Strona główna Aktualności Zakładanie konta ORCID. Jak otrzymać swój unikalny numer?

Zakładanie konta ORCID. Jak otrzymać swój unikalny numer?

12-08-2019

ORCID identifier (Open Researcher and Contributor ID) to unikalny numer identyfikacyjny naukowca, który pomaga likwidować problem identyfikacji autorów działających na tym samym polu badawczym w przypadku bardzo popularnych nazwisk, precyzować tożsamość osób, które zmieniły nazwisko lub afiliację, a także eliminować problem różnych wersji zapisu imienia i nazwiska.

Numer ORCID wykorzystywany jest między innymi przy rejestracji i wysyłaniu artykułów naukowych do Wydawców (np. IEEE, WILEY, SPRINGER), identyfikacji autorów składających wnioski grantowe np. w programie HORYZONT 2020. Umożliwia też wymianę danych pomiędzy profilem naukowca w ORCiD a profilami w bazie Web of Science (ResearcherID) i w bazie Scopus.

Zgodnie z projektem rozporządzenia do nowej Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, ORCiD został wskazany jako obowiązkowy element w procesie oceny parametrycznej jednostek naukowych, co nakłada na każdego pracownika naukowego obowiązek posiadania ORCID ID.

Zakładanie konta ORCID. Jak otrzymać swój unikalny numer?pobierz instrukcję

Pytania związane z rejestracją w ORCID i uzyskaniem numeru prosimy kierować do Informatorium Biblioteki APS, pokój 2307 budynek B, 3 piętro lub na adres mailowy: bibl@aps.edu.pl

12-08-2019

Żegnamy Panią Profesor Jadwigę Bińczycką