Szczegóły wydarzenia:
· Data: wtorek, 3 grudnia
· Godzina: 9:00-10:30
· Forma: online, platforma MS Teams Link
Prof. Obrillant Damus jest profesorem na Uniwersytecie Państwowym Haiti oraz na Uniwersytecie Sherbrooke, gdzie kieruje pracami doktorskimi. Jego zainteresowania badawcze obejmują tematykę niepełnosprawności, solidarności, edukacji dla miłości, ludzkiej wrażliwości, edukacji dla pokoju, porodów domowych, wiedzy lokalnej i rdzennych społeczności, gwałtów na kobietach, karmienia piersią, pedagogiki regeneratywnej i naprawczej, prognozowania w edukacji, edukacji na rzecz globalnej świadomości oraz edukacji obywatelskiej. Jest autorem i współautorem wielu publikacji w językach: francuskim, angielskim, haitańskim kreolskim i hiszpańskim, z których część została opublikowana przez UNESCO. Był profesorem wizytującym i wykładowcą w wielu krajach. Obecnie jest profesorem wizytującym na Uniwersytecie Laval (Wydział Teologii i Studiów Religijnych) oraz na Uniwersytecie Rennes 2, w Katedrze Dr Pr Denisa Mukwege ds. Pamięci Gwałtu i Przemocy (listopad-grudzień 2024). Prof. Damus, posiadający stopień doktora, jest specjalistą w zakresie nauk o języku, nauk o edukacji oraz antropologii społecznej. Jako naukowiec pochodzenia chłopskiego, czerpiąc ze swych korzeni prowadzi interdyscyplinarne badania - wiejskie korzenie oraz liczne wizyty na Zachodzie umożliwiły mu tworzenie oryginalnych prac. Jest głównym redaktorem czasopisma Anthropologie des savoirs des Suds, wydawanego przez Éditions de l’Université de Sherbrooke (ÉDUS). Badania profesora Damusa finansowane są przez Quebec Research Fund oraz Kanadyjską Radę Badań Nauk Społecznych i Humanistycznych.
Pedagogika regeneratywna i naprawcza odnosi się do zestawu metod i wiedzy mających na celu regenerację nas samych, regenerację innych oraz naprawę przeszłości i teraźniejszości w perspektywie zrównoważonego rozwoju człowieka, ekologii i planety. Ma ona na celu zmniejszenie procesów destrukcji siebie, innych osób oraz istot nie-ludzkich. Główną rolą tej alternatywnej i transgresyjnej pedagogiki jest przeciwdziałanie neoliberalnemu podejściu do edukacji hegemonicznej, które przyczynia się do niszczenia wiedzy, tożsamości, kultur, grup etnicznych, środowiska naturalnego oraz zwierząt. Aby osiągnąć te cele, pedagogika regeneratywna i naprawcza ma charakter interdyscyplinarny, przekracza granice między dyscyplinami. Regeneratywność i naprawa w edukacji opiera się na obywatelach zdolnych do zrozumienia, że cały świat jest jednym krajem i że, gdziekolwiek jesteśmy, dzielimy wspólne przeznaczenie. Czym jest pedagogika regeneratywna i naprawcza? Jakie są aksjomaty i wartości tej dyscypliny? W jaki sposób ta pedagogika może przyczynić się do odnowy etycznej, metodologicznej, teoretycznej i epistemologicznej edukacji na rzecz globalnego obywatelstwa? Głównym celem mojego wykładu jest opisanie aksjomatów i wartości tej pedagogiki. Moje rozważania teoretyczne będą opierać się na kilku pojęciach: świadomości ekologicznej, globalnej świadomości, ontologii relacyjnej, matce Ziemi i innych. Zostaną one uzupełnione danymi zebranymi podczas warsztatów dialogu lokalnego z posiadaczami lokalnej i tradycyjnej wiedzy. Wykorzystanie tego dekolonialnego spojrzenia jako metody poznawczej (metody współtworzenia wiedzy, w której wiedza jest tworzona przez i dla uczestników) na terenach wiejskich pozwoliło mi zrozumieć, że jest to narzędzie niezbędne w walce z kolonialnością bytu i wiedzy. Podstawowa hipoteza zakłada, że sposób myślenia, działania i bycia osób posiadających lokalną i tradycyjną wiedzę na globalnym Południu i globalnej Północy pozwala im na praktykowanie pedagogiki regeneracyjnej i naprawczej.
Wybrane prace opublikowane przez UNESCO:
· Po francusku: Les futurs de l'éducation au carrefour des épistémologies du Nord et du Sud
· Po hiszpańsku: Las prácticas profesionales de las comadronas tradicionales en Haití: entre salud, biodiversidad y espiritualidad
· Po angielsku: Regenerative and restorative pedagogy: The foundation of a new contract for cognitive justice