EN

Strona główna ARCHIWUM ARCHIWUM Aktualności 2020 Prowincjonalne i nieprowincjonalne praktyki kulturalne. Po 10 latach spędzonych w terenie

Prowincjonalne i nieprowincjonalne praktyki kulturalne. Po 10 latach spędzonych w terenie

16-06-2020

Szkoła Doktorska APS serdecznie zaprasza na wykład otwarty prof. dr. hab. Tomasza Szlendaka, dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykład organizowany jest w ramach cyklu "Wykłady interaktywne z wybitnymi badaczami" i odbędzie się 20 lutego br. w godz. 10:00-12:00

 

Podstawą wykładu "Prowincjonalne i nieprowincjonalne praktyki kulturalne. Po 10 latach spędzonych w terenie" są wyniki badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 10 lat - od ogólnopolskich badań jakościowych kultury na „prowincji” po złożony sondaż na dziewięciotysięcznej próbie warszawiaków i warszawianek. Profesor Szlendak pokaże, że w (nie)praktykach kulturalnych Polek i Polaków można zobaczyć więcej niż tylko sposoby spędzania wolnego czasu czy zbiorowe gusta. Można zobaczyć w nich wskaźnik zjawisk takich jak bierność społeczna i polityczna, przemiany klasowe, transformacje w obszarze wartości, dystynkcje międzypokoleniowe oraz rekonstrukcje stylów życia i szerszych praktyk codzienności.

 

Prof. dr hab. Tomasz Szlendak jest dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Bada przemiany obyczajów w kulturze zachodniej, style życia, przemiany w kulturze, zwłaszcza kulturze polskiej oraz biospołeczne uwarunkowania życia seksualnego. Zajmuje się śledzeniem trendów. W polu jego zainteresowań naukowych znajdują się też psychologia ewolucyjna, socjoantropologia relacji płciowych i socjologia konsumpcji.

Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika ,,Polityka” w ramach pierwszej edycji akcji ,,Zostańcie z nami”. Pisze i komentuje dla czasopism popularnonaukowych i gazet (m.in. Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy Extra, Polityka). W latach 2014-2016 członek Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wcześniej ekspert Komisji Ewaluacji Jednostek Naukowych przy MNiSW ds. parametryzacji jednostek naukowych w zespole nauk humanistyczno-społecznych. W latach 2012-2013 pełnił funkcję członka Zespołu ds. Polityki Rodzinnej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Informacje organizacyjne

  • Termin: 20.02.2020 r., godz. 10:00-12:00 (wykład i dyskusja; od godz. 12:00 do 13:00 spotkanie z doktorantkami i doktorantami)
  • Miejsce: sala 1109, piętro I, bud. A Akademii Pedagogiki Specjalnej (ul. Szczęśliwicka 40, Warszawa)
  • Zapisy: Zapisy prowadzimy d18.02 pod adresem szkoladoktorska@aps.edu.pl

 

 

Aktualności

08-04-2020

Zdrowia, spokoju, optymizmu

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy całej Społeczności Akademickiej oraz naszym Bliskim, Przyjaciołom, Znajomym życzenia zdrowia, spokoju i optymizmu.
22-05-2020

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wideo z wykładu dr. hab. Mateusza Goli

"Czy od pornografii można się uzależnić? Prawie wszystko czego dowiedzieliśmy się o kompulsywnych zachowaniach seksualnych" - nagranie wykładu z cyklu "Trendy w naukach społecznych" Szkoły Doktorskiej…
20-05-2020

Święto Uczelni

Dziś - 20 maja obchodzimy 98. rocznicę powołania naszej Uczelni.