Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Profesora Karola Poznańskiego

Aktualizacja: 29-11-2022

Odszedł wybitny pedagog, człowiek o wielkim sercu, przedwojennej kulturze, znakomity znawca dziewiętnastowiecznej oświaty. Wszystkich, którzy chcieliby pożegnać Profesora, zachęcamy do złożenia wyrazów współczucia, podzielenia się wspomnieniami o Profesorze w pamiątkowej Księdze kondolencyjnej.

nekrolog K Poznański

Dnia 10 listopada 2022 r. odszedł na niebieską katedrę prof. zw. dr hab. Karol Poznański.

Jego życie wypełnione było pracą. Tworzył Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, był jego wieloletnim dziekanem. Po powrocie do Warszawy, prof. Łukasz Kurdybacha zatrudnił dra Karola Poznańskiego w Zakładzie Historii Oświaty Polskiej Akademii Nauk. Powołany w 1984 r., przez min. Benona Miśkiewicza na stanowisko rektora Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej Profesor doprowadził do przekształcenia jej w Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

Wychował całe pokolenie historyków wychowania. Wielu z Jego uczniów otrzymało tytuły profesorów zwyczajnych. Był człowiekiem o wielkim sercu, przedwojennej kulturze, znakomitym znawcą dziewiętnastowiecznej oświaty, o czym świadczą liczne prace. Kilka dni przed śmiercią skończył pisać ostatni tom źródeł do dziejów oświaty.

prof. Hanna Markiewicz

BIOGRAM Profesora Karola Poznańskiego >>

nekrolog prof. K. Poznańskiego

List kondolencyjny Pani Dyrektor Instytutu Pedagogiki UMCS dr hab. Stanisławy Byry, prof. UMCS