Stres a zdrowie młodzieży

Irena Jelonkiewicz

Opis:

Irena Jelonkiewicz – psycholog kliniczny, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, certyfikowana psychoterapeutka i superwizor psychoterapii. Przez wiele lat zatrudniona w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, prowadziła terapię osób z zaburzeniami psychicznymi oraz rodzin i małżeństw w kryzysie. W pracy naukowej zajmuje się problematyką funkcjonowania rodziny, radzenia sobie ze stresem młodzieży, zdrowia psychicznego dorastających. Wyniki prac badawczych były przedmiotem wielu publikacji naukowych i wystąpień na konferencjach. Wykonuje również pracę dydaktyczną, od kilkunastu lat wykładowca akademicki i nauczyciel na kursach specjalizacyjnych. Obecnie pracuje w Akademii Pedagogiki Specjalnej jako adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej.

Adresatem problematyki stresu i radzenia sobie z nim uczyniła Autorka młodych ludzi, uczniów szkół średnich, co czyni to opracowanie oryginalnym, jako że większość publikacji dotyczących stresu odnosi się do różnych grup osób dojrzałych czynnych bądź biernych zawodowo. Koncentrację Autorki na ocenie relacji między zmiennymi osobowymi i środowiskowymi, a radzeniem sobie ze stresem i zdrowiem młodzieży należy uznać za interesującą poznawczo i wartościową społecznie.  Zdrowie, bowiem to niezwykła wartość dla każdego człowieka a również niekwestionowana wartość społeczna. Zdrowe społeczeństwo to społeczeństwo zdolne do twórczego działania, pomnażające dobra, umacniające swój wizerunek społeczeństwa zasobnego i nastawionego na rozwój.

Z recenzji wydawniczej Prof. Jana Tylki

Monografia dr Ireny Jelonkiewicz stanowi poważną i wartościową pozycję naukową. Zaprezentowany w tej pracy przegląd wiedzy o stresie i mechanizmach regulacyjnych zachowania się w tego rodzaju okolicznościach, a zwłaszcza konkluzje wynikające z wykonanych badań empirycznych, uzupełniają i rozwijają istniejące poglądy i tezy z obszaru stresu i związków stresu ze zdrowiem w okresie dorastania. Ważnym dokonaniem jest także wykorzystanie uzyskanej wiedzy dla celów działalności praktycznej, tj. opracowanie przez Autorkę programu działań profilaktycznych służących lepszemu radzeniu sobie ze stresem przez młodzież.

Z recenzji wydawniczej  Prof. Adama Frączka

Cena: