Firkowska-Mankiewicz Anna , Tatiana Kanasz, Elżbieta Tarkowska Krótkie wykłady z socjologii. Kategorie, problemy, subdyscypliny. Tom 2

Opis:

Książka składa się z kilku części przedstawiających wybrane kategorie społeczne (sprawiedliwość, tożsamość, płeć kulturową, naród), dokonujące się przemiany (w sferze edukacji, uczestnictwa w kulturze, w funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego), zagadnienia mediów (skandal jako zjawisko społeczne, reprezentacje ubóstwa w białoruskiej prasie), niektóre subdyscypliny socjologiczne (socjologię medycyny, socjologię emocji). Podobnie jak w pierwszym tomie, zamieściliśmy tu fragmenty oryginalnych badań, prowadzonych przez pracowników Instytutu Filozofii i Socjologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Nowością jest opublikowanie komunikatu z badań międzynarodowych (Światowych Badań nad Wartościami) napisanego przez Alejandra Moreno, Renatę Siemieńską oraz Miguela Basáñeza. Może on stanowić doskonały materiał dyskusyjny podczas prowadzonych zajęć ze studentami.

Prezentowany tom nie wyczerpuje wszystkich nowych zagadnień; z różnych powodów nie znalazły się w nim problemy, tematy, subdyscypliny socjologii istotne zarówno z punktu widzenia prowadzonej dydaktyki, jak i badań. Rysuje się też pewna dysproporcja między uwzględnianymi obszarami problemów, wśród których dominują zagadnienia kultury, co zresztą niekoniecznie jest wadą. Niemniej obecny tom znacznie wzbogaca oraz uzupełnia tom pierwszy naszego podręcznika.

Wydawca:

Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Edycja:

Miejsce i data publikacji

Warszawa, 2013

ISBN:

978-83-62828-83-8

Liczba stron:

Rozmiar pliku:

3,74 MB

Typ publikacji:

praca naukowa