Konteksty poznawczej gotowości szkolnej dzieci

Aldona Kopik

Opis:

W pracy odnoszę się do pojęcia „gotowość szkolna”. (...) Przeprowadzona kwerenda i własne wieloletnie dociekania naukowe wskazują, że nie ma jednomyślności w definiowaniu i wyznaczaniu granic pojęć, takich jak: dojrzałość szkolna, gotowość szkolna czy przygotowanie do szkoły i start szkolny. (...) W rozprawie przyjmuję perspektywę pedagogiczną (...) mimo wypracowania już wielu modeli badań gotowości szkolnej, jak: maturalistyczny/dojrzałościowy, środowiskowy/enwironmentalistyczny, konstruktywistyczny, transakcyjno-ekologiczny (interakcjonistyczny), kumulacyjny (omawiam je w tej książce), utrzymuję, że badane zjawisko gotowości szkolnej nie jest dostatecznie rozpoznane (...) gotowość w aspekcie umysłowym została pokazana w świetle trzech, a w zasadzie czterech różnych pomiarów, a szerzej podejść badawczych: testu Ravena, testu Barbary Wilgockiej-Okoń, pomiaru wybranych umiejętności szkolnych autorstwa własnego; pokazany został także rozwój dziecka w świetle pomiaru filipińskiego (...) Praca umożliwia ponadto dokonanie porównań i przeanalizowanie zmian, jakie zaszły w poziomie gotowości szkolnej dzieci badanych współcześnie i pół wieku temu. (...) Prezentowana monografia została przygotowana na podstawie badań empirycznych prowadzonych w ramach projektu „Dziecko sześcioletnie u progu nauki szkolnej” (...) obserwowany poziom rozwoju poznawczego dzieci mógł/może mieć wpływ na kształtowanie się takiej szkoły, w której początek edukacji mogły/mogą doświadczać dzieci w wieku sześciu lat i to niezależnie od środowiska lokalnego, w jakim przebiega ich rozwój. (...) W pedagogice ważne jest zarazem wsparcie dla wszystkich dzieci, także tych pochodzących z mniej przyjaznych dla ich rozwoju środowisk, również dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Konstruowanie „gotowej edukacji” napotyka bowiem na rozliczne stymulatory, ale i destymulatory rozwoju dzieci.

Z Wprowadzenia

Cena: