Samodzielność dwulatków w kontekście umiejętności odczytywania oczekiwań dorosłych

Anna Mikler Chwastek

Opis:

Wydanie: 1

Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2020

Język publikacji: polski

Typ publikacji: praca naukowa

Informacje o książce:

Jednym z istotnych i nowatorskich przedsięwzięć badawczych Autorki jest włączenie do poglądów na temat uczenia się samodzielności samoobsługowej teorii umysłu. Według Jej ustaleń – dziecięce teorie umysłu umożliwiają małemu dziecku odczytywanie oczekiwań opiekunów odnośnie do zachowania związanego z samoobsługą. To ważne odkrycie, gdyż do tej pory w literaturze teorie umysłu są rozpatrywane w kontekście deficytów rozwojowych, np. całościowych zaburzeń rozwoju jakim jest spektrum autyzmu.

Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej

Przywołanie perspektywy dziecięcych teorii umysłu w badaniach nad uczeniem się samodzielności przez dzieci dwuletnie jest przedsięwzięciem nowatorskim i ważnym. Autorka wykazała, iż dwulatki potrafią odczytywać oczekiwania dorosłych i że ich rozwój w zakresie samodzielności zależy od tego, w jaki sposób osoby z najbliższego otoczenia formułują swoje oczekiwania. Ukazanie i opisanie tej zależności przesądza o dużej wartości merytorycznej recenzowanej rozprawy.

Z recenzji wydawniczej dr hab., prof. ChAT Agnieszki Piejki

Słowa kluczowe: rozwój małych dzieci, umiejętności samoobsługowe małych dzieci, proces wychowania w środowisku domowych i w żłobkach

Cena:

Rok wydania: