EN

Strona główna Biblioteka IBUK Libra - książki elektroniczne

IBUK Libra - książki elektroniczne

Ibuk Libra to pierwsza w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim.

15-09-2020

 Logo Ibuk                 Dostep Z Domu Instrukcja

Znajdziesz tutaj elektroniczne wersje kilkuset książek z różnych dziedzin nauki, opublikowanych przez czołowych polskich wydawców.

Dostęp do Ibuk Libra poza APS wymaga poprawnego skonfigurowania przeglądarki WWW, np. Mozilla Firefox (wymagana jest wtyczka Adobe Flash Player). Aby poprawnie skonfigurować przeglądarkę należy zapoznać się z instrukcją. Nie jest potrzebny kod PIN.

Do korzystania z Ibuk Libra poza Uczelnią konieczne jest posiadanie konta w CAS - Centralnym Systemie Uwierzytelniania APS.

Polecamy krótki film instruktażowy Jak korzystać z IBUK Libra
W przypadku problemów z korzystaniem z platformy IBUK Libra zaleca się skorzystanie z opcji "Zgłoś problem" znajdującej się w prawym dolnym rogu strony IBUK Libra.

W IBUK Libra dostępnych jest dla Akademii Pedagogiki Specjalnej ponad 1000 pozycji, a Biblioteka APS na rok akademicki 2019/2020 wykupiła dostęp do 437 publikacji (pełna lista).

Wejście do IBUK Libra – książki elektroniczne:


Platforma IBUK Libra Light to wirtualna czytelnia książek elektronicznych przeznaczona dla osób, którym niepełnosprawność nie pozwala czytać zwykłego druku (niewidomym, niedowidzącym i niepełnosprawnym ruchowo). Zawiera publikacje w formatach EPUB i MP3.

Dostęp jest możliwy po założeniu osobistego konta na stronie: https://libralight.pwn.pl    i wprowadzeniu kodu PIN. Kody PIN udostępnia Informatorium Biblioteki  (p. 2307). Wcześniej należy potwierdzić swoje uprawnienia do korzystania z tej usługi u Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych p. Wojciecha Polaka (budynek A, parter, pokój 1052) e-mail: wpolak@aps.edu.pl czynne: poniedziałek - piątek w godz. 9:00-15:00 tel. 22/589-36-00 (wew. 1052). Kody PIN są ważne do końca roku akademickiego. 


 

IBUK Libra w Międzynarodowym Tygodniu E-książki 1-7 marca 2020. Nowe funkcje

Czy znasz już IBUKA Librę? Czy wiesz jakie to proste, aby mieć dostęp do dziesiątek, a nawet setek e-książek z dowolnego miejsca na ziemi, w wybranym przez Ciebie czasie, za darmo? IBUK Libra to nie tylko e-czytelnia PWN. To zaawansowane narzędzie do pracy z tekstem, gdzie możesz robić notatki, czy tworzyć cytowania do pracy semestralnej, bądź dyplomowej.

W pierwszym tygodniu marca kolejny raz obchodzimy Międzynarodowy Tydzień E-książki. Nasza biblioteka udostępnia zasób e-książek, które możecie czytać bez ograniczeń czasowych i geograficznych, bez kar za nieterminowy zwrot, wreszcie bez potrzeby pobierania aplikacji. Wystarczy urządzenie obsługujące HTML5.

Jeśli korzystasz już z IBUKA Libry i znasz to narzędzie, to mogą Cię zaskoczyć nowe funkcje. Od niedawna dostępne jest cytowanie oraz tworzenie tzw. projektów z poziomu półki MyIBUK, do której dodajesz czytane książki. Aby zacytować Autora wystarczy zaznaczyć interesujący fragment (maks. 160 znaków). Jeśli piszesz pracę dyplomową i dodatkowo potrzebujesz opisu bibliograficznego, wystarczy kliknąć w okno „Bibliografia”. Dodatkowo możesz wybrać jeden ze standardów bibliograficznych, domyślnie ustawiony jest „Normalny”, z pełnym ISBN cytowanej pozycji.

Cytat oraz przypis możesz za pomocą klawiszy Ctrl+C lub opcji „Kopiuj” przenieść do dowolnego edytora tekstu, w którym aktualnie pracujecie. Pisanie artykułów oraz prac z IBUKIEM Librą nigdy nie było tak przystępne.

Potrzebujesz odrębnej półki z literaturą potrzebną do konkretnego projektu?

Funkcja „Projekt” to łatwy sposób tworzenia grupy książek, które wykorzystasz w swojej pracy. Jak to zrobić? Wystarczy po wejściu w MyIBUK kliknąć w górny prawy róg, gdzie znajduje się button „Projekty”.

Nad półką z książkami otworzy się tablica projektów – najpierw należy kliknąć na symbol „+” w górnym lewym rogu i wpisać nazwę projektu np. Praca dyplomowa. Po zatwierdzeniu, pojawi się nowy skoroszyt z liczbą „0”. Oznacza to, że w nowym projekcie nie masz jeszcze żadnych publikacji. Aby je dodać, przenieś myszką okładki wszystkich niezbędnych do pracy książek na skoroszyt. Po dodaniu każdego tytułu, liczba na skoroszycie powinna rosnąć. 

W ten sposób utworzysz grupę książek niezbędnych do Twojej pracy. Projekt przyspiesza pracę w IBUKU Librze, bez potrzeby każdorazowego szukania niezbędnych tytułów w półce MyIBUK. Wciąż możesz tworzyć notatki, a nawet konspekt pracy wewnątrz projektu. Zapraszamy do korzystania. Świętuj Międzynarodowy Tydzień E-książki z IBUKIEM Librą i poznaj nowe funkcje już dzisiaj.

Aktualności

24-09-2020

XI edycja konkursu „Matematyka w obiektywie”

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”. Termin zgłoszeń - 1 listopada br.
23-09-2020

Nowe władze KRASP

Prezentujemy nowy skład Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W Prezydium pracować będzie 5 kobiet, a wśród nich Rektor APS dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS.
22-09-2020

Dni adaptacyjne dla I roku

Zapraszamy studentki i studentów I roku studiów do udziału w obowiązkowych dniach adaptacyjnych