Jedlińska Agnieszka, Katarzyna Ita Bieńkowska Moc rozmowy. O słuchu seniorów w dobie cyfryzacji

Opis:

Tematyka jest ważna z uwagi na niekorzystną demografią polskiego społeczeństwa i estymację trendów demograficznych, które wskazują, że w najbliższych latach seniorzy staną się najliczniejszą grupą społeczną. Praca stanowi istotny wkład do wiedzy o aspektach psychospołecznego funkcjonowania seniorów z niedosłuchem. Monografia zawiera przystępnie przedstawioną część omawiającą praktyczne aspekty uszkodzenia słuchu u seniorów zarówno od strony osoby niedosłyszącej, jak i jej otoczenia.

Celem publikacji był opis trudności, z jakimi na co dzień zmagają się osoby starsze z uszkodzeniem słuchu, oraz zaproponowanie rozwiązań, które mogą być pomocne w codziennym funkcjonowaniu tych osób. Do przedstawienia uniwersalnych trudności związanych z niedosłuchem wykorzystano najnowszą literaturę przedmiotu, w szczególności raport fundacji Hear-It Hearing Loss: Numbers and Costs Evaluation of the Social and Economic Costs of Hearing Impairment (Shield, 2019) oraz raport EuroTrak Poland by EHIMA (Anovum, 2019). Książka zawiera także wyniki badań pilotażowych przeprowadzonych na grupie 144 Polaków w wieku powyżej 65 roku życia. Przesiewowy test Hearing Handicap Inventory Screening Questionnaire for Adults (HHISQA) pozwolił na rozeznanie, jaka jest samoocena słyszenia i poziomu satysfakcji z życia badanych. Analiza obejmowała osoby korzystające i niekorzystające z aparatów słuchowych. Założeniem było ustalenie, ile osób zgłasza trudności w zakresie percepcji słuchowej oraz ocena rodzajów, sytuacji i miejsc pogarszających ich słyszenie.

Wydawca:

Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Edycja:

Miejsce i data publikacji

Warszawa, 2021

ISBN:

978-83-66010-90-1

Liczba stron:

Rozmiar pliku:

2,44 MB

Typ publikacji:

praca naukowa