Współpraca

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, jest publiczną uczelnią kontynuującą tradycje utworzonego w 1922 r. Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, przekształconego w Wyższą Szkolę Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1976 r. (Dz. U. Nr 15, poz. 93). Ustawą z dnia 7 czerwca 2000 r. (Dz. U. Nr 60, poz. 694) Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej im. Marii  Grzegorzewskiej w Warszawie nadano status Akademii. W swej działalności Akademia nawiązuje do najlepszych tradycji swoich poprzedników.

Akademia działa na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018r. poz.1668, z późn.zm.), oraz statutu.

W kontaktach zagranicznych Akademia używa nazwy w tłumaczeniu na język angielski w brzmieniu: „The Maria Grzegorzewska University”.

Patronem Akademii jest Maria Grzegorzewska, pedagog, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce.

Działania Uczelni wyznaczają zasady wolności nauczania, wolności badań naukowych, wolności twórczości artystycznej oraz dążenia do budowania w środowisku akademickim kultu prawdy i sumiennej pracy oraz atmosfery wzajemnej życzliwości. Powyższe wartości znajdują odzwierciedlenie w misji i strategii rozwoju Uczelni, przestrzeganiu postanowień Wielkiej Karty Uniwersytetów Europejskich, Europejskiej Karty Naukowca, Kodeksu Dobre obyczaje w nauce, a także Akademickiego Kodeksu Wartości.

Do podstawowych zadań Akademii należy:

  1. kształcenie studentów na wszystkich poziomach studiów w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej;
  2. wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;
  3. prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych;
  4. kształcenie i promowanie kadr naukowych;
  5. upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych;
  6. kształcenie umiejętności w ramach systemu uczenia się przez całe życie w formie studiów podyplomowych, kursów, szkoleń, uniwersytetu trzeciego wieku;
  7. stworzenie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;
  8. działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych;
  9. stwarzanie osobom z niepełnosprawnościami warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia i w badaniach naukowych.

Akademia współpracuje z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi, artystycznymi, medycznymi i innymi oraz uczestniczy w tworzeniu europejskiej przestrzeni szkolnictwa wyższego.