Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna z międzynarodowym certyfikatem jakości

Aktualizacja: 24-02-2022

Międzynarodowy Certyfikat Innowatorzy dla Dobra Publicznego Fundacji Ashoka
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS) uzyskała prestiżowy certyfikat Journey to Changemaker Certificate J2CC Ashoki, który dla osób studiujących i pracujących stanowi gwarancję jakości edukacji i badań oraz potwierdzenie wnoszenia znaczącego wkładu w życie społeczne. Kierunek prowadzony jest przez Instytut Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji Akademii (IWRCiE, APS).

Do programu akredytacji Journey to  Changemaker Certificate (J2CC) Akademia przystąpiła dwa lata temu w ramach ministerialnego programu „Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego”, chcąc potwierdzić wysoką jakość kształcenia oraz ukierunkowanie nauczania na zmianę społeczną dla wspólnego dobra. Przystępując do procesu certyfikacji, intencją Akademii nie było jednak zdobycie samego certyfikatu, ale przełożenie założeń certyfikacji na konkretny proces dynamicznego zarządzania zmianą w uczelniach.

Nowoczesna uczelnia

Celem udziału Akademii w programie było uzyskanie rozpoznawalnego na arenie międzynarodowej certyfikatu Journey to Changemaker Certificate (J2CC) nadawanego przez Fundację Ashoka. Ashoka jest obecna w Polsce od 25 lat, „wspierając niezwykłe innowatorki i wybitnych innowatorów społecznych” w dążeniu do tego, aby każda osoba mogła być twórcą zmian na rzecz dobra wspólnego. Program, w którym wzięła udział Akademia to stworzona przez Ashokę akredytacja dla uczelni wyższych. Jak podkreślają działacze Fundacji „nowoczesna uczelnia powinna stwarzać swoim studentkom i studentom doświadczenie edukacyjne, które pomoże im w zdobywaniu i rozwoju różnorodnych kompetencji pozwalających młodym osobom być twórcami zmian na lepsze, zauważać problemy i starać się je rozwiązywać”. Partnerem strategicznym Ashoki w realizacji programu Journey to Changemaker Certificate jest Uniwersytet w Northampton, który posiada status Changemaker Campus.

- To prawda, zostaliśmy wyróżnieni, ale mamy także świadomość spoczywającej na nas odpowiedzialności. Podobnie jak sto lat temu nasza patronka, profesor Maria Grzegorzewska, tak i dzisiaj, utworzony przez nią uniwersytet musi odpowiadać na istotne problemy społeczne, kreować wysoką kulturę działań dla wspólnego dobra - mówi dr hab. Agnieszka Olechowska, prof. APS, Dyrektor IWRCiE, APS. Jesteśmy dumni, że wypracowane przez nas rozwiązania i propozycje działań zyskały uznanie międzynarodowego grona ekspertów, czego rezultatem jest uzyskanie rozpoznawalnego w świecie wyróżnienia. Niezmiernie cieszy nas, że pierwszy w Polsce kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, który uzyskał certyfikat Journey to Changemaker Certificate, to kierunek przygotowany i prowadzony w Instytucie Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji właśnie w naszej Akademii, i że dzieje się to w jubileuszowym kontekście stulecia jej istnienia. Mamy nadzieję, że rezultaty naszej pracy przyczynia się do naszego wspólnego dobra”.

 

Studentki i studenci - inicjatorzy zmiany dla dobra wspólnego

Zalety programu dotyczą zarówno Uczelni, jak i jej studentek i studentów. Najważniejsze korzyści z realizacji projektu to przede wszystkim uzyskanie rozpoznawalnego w świecie znaku jakości i włączenie Akademii do globalnej sieci akredytowanych uniwersytetów. Nie bez znaczenia jest również nawiązanie kontaktów z zewnętrznymi partnerami naukowymi i biznesowymi, wprowadzanie zmian kulturowych i w zakresie efektów uczenia się umożliwiających wdrożenie idei innowacji społecznych dla dobra wspólnego do programu kształcenia studentów, a także podniesienie konkurencyjności kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna jako jedynego w Polsce posiadającego międzynarodowy znak jakości. Ponadto międzynarodowy certyfikat J2CC to: 

  • wzmocnienie roli studentów jako inicjatorów zmiany, 
  • rozwinięcie ich empatii i przedsiębiorczości, 
  • wypracowanie wizji pracy własnej studentów jako sposobu na tworzenie wspólnego dobra, 
  • podwyższenie konkurencyjności absolwentów na rynku pracy. 

 - Ashoka w Polsce i nasza centrala światowa cieszy się niezmiernie z powodu nadania certyfikatu J2CC kierunkowi pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna realizowanemu w Instytucie Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji w APS - mówi Misza Czerniak, dyrektor programu J2CC. Po tych wielu miesiącach wspólnej, inspirującej pracy jesteśmy pewni, że zmiany, które już zachodzą w Akademii i Instytucie, i które będą realizowane w kolejnych latach, przyczynią się do powstania całych pokoleń changemakerów i changemakerek - zarówno wśród absolwentek i absolwentów uczelni, jak i wśród dzieci w całej Polsce, z którymi będą pracować. Dostrzegamy moc oddziaływania Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej na całe środowisko pedagogiczne w tym kraju i nie możemy się doczekać wielu wspaniałych osiągnięć w dziedzinie zmian społecznych dla dobra ogółu."

 

 

 uczesnicy uroczystości

zespół projektowy i goście

 

przemówienie JM Rektor APS

 

słowo Prorektor prof. B. Pasamonik

 

Dyrektor IWRCiE

 

Goście z Ashoki

 

moment wręczenia certyfikatu

 

odsłonięcie wersji pamiątkowej certyfikatu

 

gratulacje od Prorektor prof. A. Odrowąż-Coates

 

pamiątkowe zdjęcie z certyfikatem

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 15-11-2021