Aktualny wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Aktualizacja: 08-01-2024

Minister Nauki Dariusz Wieczorek ogłosił nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

Nowy wykaz czasopism naukowych został sporządzony na podstawie projektu opracowanego przez Komisję Ewaluacji Nauki (KEN) z dnia 29 czerwca 2023 r. Tym samym, usunięto zmiany dotyczące czasopism naukowych, które nie zostały zaproponowane przez KEN w uchwale, a zostały dodane przez Ministra w 2023 r.

Głównym celem publikacji nowego wykazu na początku 2024 roku jest zapewnienie, że zmiana wykazu nie przyniesie negatywnych skutków dla naukowców, którzy w 2023 r. opublikowali już artykuły w czasopismach znajdujących się w wykazie sporządzonym przez Ministra w roku 2023 r., a jednocześnie zakończenie ręcznej modyfikacji zawartości wykazu i oparcie go na stanowisku ekspertów.

W celu ujęcia aktualnych wartości wskaźników bibliograficznych czasopism naukowych, które od 2019 r. uległy zmianie, Minister podjął decyzję o konieczności przygotowania w 2024 r. wykazu od podstaw przez zespół ekspertów pochodzących ze środowiska naukowego reprezentujących poszczególne dyscypliny naukowe. Powołane zespoły ekspertów dokonają oceny czasopism na podstawie wartości wybranych wskaźników wpływu.

Następnie KEN, w oparciu o przekazane przez zespoły listy czasopism naukowych oraz recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów sporządzi projekt nowego wykazu czasopism.

W wykazie tym znalazły się czasopisma prowadzone przez Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej takie jak:

• Praca Socjalna, uzyskało 40 pkt
  • Szkoła Specjalna, uzyskało 40 pkt
  • Człowiek - Niepełnosprawność – Społeczeństwo, uzyskało 40 pkt
  • Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, uzyskało 40 pkt
  • Psychologia Wychowawcza, uzyskało 40 pkt
  • Edukacja Zawodowa i Ustawiczna, uzyskało 20 pkt
  • International Journal of Pedagogy, Innovation and New Technologies, uzyskało 20 pkt

Kliknij, aby zapoznać się z pełnym komunikatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz opublikowanym wykazem >>

Opublikowano: 08-01-2024