Informacje na temat rekrutacji osób nieposiadających obywatelstwa RP.
Znajdziesz tu informacje na temat:
- Zasad odbywania studiów przez cudzoziemców w APS - link do strony
- Wymogów dotyczących znajomości języka polskiego - link do strony
- Legalizacji zagranicznych dokumentów o wykształceniu - link do strony
- Przeliczania wyników rekrutacyjnych na podstawie zagranicznych dokumentów o wykształceniu - link do strony
- Dodatkowych dokumentów, jakie cudzoziemcy składają w przypadku zakwalifikowania do przyjęcia na studia - link do strony
UWAGA - DODATKOWE WYMOGI DLA KANDYDATÓW Z ZAGRANICZNYMI DOKUMENTAMI
Na mocy ustawy z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej zmianie ulegną zasady przyjmowania określonej w ww. ustawie grupy cudzoziemców na studia I stopnia, jednolite studia magisterskie oraz studia II stopnia w roku akad. 2025/2026:
Cudzoziemiec podejmujący studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie na podstawie decyzji administracyjnej Rektora, który posiada zagraniczny dokument o wykształceniu (z wyłączeniem dyplomów IB i EB) wydany w państwie nienależącym do UE, EFTA, OECD i nieobjęty postanowieniami umowy międzynarodowej w toku rekrutacji jest zobowiązany do:
-
- przedstawienia zagranicznego dyplomu ukończenia studiów wraz z pisemną informacją o tym dyplomie wydaną przez dyrektora NAWA;
-
- przedstawienia dokumentu poświadczającego znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach co najmniej na poziomie B2;
- złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu wstępnego sprawdzającego wiedzę w zakresie niezbędnym do podjęcia studiów na określonym poziomie.
Cudzoziemiec podejmujący studia II stopnia na podstawie decyzji administracyjnej Rektora, który posiada zagraniczny dyplom wydany w państwie nienależącym do UE, EFTA, OECD i nie został on uznany za dyplom równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi na podstawie umowy międzynarodowej albo w drodze postępowania nostryfikacyjnego w toku rekrutacji jest zobowiązany do:
- przedstawienia zagranicznego dyplomu ukończenia studiów wraz z pisemną informacją o tym dyplomie wydaną przez dyrektora NAWA;
- przedstawienia dokumentu poświadczającego znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach co najmniej na poziomie B2.
ü PISEMNA INFORMACJA DYREKTORA NAWA - https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/kontynuacja-nauki-w-polsce/studia-i-stopnia-lub-studia-jednolite
ü EGZAMIN Z JĘZYKA POLSKIEGO:
Termin i miejsce odbywania się części pisemnej egzaminu:
- studia I stopnia i jednolite magisterskie 10 lipca 2025 r. godzina 8:00, sala 4112 (budynek D, piętro 1)
- studia II stopnia 18 lipca 2025 r., godzina 13:00, sala 4112 (budynek D, piętro 1)
Termin i miejsce odbywania się części ustnej egzaminu:
- studia I stopnia i jednolite magisterskie 10 lipca 2025 r. godzina 11:30, sala 4112 (budynek D, piętro 1)
- studia II stopnia 18 lipca 2025 r., godzina 15:00, sala 4112 (budynek D, piętro 1)
Części składowe egzaminu:
Części składowe egzaminu związane są z:
- rozumieniem tekstów pisanych
W tej części egzaminu zdający czytają teksty. Zadanie polega na uważnej lekturze tekstów (teksty jednozdaniowe, akapity, dłuższe teksty) i zaznaczeniu, bądź udzieleniu właściwej odpowiedzi na pytania dotyczące każdego z nich. Zadania sprawdzają ogólne i selektywne rozumienie tekstów oraz umiejętności praktycznego użycia poprawnych form gramatycznych, dlatego też zadania mają najczęściej formę krótkich tekstów, które stanowią logiczną całość.
- budowaniem wypowiedzi pisemnej
Zadaniem zdających jest wybór jednego z zestawów zadań i napisanie tekstów, zgodnie z poleceniem. Tematy są tak sformułowane, aby nie wymagały wiedzy specjalistycznej. Celem tej części egzaminu jest sprawdzenie umiejętności formułowania wypowiedzi pisemnej, a nie badanie wiedzy zdających na określony temat.
- prowadzeniem rozmowy
W tej części egzaminu zadaniem zdającego jest stworzenie wypowiedzi ustnej odnoszące się do zalecanych tekstów. Zdający losują jeden z trzech zestawów, z których każdy składa się z dwóch lub trzech zadań, a następnie odpowiadają na pytania członków komisji.
Teksty, które będą wykorzystane w czasie egzaminu z języka polskiego to:
- Maria Grzegorzewska, Listy do Młodego Nauczyciela, 2021; Cykl I, Listy 2 i 9; Cykl II, List 5;
- Pedagogika. Podręcznik akademicki, red. Z. Kwieciński, B. Śliwerski, 2019; (Rozdziały: 1, 17,21)
- Przemowa noblowska Olgi Tokarczuk, 2018.
Cel egzaminu:
Celem egzaminu z języka polskiego dla kandydatów na studia w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w roku akademickim 2025/26 jest sprawdzenie poziomu kompetencji językowych kandydatów zgodnie z wytycznymi Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Znajomość języka polskiego określa się jako umiejętność rozumienia współczesnej polszczyzny pisanej i mówionej oraz umiejętność używania języka polskiego w mowie i piśmie w zakresie umożliwiającym studiowanie.
Oczekiwany poziom zaawansowania znajomości języka polskiego określany jest jako poziom B2.
Ważne: Negatywny wynik egzaminu uniemożliwia przyjęcie na studia.
ü EGZAMIN WSTĘPNY:
W Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej egzamin wstępny, o którym mowa polega na zadaniu 5 pytań. Warunkiem uzyskania pozytywnej oceny jest udzielenie przez osobę kandydującą poprawnej odpowiedzi na co najmniej 3 pytania.
Na egzaminach na studia jednolite magisterskie oraz studia pierwszego stopnia na kierunkach: pedagogika, pedagogika specjalna, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pedagogika resocjalizacyjna, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i szkolna, pedagogika zdolności i informatyki, fizjoterapia, praca socjalna, socjologia oraz psychologia obowiązują następujące zagadnienia do przygotowania przez kandydatkę/kandydata:
1. Wartości we współczesnym świecie.
2. Czy nauczyciel jest współcześnie autorytetem dla młodego pokolenia – uzasadnij.
3. Nowe technologie w życiu młodych osób.
4. Znaczenie ochrony środowiska dla rozwoju świata.
5. Motywacja do podjęcia studiów wyższych na wybranym kierunku studiów.
Literatura obowiązkowa: M. Grzegorzewska, Listy do Młodego Nauczyciela, Wydawnictwo APS, 2021;
Termin egzaminów wstępnych jest planowany w terminie 10-11 lipca.
As a result of the entry into force of the Act of April 4, 2025, amending certain laws to eliminate irregularities in the visa system, including the Law on Foreigners, universities have been obliged to conduct mandatory entrance examinations for bachelor's degree programs and single master's degree programs for certain foreigners with foreign education documents (as a rule, from outside the EU).
In the examinations for single master's degree studies and first degree studies in the fields of education, special education, pre-school and early childhood education, re-socialization education, care and school education, ability and information technology education, physiotherapy, social work, sociology and psychology, the following questions are required to be prepared by the candidate:
1. Values in the modern world.
2. Whether the teacher is a contemporary authority for the young generation - justify.
3. New technologies in the life of young people.
4. The importance of environmental protection for the development of the world.
5. Motivation for higher education in the chosen field of study.
Mandatory literature: M. Grzegorzewska, Listy do Młodego Nauczyciela, Wydawnictwo APS, 2021
The date of the entrance exams is scheduled for July 10-11.
At the Maria Grzegorzewska University, the entrance exam consists of 5 questions. In order to receive a passing grade, the candidate must answer at least 3 questions correctly. Note: The exam will be conducted in Polish.
Cudzoziemców zainteresowanych programami stypendialnymi rządu RP zachęcamy do odwiedzenia strony Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) - link do strony
Z opłat rekrutacyjnych zwolnione są osoby będące obywatelami Ukrainy przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy przekroczyli granicę Rzeczypospolitej Polskiej począwszy od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Prosimy, w miarę możliwości, o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie o kontakt telefoniczny.
mgr Katarzyna Wyszomirska (e-mail: kwyszomirska@aps.edu.pl)
poniedziałek-piątek w godz. 9.00-13.00
tel. 22 589 36 18, tel. 22 589 36 00 wew. 3237 (p. 3236)