Specjalności - studia stacjonarne i niestacjonarne

Specjalności (jednolite studia magisterskie stacjonarne i niestacjonarne)

Rekrutacja na specjalności na kierunku odbywa się w trakcie studiów w czasie czwartego semestru. 
Istnieje możliwość nieutworzenia grupy specjalnościowej w sytuacji braku zainteresowania nią wystarczającej liczby studentek i studentów. 
Proces rekrutacji do grup specjalnościowych jest ogłaszany z początkiem roku akademickiego w szczegółowej organizacji roku akademickiego i w systemie USOS.

Psychologia kliniczna - celem specjalności jest budowanie profesjonalnej wiedzy oraz kształtowanie i wzmacnianie psychologicznych kompetencji niezbędnych do pracy z osobą cierpiącą i jej rodziną. Specjalność przygotowuje do pracy z osobą w każdym wieku, borykającą się z zaburzeniami psychicznymi, neurologicznymi, somatycznymi lub znajdującą się w stanie kryzysu psychicznego. W ramach specjalności oferowane są zajęcia pozwalające na poznanie zasad przeprowadzania diagnozy psychologicznej i stosowania niektórych form pomocy psychologicznej, przygotowujące do prowadzenia poradnictwa psychologicznego dla dzieci i dorosłych oraz interwencji kryzysowej.

Psychologia wspierania rozwoju i kształcenia – celem specjalności jest kształtowanie umiejętności wspierania rozwoju człowieka na każdym etapie życie oraz wzmacnianie psychologicznych kompetencji niezbędnych do pracy z jednostką i grupą w różnych środowiskach społecznych – ze szczególnym uwzględnieniem rodziny i szkoły. Specjalność przygotowuje do pracy z dzieckiem, adolescentem i człowiekiem dorosłym. W ramach specjalności student poznaje metody diagnozowania możliwości i potrzeb rozwojowych, metod i technik pracy z osobami, które chcą wykorzystać swoje szanse rozwojowe w życiu osobistym i zawodowym, zasady planowania i prowadzenia konsultacji, poradnictwa, doradztwa i szkoleń oraz sposoby ewaluacji podejmowanych oddziaływań psychoedukacyjnych i wspierających.

Stosowana psychologia społeczna – problematyka specjalności obejmuje psychologię społeczną i środowiskową, psychologię międzykulturową i polityczną. Absolwenci tej specjalności zdobywają umiejętności pomocne w rozpoznawaniu potrzeb i problemów społeczności, animowaniu aktywności społecznej i obywatelskiej, w rozwiązywaniu problemów i pokojowym radzeniu sobie z konfliktami, w zapobieganiu zjawiskom patologii społecznej. Zdobywają także umiejętności w projektowaniu i monitorowaniu kampanii społecznych. Jest to specjalność dla osób, które interesuje prospołeczność, przywództwo, agresja, komunikacja i media, negocjacje i mediacje, umiejętności międzykulturowe, analiza badań społecznych, szkolenia w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Internetowa Rejestracja Kandydatów - link do pliku