.

Za nami drugi - ostatni - etap konkursu "Maria Grzegorzewska znana / nieznana mieszkanka gminy Rawa Mazowiecka". Konkurs organizowany był dla dzieci z klas VI-VIII szkół podstawowych z gminy Rawa Mazowiecka.

Półfinaliści i półfinalistki wyłonieni z każdej z biorących udział w konkursie szkół spotkali się 22 kwietnia br. na etapie finałowym w Szkole Podstawowej w Kurzeszynie. Uczniom towarzyszyły nauczycielki oraz reprezentacja Komitetu Obchodów 100-lecia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz, co nadało konkursowi szczególnej rangi, władze gminy i przedstawiciele jednostek kultury.

Podczas spotkania barwny miniwykład dla młodszych koleżanek i kolegów - ekspertek i ekspertów biografii Marii Grzegorzewskiej ze szkół podstawowych gminy Rawa Mazowiecka - wygłosił dr hab. Jacek Kulbaka, prof. APS, Kustosz Muzeum Marii Grzegorzewskiej w APS. Doktor Ewa Bilska, dyrektorka studiów APS - pochodząca z Kurzeszyna - wspominała w rozmowie z dziennikarzem Rawy Mazowieckiej i Okolic:

– Dumna jestem, że urodziłam się praktycznie w tym samym miejscu co nasza patronka. Ważne jest to, aby organizować i przypominać tę postać. Idee Marii Grzegorzewskiej są bardzo żywe, a jej osoba powodem do dumy. Warto pamiętać, że na początku XX wieku niewiele kobiet studiowało i sięgało tak daleko [...] Związałam się z pedagogiką resocjalizacyjną. Tematem moich badań jest przemoc w rodzinie. Chciałam robić badania, co nie przekłada się tylko na czystą teorię, ale rzutuje na szumnie nazywając, naprawę świata".

Relację szczegółową z wydarzenia przeczytamy w prasie lokalnej:

zdjęcia: Beata Kwiatkowska, Łukasz Glimasiński, Włodzimierz Szczepański

Zobacz więcej fotografii w galerii zdjęć

Głos Rawy Mazowieckiej str. 13

Opublikowano: 27-04-2022