Markiewiczowa Hanna, Iwona Czarnecka (red.) Sto lat polskiej oświaty (1918–2018)

Opis:

Oddajemy w ręce Czytelnika książkę, powstałą z inicjatywy pracowników Katedry Historii Wychowania Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Ta publikacja jest zbiorowym wysiłkiem historyków wychowania, i nie tylko, którzy odpowiedzieli na nasz apel o nadsyłanie tekstów dotyczących historii i teraźniejszości wychowania, opieki i szkolnictwa w Polsce, na przestrzeni stu lat, to jest od 1918 do 2018 roku. […]

Tak jak bogate były inicjatywy oświatowe Polaków na przestrzeni stu lat od chwili odzyskania niepodległości, tak też tematyka tego zbioru jest różnorodna i wydobywająca z przeszłości dalszej i bliższej, fakty, placówki oświatowe, koncepcje i osoby „drugiego” planu oświatowego w poszczególnych okresach istnienia niepodległej Polski. W publikacji znalazły się teksty pedagogów, socjologów, ekonomistów, księży. Odzwierciedlają one różnorodność spojrzeń na sto lat polskiej oświaty.

Ze Wstępu

Wydawca: