EN

Strona główna Aktualności Standardy ochrony praw dziecka

Standardy ochrony praw dziecka

10-12-2019

 

W Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka i rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych "Konwencji o prawach dziecka" (20 listopada 1989 r.) warto przypomnieć o standardach ochrony praw dziecka.

 

Dlatego też polecamy publikację pod redakcją Marka Michalaka, która to publikacja została wydana przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka w 2018 roku. "Zalecenia i standardy postępowania - czytamy we wstępie - oraz ich przestrzeganie przez podmioty państwowe lub osoby fizyczne w różnych sytuacjach, w jakich może znaleźć się dziecko, daje gwarancję zachowania i szanowania podmiotowości dziecka oraz przestrzegania należnych mu praw. Stwarza też szansę, że prawa te nie zostaną naruszone. Standardy i zalecenia nie stanowią prawa. Mają charakter wytycznych i wskazówek dla osób oraz podmiotów pracujących z dziećmi i dla ich dobra, a także dla wszystkich zainteresowanych tą problematyką. Standardy i zalecenia powinny być pomocą w lepszej ochronie przestrzegania praw dziecka. Choć często są drobiazgowe, należy je postrzegać jako źródło informacji i inspiracji przy pracy z dziećmi. Powinny być wzorcem w działaniach podejmowanych dla dobra dzieci."

 "Standardy ochrony praw dziecka", red. Marek Michalak, Warszawa 2018 r. > pobierz PDF

 

 

Aktualności

10-12-2019

Rusza DALDIS (Erasmus+)

W dniach 21-22 listopada gościliśmy przedstawicieli uczelni, szkół i biznesu z branży Edu IT z Irlandii, Belgii, Danii, Grecji i Turcji. Było to pierwsze spotkanie inicjujące pracę w ramach grantu Dig…
21-11-2019

Seminarium - Ochrona praw dziecka w Polsce

Zakład Nauk o Rodzinie i Prawa Rodzinnego w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Pracy Socjalnej APS zaprasza na seminarium w dniu 12. grudnia 2019 r. o godz. 10.00 w sali Senatu APS.
02-12-2019

OSPAR

XXIV Ogólnopolska Scena Prezentacji Artystycznych Realizacji odbywa się tradycyjnie w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W tym roku - 4 grudnia