Niezwykły Gość z Nowego Jorku

Aktualizacja: 24-01-2024

Kilka dni temu Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej odwiedził niezwykły Gość z Nowego Jorku - Pan Alexander Nadaner.

Pan Alexander urodził się w 1932 roku w Warszawie, tam też spędził dzieciństwo i wczesną młodość.

Pomimo odległości oraz zaawansowanego wieku nadal bardzo chętnie odwiedza stolicę naszego kraju jak również i Kozienice, miasto z którym jest powiązany rodzinnie. Sylwetka Jego wuja Chaima Bermana - kozienickiego fotografa - oraz odnaleziona w latach 90. kolekcja tysięcy kadrów Jego autorstwa stały się osią niemiecko-szwajcarsko-polskiego filmu „Die Halfte der Stadt” (pol. „Połowa miasteczka”) emitowanego m.in. we francuskiej telewizji Arte. Polska premiera filmu miała miejsce w muzeum POLIN w Warszawie. W stołecznym Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej zorganizowano także wystawę wspomnianych fotografii.

Wydarzenie to było okazją do poznania niezwykłych losów Pana Alexandra, które mogłyby posłużyć jako gotowy scenariusz do filmu fabularnego. Opowiedział historię ocalenia siebie i Jego rodziców w okresie okupacji hitlerowskiej. Przybliżył to, jak z dziecięcej perspektywy wyglądało niemal codzienne zagrożenie śmiercią, głodem, chorobami i innymi niebezpieczeństwami; wspominał także o ludziach, od których uzyskał wsparcie i pomoc. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z realiami Jego dzieciństwa w przedwojennej Warszawie, gettcie, w okresie Powstania Warszawskiego, a także z powojennymi losami stolicy i pana Alexandra.

Zgromadzeni uczestnicy spotkania słuchali opowieści Pana Alexandra w dużym skupieniu i zaciekawieniu.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania naszego Gościa przez prof. dr hab. Annę Odrowąż-Coates, która na pamiątkę wręczyła Panu Alexandrowi upominki z przesłaniem płynącym od Janusza Korczaka i Marii Grzegorzewskiej, patronki Akademii. Rozmowę z naszym Gościem poprowadził mgr Krzysztof Boryczka, doktorant APS, który przygotowuje do druku tekst ze wspomnieniami Pana Alexandra.

Galeria fotograficzna ze spotkania, kliknij >>

Zwiastun filmu - historia kozienickiego fotografa Chaima Bermana, kliknij >>

Link do reportażu o przedwojennych Kozienicach "Połowa miasteczka", kliknij >>