Budowanie poczucia koherencji u dzieci z chorobą reumatyczną

Konieczna Iwona

Opis:

Dr Iwona Konieczna - pedagog specjalny, logopeda, adiunkt na Wydziale Nauk Pedagogicznych w Instytucie Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Główne obszary jej zainteresowań naukowych koncentrują się wokół edukacji i terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, sytuacji osób z chorobą przewlekłą i niepełnosprawnością ruchową oraz ich rodzin w różnych obszarach życia. Autorka wielu artykułów z zakresu pedagogiki terapeutyczno-leczniczej.

Autorka dokonała syntezy i selekcji rozległej i interdyscyplinarnej wiedzy na temat teorii ugruntowanej. Wskazałam przy tym na istotność zabiegu triangulacji jako poszerzającego spektrum wiedzy i zwiększającego jej obiektywizm. Następnie opisała swój sposób prowadzenie badań na gruncie wzmiankowanej koncepcji. Zastosowała kilka procedur badawczych, łącząc kwestie jakości życia z poczuciem jakości życia. Poznawała je poprzez analizy rysunków i wypowiedzi słownych, historii życia, samopis badanych dzieci oraz opinie na ich temat formułowane przez ich bliskich [...]. Mamy więc podejście holistyczne, homocentryczne, zhumanizowane, odznaczające się szacunkiem i traktowaniem dziecka jako podmiotu, owego punktu widzenia nadającego specyficzne znaczenie doznaniom - szczególnie silnie zaznaczające się w rysowaniu bólu i interpretowaniu wierszy [...]. Zastosowanie opcji jakościowej czyni z recenzowanej pracy dzieło pełne ekspresji, przemawiające do czytelnika, nie koniecznie specjalisty, w wieloraki sposób, dostarczając szeregu cennych informacji, wykraczających poza rozważania w konstrukcie koherencji.

z recenzji wydawniczej dr hab. Hanny Żuraw

Cena: